Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?

Tabletki na wypadanie włosów to nie jedyny sposób radzenia sobie z tym problemem. Na rynku aptecznym i zielarskim dostępne są też m.in. ampułki na porost włosów, szampony i suplementy. Jednak o tym, co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejsze powinien zdecydować trycholog lub inny lekarz specjalizujący się w leczeniu danej przyczyny łysienia. Warto także wiedzieć jak można zapobiec łysieniu.
Tabletki na wypadanie włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Dlaczego włosy wypadają?

Przeciętny człowiek może poszczycić się około 100-150 tysiącami włosów na głowie, z czego w ciągu każdego dnia może wypaść mu od 50 do nawet 100 włosów. Taka utrata włosów stanowi normę i nie powinna niepokoić. Jednak jeśli zaczynamy gubić większą ilość kosmyków, fryzura wyraźnie się przerzedza, a nawet zaczynają się tworzyć zakola i łyse placki na głowie, należy się skontaktować z lekarzem zajmującym się chorobami włosów (trychologiem), który pomoże ustalić jaka jest przyczyna łysienia i co na wypadanie włosów powinno się zaaplikować.

Wypadanie włosów może być spowodowane m.in.:

  • chorobami (np. tarczycy, hormonalnymi, metabolicznymi, immunologicznymi, infekcjami, itd.);
  • stresem i zaburzeniami psychicznymi;
  • niedoborem witamin i złą dietą;
  • przyjmowaniem niektórych leków (np. nasercowych, hormonalnych, czy przeciwmiażdżycowych);
  • chemio- i radioterapią;
  • nagłym spadkiem wagi;
  • niewłaściwą pielęgnacją i higieną włosów (takie czynności jak szarpanie włosów, częste farbowanie, modelowanie przy użyciu gorących urządzeń fryzjerskich, np. suszarki, prostownicy, lokówki, itp., zbyt ciasne upinanie włosów w koki, warkocze oraz kitki, itp. może spowodować wypadanie włosów);
  • czynniki zewnętrzne (takie jak mocne słońce, słona lub chlorowana woda, silny wiatr i mróz, a także toksyny środowiskowe).

Co stosować na wypadanie włosów?

Zanim sięgniemy po tabletki na wypadanie włosów, należy udać się do specjalisty, który wyleczy chorobę podstawową, jeśli to ona wywołała problem z utratą owłosienia. Jeżeli można odstawić leki powodujące wypadanie włosów lub zmienić je na inne, wówczas warto poprosić o to lekarza prowadzącego. 

Łysienie plackowate (charakterystyczne z uwagi na pojawianie się łysych plam na skórze głowy oraz w miejscu, gdzie rosną brwi i rzęsy) leczy się m.in. immunoterapią oraz glikortkosteroidami i lekami miejscowymi (np. minoksydylem, sterydami, czy cygnoliną). Minoksydyl (w stężeniu 2 % lub 5 %) stosuje się też na łysienie androgenowe, którego oznaką jest częściowe lub całkowite wypadanie włosów. Leki, które stosuje się by zwalczyć ten problem to także np. antyandrogeny – spironolakton i cyproteron dla kobiet lub finasteryd dla mężczyzn.

W przypadku kiedy chcemy ustalić źródło łysej dolegliwości, najlepiej udać się do trychologa, lekarza zajmującego się chorobami włosów. Po przeprowadzeniu dogłębnej diagnostyki może on zalecić preparaty na wypadanie włosów, dobrane do potrzeb konkretnej osoby.

Poza środkami walczącymi z łysieniem warte polecenia są profesjonalne zabiegi trychologiczne, jak np. mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, osocze bogatopłytkowe, a także fotochemioterapia, psychoterapia, terapia światłem LED oraz karboksyterapia.

Preparaty na wypadanie włosów – tabletki i ampułki

Skuteczne preparaty na wypadanie włosów to takie, które są indywidualnie dobrane do pacjenta, przede wszystkim bazując na czynniku wywołującym łysienie. Najczęściej stosowane przez osoby, którym wypadają włosy, są ampułki na porost włosów oraz takie, które wzmacniają cebulki i mieszki włosowe obecnych kosmyków. Dużą popularnością cieszą się również tabletki przeciw wypadaniu włosów, których wiodącą substancją jest minoksydyl albo aminexil. Kuracja przy zastosowaniu tabletek jest skuteczna tylko wówczas kiedy środek farmakologiczny jest przyjmowany regularnie przez dłuższy czas. W momencie odstawienia kłopot z wypadaniem włosów powraca, a nawet nasila się. Tabletki na wzmocnienie włosów mogą też zawierać witaminy (szczególnie witaminy z grupy B, E i A), biotynę, minerały (takie jak cynk, krzem, siarka, żelazo, jod, selen), a nawet drożdże i chmiel.

Wymieniając inne preparaty na wypadające włosy nie można pominąć szamponów, wcierek, odżywek, masek, maści, płynów oraz olejów o rozmaitym składzie.

Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów?

Leki na łysienie to nie jedyna opcja, z jakiej można skorzystać walcząc z wypadającymi włosami. Prostą czynnością, którą można wykonać w zaciszu swojego domu jest masowanie skóry głowy. Taki masaż można wykonywać choćby podczas oglądania telewizji ale też w czasie mycia głowy oraz rozczesywania włosów. Przy tej okazji trzeba podkreślić, że włosy nie lubią szarpania i mocnych ruchów, dlatego zarówno przy szczotkowaniu, jak i myciu włosów trzeba podchodzić do tych zabiegów z delikatnością.

Oleje, zioła, wyciągi z roślin stanowią naturalne preparaty na łysienie. Dlatego warto sięgać po specyfiki zawierające w składzie właśnie te substancje. Wśród nich trzeba wymienić m.in. pokrzywę, skrzyp polny, łopian, czarną rzodkiew, aloes, bambus, olej z pestek winogron, olejek jojoba, olejek rozmarynowy, olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, siemię lniane, żółtka jaj, pszenicę, czy wyciąg z czerwonej papryki. 

Jak zapobiec łysieniu?

Po ampułki na wypadanie włosów oraz tabletki na wypadające włosy i inne tym podobne środki sięga się wówczas kiedy wypadanie włosów stanowi zmorę dnia codziennego. Jak jednak postępować by zapobiec łysieniu? Z pewnością im mniej zmartwień, tym lepiej, a zatem powinnyśmy wystrzegać się stresu. Poza tym należy porzucić nałóg palenia papierosów, a także ograniczyć do minimum spożywanie niezdrowych produktów oraz picie kawy. 

Kwestia pielęgnacji włosów powinna stanowić ważny punkt w tygodniowym harmonogramie. Tutaj w szczególności trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiednich dla rodzaju włosów kosmetyków myjących, używanie odżywek i masek jedynie na końcówki pasemek, unikanie stylizacji na gorąco (najlepiej żeby włosy wyschły same, bez użycia suszarki z gorącym nawiewem, prostownicy, czy lokówki). Warto regularnie podcinać końcówki włosów (przynajmniej 3-4 razy do roku), a także masować skórę głowy i spłukiwać szampon z włosów letnią, nie gorącą wodą.

Czytaj:

Bibliografia

  • http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21595747,lysienie-i-wypadanie-wlosow-jaka-metode-leczenia-wybrac.html
  • http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf
Więcej z kategorii Uroda
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
Stopy: jak o nie dbać?
Preparaty i sposoby na wypadanie włosów
Mężczyzna testuje środek na wypadanie włosów
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Wypadanie włosów u seniorów
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia