Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski

Odciski na stopach potrafią zamienić dzień w koszmar. Odcisków najlepiej unikać, właściwym doborem obuwia i codzienną pielęgnacją nie dopuszczamy do ich powstania. Co jednak zrobić, gdy pojawią się bolesne pęcherze na stopie? Poznaj domowe sposoby na odciski na stopach.
Spis treści

Odciski na stopach – skąd się biorą

Odciski na stopach występują w kilku postaciach. Najczęściej spotykanymi odciskami są modzele. To fragmenty martwego naskórka w kolorze żółtym, lub szarym. Są miękkie, często powodują piekący ból. Występują na:

 • pięcie,
 • śródstopiu,
 • u podstawy dużego palca.

Drugim powszechnie spotykanym rodzajem odcisku są nagniotki. Te, w odróżnieniu od modzeli, są małe, zazwyczaj twarde, mają wpuszczony w ciało rdzeń. Również wywołują bardzo uciążliwy ból. Występują na palcach stóp.

Odcisk na stopie – co zrobić, żeby go nie mieć

W walce z odciskami na stopach najważniejsza jest profilaktyka, a więc dbałość o to, by do ich powstania w ogóle nie dopuścić. Odcisk na stopie powstaje z dwóch powodów:

 • zbyt duże tarcie,
 • punktowy ucisk.

Dlatego kluczowy w profilaktyce jest dobór obuwia. Nie może ono być ani zbyt ciasne (powoduje nadmierne ugniatanie), ani zbyt luźne (za duże tarcie). Bardziej narażone na występowanie odcisków na stopach są osoby:

 • z nadwagą,
 • z wadami anatomicznymi stopy (haluksy lub płaskostopie),
 • kobiety noszące buty na wysokim obcasie.

Bardzo ważne jest też, aby dbać o higienę stóp. Na stopach nie ma gruczołów łojowych, co powoduje tendencję do przesuszania się, jednocześnie jest dużo gruczołów potowych. Aby nie dopuścić do rogowacenia naskórka, skórę stóp należy dokładnie osuszać po kąpieli, a następnie nawilżać kremem. Istotne jest, by nie dopuszczać do przegrzewania nóg w obuwiu.

Raz na siedem dni dobrze jest stopy wymoczyć w wodzie z solą lub olejkiem aromatycznym, a następnie tarką lub pumeksem ściągnąć ze skóry warstwę martwego naskórka. Warto też osłaniać stopy silikonowymi poduszeczkami dostępnymi w wielu drogeriach.

Domowe sposoby na odciski – jak usunąć odcisk

Jeżeli mimo codziennych zabiegów na stopie pojawi się niechciany odcisk, można spróbować usunąć go jednym z domowych sposobów. Z odciskami na stopie dobrze radzi sobie czosnek. Stopy należy najpierw wymoczyć i dokładnie oszyć, następnie położyć na odcisk plasterek czosnku, a ten przykleić do stopy plastrem. Taki czosnkowy opatrunek trzeba zmieniać dwa razy dziennie i stosować aż do zniknięcia odcisku na stopie.

Kolejnymi domowymi sposobami na odciski są:

 • opatrunek z liściem aloesu,
 • podpieczona na wolnym ogniu cebula,
 • ze świeżej cytryny,
 • plasterek ananasa.

Na odciski na stopach dobrze jest robić okłady z naparu ziołowego. Mięta i czarny bez świetnie sprawdzają się przy odparzeniach, zaś przy otarciach – napar z kory dębu, szałwii i skrzypu polnego. Na stopy można także położyć okład z kwasu chlebowego lub przykładać wilgotną saszetkę z herbatą. Żeby ulżyć stopom z odciskami, zaleca się moczenie ich w wywarze z płatków owsianych. Odciski zmiękcza także olej rycynowy.

W walce z odciskami na stopach pomocna jest także aspiryna w połączeniu z sokiem z cytryny. Miksturę zrobioną z dwóch tabletek aspiryny i niewielkiej ilości soku nakładamy na odcisk, następnie owijamy stopę folią spożywczą i pozostawiamy na 20 minut.

Usuwanie odcisków – płyny, plastry, żele

Jeśli domowe sposoby na odciski zawiodą, warto udać się do apteki po płyn, maść lub plastry na odciski.

Jaki pozbyć się odcisków?

Jeżeli na stopie pojawił się niewielki nagniotek, to warto sięgnąć po plastry, które rozmiękczą odcisk i ułatwią nam jego usunięcie za pomocą tarki. Do zmiękczania odcisków służą również płyny i żele, ale te warto zastosować na większe odciski.

Jeśli nagniotki są rozległe i powodują ból, trzeba udać się do pedikiurzystki, podologa lub chirurga. Płynów na odciski nie powinno się stosować na modzele, te usuwa się zazwyczaj frezarką. Jeżeli na stopie pojawił się stan zapalny, a rozpoznamy go po ropnej wydzielinie, trzeba udać się do lekarza. Osoby starsze chorujące na cukrzycę lub choroby układu krążenia nie powinny stosować płynów na odciski z zwartością kwasu salicylowego. Nie powinny także samodzielnie usuwać dużych odcisków.

Czytaj też :

Więcej z kategorii Uroda
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Łysiejący mężczyzna
Co to jest badanie trychologiczne i kto je wykonuje?
Mężczyzna w trakcie badania trychologicznego
Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak leczyć?
Kobieta stosuje preparat na łysienie androgenowe
Powiązane artykuły
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku