Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie

Łysienie może wynikać z niegroźnych przyczyn, jednak czasami stanowi objaw chorobowy i powinno skłonić osobę, której włosy wypadają, do poszerzonej diagnostyki problemu. Wypadanie włosów może mieć związek m.in. z takimi chorobami jak choroba Hashimoto, toczeń układowy, zespół policystycznych jajników, borelioza, czy zaburzenia metaboliczne. Dlatego należy się badać, by wykryć ewentualne chorobowe podłoże łysienia i odpowiednio podejść do leczenia schorzenia.
Szczotka pełna włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest łysienie?

Okazuje się, że Polacy łysieją na olbrzymią skalę. Znajdujemy się w pierwszej dziesiątce państw, w których wypadanie włosów wśród społeczeństwa postępuje (obecnie plasujemy się na ósmej pozycji zaraz po Francuzach, Anglikach, Amerykanach i Włochach). 

Łysienie androgenowe, które stanowi najczęściej występujący rodzaj tracenia włosów z głowy, to choroba, która dotyka około 60 procent pięćdziesięciolatków, a nierzadko borykają się z nią już nastolatkowie i dwudziestolatkowie. 

Utrata włosów doskwiera głównie mężczyznom, jednak także panie cierpią na wypadanie włosów. Przyczyny tego problemu mogą być rozmaite m.in. 

 • choroby ogólnoustrojowe (np. choroba Hashimoto),
 • infekcje przebiegające z wysoką gorączką
 • przyjmowanie niektórych leków oraz chemio- i radioterapii (aby wyleczyć nowotwór), 
 • schorzenia skóry (np. łuszczyca), 
 • niewłaściwa pielęgnacja włosów mogą spowodować łysienie.

Za wypadające włosy mogą też odpowiadać inne czynniki, jak np. stres, czy zaburzenia psychiczne.

Jakie objawy daje łysienie?

Najbardziej symptomatyczne jest łysienie androgenowe. Objawy tego typu wypadania włosów u mężczyzn przebiegają w następujący sposób: początkowo panom robią się zakola, z czasem czoło staje się coraz wyższe, do tego dochodzi utrata włosów na czubku głowy (we wstępnej fazie włosy przerzedzają się w tym miejscu). W rezultacie zostaje tylko obwarzanek z włosów, usytuowany wokół dolnej części głowy (na skroniach i potylicy). Jeśli androgenowe łysienie nie zostanie powstrzymane, dochodzi do całkowitej utraty włosów.

Natomiast łysienie androgenowe u kobiet charakteryzuje się przerzedzeniem włosów, szczególnie na czubku głowy oraz tym, że przedziałek we włosach staje się bardziej widoczny. Zdarzają się jednak sytuacje, że paniom wypadają włosy w identyczny sposób jak u mężczyzn, a niektórzy panowie łysieją tak jak kobiety.

Obserwacja symptomów jest istotna ponieważ w połączeniu z pogłębioną diagnostyką pomoże ona dowiedzieć się jakie są przyczyny łysienia u danej osoby.

Jakie choroby mogą spowodować łysienie?

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo róże. Łysienie może stanowić objaw choroby, która toczy się w organizmie. Do schorzeń ogólnoustrojowych, które mogą doprowadzić do wypadania włosów, i to w znacznych ilościach, należą zaburzenia hormonalne wywołane przez niedoczynność lub nadczynność tarczycy (choroby tarczycy).

Za łysienie androgenowe kobiet odpowiada zazwyczaj zespół policystycznych jajników, w efekcie którego jajniki zaczynają wytwarzać więcej męskich hormonów. Przez hormony androgenne kobiety tracą włosy z głowy, a zyskują je na klatce piersiowej, na policzkach, czy na brzuchu (z czym starają się usilnie walczyć). 

Inną chorobą, która prowadzi do łysienia jest toczeń układowy, stanowiący schorzenie immunologiczne, w którym ustrój napada na zdrowe, rodzime komórki. W przebiegu tej choroby występuje zmęczenie, bolesność oraz obrzęk stawów, wysypka, a także wypadanie włosów.

Androgenowe wypadanie włosów oraz inne rodzaje łysienia mogą być spowodowane anemią. Niedobór żelaza, czyli niedokrwistość z niedoboru żelaza, objawia się m.in. ciągłym zmęczeniem, osłabieniem koncentracji, bladością powłok skórnych oraz pogorszeniem kondycji włosów, paznokci i skóry (włosy są kruche, łamliwe, rozdwajają się i wypadają).

Jakie inne schorzenia mogą doprowadzić do łysienia?

Leczenie łysienia androgenowego lub innego rodzaju wypadania włosów będzie skuteczne, jeśli będzie znana przyczyna wywołująca utratę włosów. Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów, oprócz wyżej wymienionych powodów, to np. choroby skóry głowy, a w tym łojotokowe zapalenie skóry, które charakteryzuje się stanem zapalnym, występującym na owłosionej skórze głowy. Inne schorzenia skórne, które mogą mieć wpływ na wypadanie włosów to m.in. łuszczyca, grzybica oraz atopowe zapalenie skóry.

Łysienie plackowate to kolejna choroba, w której przez dewastacyjne działanie organizmu na własne tkanki – mieszki włosowe – dochodzi do wypadania włosów w taki sposób, że zostają puste placki na głowie, brwiach, powiekach w miejscu, gdzie powinny rosnąć rzęsy oraz w owłosieniu łonowym. Jeszcze inną chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której może dojść do utraty włosów jest choroba Hashimoto. 

Nawet zwykła infekcja, która przebiega z wysoką gorączką, może doprowadzić do utraty włosów, które szybciej wypadają, kiedy temperatura skóry głowy rośnie.

Co powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie włosów może być spowodowane nie tylko chorobami trawiącymi organizm ale też takimi czynnikami, jak:

 • środowisko zewnętrzne (mocne słońce, silny wiatr i mróz, intensywne zanieczyszczenie powietrza), 
 • stres (zwłaszcza silny i trwający przez dłuższy czas), 
 • przyjmowane leki (np. antykoncepcyjne), 
 • terapie chemioterapeutyczne i radioterapeutyczne (w leczeniu nowotworów), 
 • palenie papierosów, 
 • ukąszenie przez kleszcza (w przypadku gdy był on nosicielem boreliozy i zaaplikował toksyczny jad człowiekowi), 
 • zatrucie organizmu toksynami 
 • oraz dieta (tłusta, ciężkostrawna, przesycona tzw. śmieciowym jedzeniem, zwłaszcza jeśli powoduje ona niedobór witamin).

Poza tym nieodpowiednia pielęgnacja włosów również może przyczynić się do kruchości włosów i ich wypadania. Jeśli kondycja włosów jest wyraźnie osłabiona, warto zwrócić uwagę na kosmetyki, których używa się do mycia, odżywiania oraz modelowania włosów, a w razie potrzeby powinno się ograniczyć lub nawet wyeliminować z codziennej kosmetyki m.in. farbowanie, rozjaśnianie oraz suszenie gorącą suszarką i prostowanie włosów. 

Czytaj:

Bibliografia

 • 1. https://dziennikzachodni.pl/polska-kraj-lysiejacych-ludzi-tylko-czechom-czesciej-wypadaja-wlosy/ar/11863822
 • 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Łysienie
Więcej z kategorii Uroda
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Co to jest badanie trychologiczne i kto je wykonuje?
Mężczyzna w trakcie badania trychologicznego
Domowe sposoby na wypadanie włosów i łysienie
Pokrzywa to zioło na wypadanie włosów
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia