Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak leczyć?

Łysienie androgenowe występuje u obu płci, jednak to u mężczyzn ten rodzaj wypadania włosów dominuje. Androgenowe wypadanie włosów u panów zazwyczaj prezentuje się odmiennie niż u pań: zakolami i spustoszeniem w postaci braku owłosienia na czubku głowy. Łysienie androgenowe u kobiet najczęściej wygląda tak jakby fryzura się przerzedziła. Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn i jak leczyć tę chorobę?
Kobieta stosuje preparat na łysienie androgenowe
Źródło:123RF
Spis treści

Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia. Stanowi około 95 procent wszystkich typów gubienia włosów. Łysienie androgeniczne występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednak w zdecydowanej większości dotyka panów. U męskiej części społeczeństwa wypadające włosy mogą być problemem już u dwudziestolatków, jednak zdecydowanie przeważa u panów dojrzałych oraz wchodzących w wiek senioralny. Z kolei androgenowe wypadanie włosów u pań zaczyna się zazwyczaj po 30. roku życia.

Utrata włosów jest naturalnym procesem, gdyż każdy włos przechodzi przez trzy stadia rozwoju: etap wzrostu (u zdrowych osób takich włosów jest około 85 %), etap przejściowy (wówczas włos odrywa się od brodawki i oddala się od niej – 1 %) oraz etap końcowy (kiedy wypada – 14 %). Jeśli jednak nastąpi zaburzenie tego mechanizmu i włosów będących w fazie końcowej jest zdecydowanie więcej, bo aż około 30 %, a stadium wzrostu procentowo skurczy się, wtedy dochodzi do łysienia androgenowego. 

Objawy łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn

Łysienie androgenowe u kobiet przebiega inaczej niż u mężczyzn. U pań najczęściej włosy wypadają subtelniej. Najpierw się przerzedzają, widoczne jest powiększenie się przedziałku między włosami, a nowe włosy stają cieńsze, bardziej skłonne do łamliwości i jaśniejsze. 

Czym wyróżnia się męskie łysienie androgenowe? Objawy są ewidentne. Panom zaczynają tworzyć się i powiększać zakola, włosy na czubku głowy oraz na skroniach przerzedzają się, a następnie całkiem wypadają. W efekcie panom zostaje symptomatyczny „rogalik” z włosów z tyłu głowy oraz po bokach.

Trzeba jednak podkreślić, że typowy męski sposób łysienia może także wystąpić u pań, a łysienie typu damskiego może pojawić się u mężczyzny.

Androgenowe wypadanie włosów charakteryzuje się tym, że samo nie ustępuje, nie leczone – będzie postępować.

Rozpoznanie tego typu łysienia u mężczyzn nie przysparza szczególnych problemów, jednak u pań ocena czy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym musi być wnikliwsza i poszerzona oprócz wywiadu z pacjentką specjalistycznymi testami, np. badaniem krwi ustalającym ilość testosteronu, estrogenów, poziomu TSH, a także wykonaniem trichogramu (to wnikliwe badanie oceniające korzeń włosa).

Przyczyny łysienia androgenowego

Co u kobiet i mężczyzn może wpływać na wypadanie włosów? Przyczyny łysienia u pań i panów to głównie hormony. To pochodna testosteronu – DHT (dihydrotestosteron) – przede wszystkim odpowiada za łysienie androgenowe u mężczyzn. Geny stanowią także ważny czynnik, który może doprowadzić do łysienia androgenowego, szczególnie w populacji męskiej. Jeśli dziadek i tata mężczyzny cierpieli na ten typ wypadania włosów, wysoce prawdopodobne jest, że łysienie to dotknie także tego mężczyzny.

Głównymi powodami androgenowego wypadania włosów u kobiet są zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga oraz guzy jajników i nadnerczy. Ponadto hormony androgenne mogą przeważać u tych pań, które stosują niektóre leki czy środki antykoncepcyjne. Wypadanie włosów u kobiet może wiązać się również m.in. z występowaniem chorób tarczycy, czy anemii.

Na androgenowe łysienie mają wpływ także inne czynniki, jak środowisko zewnętrzne oraz stres i przebyte traumy (np. wojna czy zamach terrorystyczny).

Leczenie łysienia androgenowe u kobiet

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet jest ściśle związane z przyczyną, która spowodowała wypadanie włosów, a zatem jeśli będą to zaburzenia hormonalne, wówczas leczy się przede wszystkim schorzenia związane np. z niewłaściwą pracą tarczycy. Na podwyższony poziom androgenów paniom podaje się m.in. estrogeny.

Znany i powszechnie stosowany lek na łysienie androgenowe to ten zawierający związek o nazwie minoksydyl, jednak jest on skuteczny tylko w czasie trwania kuracji, po zaprzestaniu przyjmowania tego medykamentu, włosy znów zaczynają wypadać, a nie rzadko dolegliwość się nawet nasila. 

Łysienie androgenowe żeńskie leczy się mezoterapią – specjaliści uznają, iż to jedna z najbardziej efektywnych metod leczenia tego problemu zdrowotnego. Wyróżnia się mezoterpię igłową i bezigłową. Inne zabiegi polecane przez lekarzy zajmujących się włosami, czyli trychologów, to m.in. karboksyterapia (wstrzykiwanie dwutlenku węgla) i kriomasaż (aplikowanie podtlenku azotu w ujemnej temperaturze). Ten sposób walki z wypadaniem włosów wybierają także niektórzy panowie.

Jak leczyć łysienie androgenowe u mężczyzn?

Niektórzy mężczyźni nie podejmują kuracji mającej na celu wyciszenie zjawiska wypadania włosów, oni akceptują łysienie androgenowe. Leczenie wypadania włosów opiera się u panów na wspomnianym wcześniej minoksidilu. Proponuje się im także inne środki – finasteryd lub dutasteryd, które działają na blokowanie enzymu przeistaczającego testosteron w DHT. Ostatnie dwa preparaty mają zastosowanie u młodszych mężczyzn, u których problem z wypadaniem włosów nie trwa długo (maksymalnie pięć lat). Te preparaty na łysienie androgenowezmniejszają łysienie, jednak nie wpływają na przyrost włosów.

Warto jednak wiedzieć, że przyjmowanie finasterydu oraz duasterydu może prowadzić do zmniejszenia libido, problemów z wytryskiem podczas stosunku płciowego, reakcji uczuleniowych oraz powiększenia i bólu w obrębie gruczołów piersiowych. 

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn może zakończyć się przeszczepem włosów.

Czytaj:

Bibliografia

  • 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Łysienie_androgenowe
  • 2. https://drtrycholog.pl/lysienie-androgenowe/
  • 3. https://www.newsweek.pl/styl-zycia/masz-30-lat-i-lysiejesz-nie-jestes-sam-sprawdz-co-pomaga-a-co-nie/46s7yt0
Więcej z kategorii Uroda
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Szczotka pełna włosów
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Stopy: jak o nie dbać?