Jak dbać o siwe włosy?

Siwe włosy pojawiają się na głowie wraz z wiekiem. Już od 30. roku życia w organizmie zmniejsza się ilość melaniny, czyli barwnika, który odpowiada za zabarwienie kreatyny, głównego budulca naszych włosów. Siwienie to proces naturalny i nieuchronny. Siwe włosy potrafią dodać uroku i atrakcyjności. Zwłaszcza, gdy umiemy odpowiednio zadbać o siwy kolor włosów.
Spis treści

Dlaczego włosy siwieją?

Podstawowym budulcem włosów jest kreatyna. Jej naturalnymi kolorami są odcienie bieli i beżu. To melanina barwi nasze włosy na uwarunkowane genetycznie kolory. Jednak, gdy z biegiem czasu zmniejsza się jej poziom w organizmie, włosy tracą swój kolor i pojawia się siwizna. Szybkość i przebieg procesu siwienia zależy nie tylko od genetyki, ale także trybu życia, a także przebytych chorób.

Siwe włosy – jak dbać?

O włosy należy dbać w każdym wieku. Gdy jednak zdecydujemy się zachować naturalnie siwe włosy, z pewnością będą wymagały one szczególnej pielęgnacji. W czasie siwienia włosy mogą stać się bardziej łamliwe i suche. Dzieje się tak, ponieważ prócz utraty melaniny, zauważalnie cieńsze stają się łuski, które ochraniają strukturę włosa.

Szampon na siwe włosy

Mycie siwych włosów odpowiednimi preparatami jest niezwykle ważne. Dobry szampon na  siwiznę musi przede wszystkim intensywnie nawilżać strukturę włosa. W takim przypadku warto sięgnąć po szampony do włosów farbowanych. Dobrym pomysłem jest też zakup tzw. szamponów niebieskich, fioletowych lub specjalnie dedykowanych do włosów siwych. Dzięki nim fryzura zyskuje ładny, popielaty odcień, a pojawiające się zażółcenia zostają zlikwidowane. Co ważne, preparatów tych nie można stosować zbyt często, zaleca się mycie nimi siwych włosów jedynie raz w tygodniu. Gęstość i połysk włosów pomogą zachować obecne w szamponie proteiny, kreatyny, witaminy A i E oraz kolagen. Warto także ograniczyć do minimum konieczność suszenia siwych włosów gorącym powietrzem.

Strzyżenie włosów siwych

Regularne strzyżenie pozwala zachować włosy w dobrej kondycji. Tym bardziej, w przypadku siwizny, systematyczne wizyty u fryzjera, nawet co 6 tygodni, stają się obowiązkiem. Podcięcie zniszczonych końcówek nada lekkości i sprawi, że włosy będą wyglądały lepiej. Siwe włosy najlepiej wyglądają w nowoczesnej, krótkiej fryzurze dopasowanej do kształtu twarzy.

Sposób na siwe włosy

Jeśli jednak nie chcemy zachować naturalnie siwych włosów, nie znaczy to, że nie powinniśmy dbać o siwiejące kosmyki. Zanim zdecdujemy się na farbowanie całej fryzury warto wypróbować kilka naturalnych sposobów na siwe włosy:

 

  • olejek goździkowy na siwe włosy – posiada on zdolność przyciemniania włosów, co niweluje pojawiający się na nich siwy kolor. Olejek goździkowy należy wcierać w skórę głowy, najlepiej na noc.
  • olej kokosowy na siwe włosy – nie tylko redukuje srebrne refleksy, ale także znacząco wzmacnia włosy. Olej kokosowy należ podgrzać w mikrofalówce i wmasować we włosy. Po 10 minutach zmywamy go ciepłą wodą z dodatkiem szamponu.
  • zioła na siwe włosy – szałwia i rozmaryn do włosów ciemnych i rumianek do włosów jasnych – z każdego z tych ziół można wykonać wywar, który użyty jako płukanka pogłębi naturalny odcień włosów

  •  

Czytaj też:

Farbowanie siwych włosów

Zioła na wypadanie i porost włosów – naturalne leczenie

Wcierki na porost włosów – pomoc w leczeniu łysienia

Szampon na wypadanie włosów – jaki wybrać?

Więcej z kategorii Uroda
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Szczotka pełna włosów
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Stopy: jak o nie dbać?