Co to jest badanie trychologiczne i kto je wykonuje?

Badanie trychologiczne to specjalistyczne badanie diagnozujące przyczynę wypadania włosów ale także innych chorób skóry głowy oraz włosów. Najczęściej wykonuje je trycholog, który po znalezieniu powodu, przez który włosy wypadają, zaleca właściwą kurację. Czy to badanie jest bolesne, jak się należy do niego przygotować i ile kosztuje – odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.
Mężczyzna w trakcie badania trychologicznego
Źródło:123RF
Spis treści

Trychologia – badanie włosów i skóry głowy

Trychologia to dziedzina nauki wywodząca się z dermatologii, która zajmuje się takim aspektem jak badanie włosów. Trychologia może dać odpowiedź na pytanie dlaczego wypadają włosy i jak temu problemowi zaradzić, a także co powoduje łupież, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łojotok i inne schorzenia. Jest to bardzo pomocne podczas obierania sposobu leczenia danej dolegliwości. 

Trychologia to dość młoda gałąź medycyny i nauki, ponieważ jej początki sięgają zaledwie XIX wieku, a dokładniej 1860 roku, kiedy to londyński profesor Wheeler rozpoczął prace nad strukturą włosa w kontekście chorób wywołujących jego wypadanie oraz sposobów leczenia tego procesu. Badanie skóry głowy oraz analiza włosa stanowiły trzon funkcjonowania instytutu trychologicznego, powstałego na początku XX wieku. Natomiast w 1974 roku na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów, dzięki któremu trycholodzy z całego świata mogą się kształcić i przekazywać sobie nowinki ze swojej specjalizacji.

Co to jest badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne to badanie zmierzające do znalezienia przyczyny wypadania włosów, łysienia, a także atopowego zapalenia skóry, łojotoku, łuszczycy, czy innego problemu dotyczącego skóry głowy oraz włosów. 

Jak wygląda przebieg badania na wypadanie włosów? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Pacjent nie musi się do niego szczególnie przygotowywać. Nie powinien jednak myć włosów ani w dniu badania, ani w dniu go poprzedzającym. Natomiast ostatniego mycia włosów nie powinno się wykonywać szamponem przeciwłupieżowym. 

Przed przystąpieniem do badania trychologicznego z pacjentem jest przeprowadzany szczegółowy wywiad, w trakcie którego należy udzielić informacji na temat schorzeń, na jakie się cierpi, innych objawów poza wypadaniem włosów i metod leczniczych podjętych wcześniej, zmierzających do wyeliminowania problemu wypadających włosów.

W badaniu trychologicznym korzysta się ze specjalnej mikrokamery, która do kilkuset razy powiększa obraz kawałka skóry głowy, mieszka włosowego, czy samego włosa. Dzięki temu badaniu diagnosta może odszukać przyczynę wypadania włosów, zalecić konkretną kurację i/lub skierować do właściwego specjalisty. 

Do jakiego lekarza z wypadającymi włosami?

Badanie trychologiczne najczęściej wykonuje lekarz trycholog. Niekiedy jednak taka analiza jest przeprowadzana przez dermatologa lub kosmetologa, który zajmuje się tym tematem. Lekarz od wypadania włosów, jak się kolokwialnie określa trychologa, podczas badania trychologicznego jest w stanie wskazać powód wypadania włosów. A może ich być bardzo wiele, m.in. hormony, geny, niewłaściwa dieta, niedożywienie, leki, schorzenia ogólnoustrojowe, stres, przemęczenie, okres okołoporodowy, klimakterium, itd.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, trycholog współpracuje podczas leczenia pacjenta z lekarzami innych specjalizacji, najczęściej z dermatologiem, ginekologiem oraz endokrynologiem.

Za wizytę u trychologa, podczas której będzie wykonywane badanie trychologiczne, trzeba zapłacić około 100 zł, sama konsultacja jest tańsza – kosztuje około 50 zł.

Zabiegi trychologiczne na wypadające włosy

Trycholog lub inny specjalista może zaproponować zabiegi trychologiczne. Jeden z najbardziej znanych i wysoko ocenianych to mezoterapia igłowa. Polega ona na aplikowaniu w skórę głowy preparatów (np. koktajli witaminowych, regeneracyjnych, itp.) za pośrednictwem małej, krótkiej i cienkiej igły. Zabieg ten nie jest raczej bolesny, wiele zależy od progu bólu pacjenta. Dzięki mezoterapii skóra głowy staje się lepiej ukrwiona, co pobudza mieszki włosowe do pracy. Zabieg ten dla większej skuteczności należy przeprowadzać w kilku seriach, pomiędzy którymi powinno być około 7 dni przerwy. Pojedyncza mezoterapia wynosi około 250 zł, w pakiecie ze wszystkimi seriami zabiegów (najczęściej jest ich 5) – około 1000 zł.

Trychologia kosmetyczna zna jeszcze inne procedury, które mają na celu wzmocnienie cebulek włosowych. Należą do nich m.in. mezoterapia bezigłowa, tlenoterapia, terapia światłem, ultradźwięki, czy masaż trychologiczny.

Czy kosmetyki trychologiczne są lepsze od innych preparatów?

Pacjenci kuszą się czasem na kosmetyki trychologiczne, czyli środki o właściwościach regeneracyjnych oraz leczniczych wspomagających kurację wypadania włosów. Produkty te są wzbogacone o witaminy, minerały, proteiny, kwasy owocowe, wyciągi z roślin oraz ziół, olejki, a także substancje opóźniające proces starzenia się włosa, czy blokery DHT (dihydrotestosteronu – aktywnej postaci testosteronu).

Środki te występują pod postacią szamponów, odżywek, lotionów, masek, wcierek, ampułek do masażu skóry głowy, itp. które mają za zadanie wyciszyć wypadanie włosów, itp. 

Wiele z tych specyfików należy używać codziennie, jedne z nich można pozostawiać na włosach (nawet na całą noc), inne należy zmyć po wyznaczonym czasie. Aby terapia kosmetykami była skuteczna powinno się używać zaleconych preparatów regularnie przez dłuższy okres czasu.

Czytaj też:

Bibliografia

  • „Choroby włosów” Wojciech Kostanecki
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Trychologia
Więcej z kategorii Uroda
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Łysiejący mężczyzna
Co to jest badanie trychologiczne i kto je wykonuje?
Mężczyzna w trakcie badania trychologicznego
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy