Preparaty i sposoby na wypadanie włosów

Łysienie czyli gubienie włosów może stanowić objaw jakiegoś niedomagania ze strony organizmu, choroby, czy niewłaściwej pielęgnacji włosów. Dlatego bardzo istotne jest znalezienie źródła problemu. Wówczas można zastosować właściwe metody walki z traceniem włosów, w tym domowe sposoby na wypadanie włosów, preparaty przeciw wypadaniu włosów, itp.
Mężczyzna testuje środek na wypadanie włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Sposoby na wypadanie włosów

Sposoby na wypadanie włosów są rozmaite i powinny być dostosowane do czynnika, który ów problem wywołuje. Niekiedy najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wizyta i trychologa, który dopasuje odpowiednie leczenie.

Warto wypróbować naturalne sposoby na porost włosów oraz metody chroniące przed utratą włosów. Można zacząć od wzbogacenia jadłospisu o nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli m.in. podaż oliwy z oliwek, pestek słonecznika, pestek dyni, ryb, a także owoców. 

Powinno się także zwrócić większą uwagę na sposób w jaki postępuje się z włosami. Zatem nie należy ich szarpać, wystawiać na silny mróz, słońce oraz wiatr (wówczas lepiej związać włosy i nakryć je czapką), często suszyć suszarką z gorącym nawiewem, prostować, farbować (a zwłaszcza rozjaśniać włosów). Włosom, które wypadają należy się szczególna pielęgnacja, dlatego należy im dostarczyć dobrych, delikatnych i jak najbardziej naturalnych kosmetyków myjących i wzmacniających włosy. Przy czym sposób pielęgnacji oraz środki na wypadanie włosów należy dobrać do typu włosów. Każdym włosom przesuszonym, rozdwajającym się i zniszczonym należy się regularne podcinanie (o około 3-5 cm), co wkomponowuje się znakomicie także w sposoby na szybki porost włosów. Oprócz tego przyspiesza ich regenerację. Co więcej, włosy lubią być nawilżone, dlatego zabiegi intensyfikujące stan nawilżenia skóry głowy oraz włosów przyniosą im wiele pożytku. 

Domowe metody na wypadanie włosów

Wiele osób ceni sobie domowe sposoby na wypadanie włosów. Wśród nich należy wymienić m.in. stosowanie ziół. Tutaj prym wiodą takie rośliny jak: 

  • skrzyp polny, który przeciwdziała łamaniu się włosów, 
  • rumianek działający łagodząco i przeciwzapalnie,
  • kozieradka o właściwościach hamujących wypadanie włosów, 
  • a także olej z czarnuszki, 
  • olej z rozmarynu, 
  • pokrzywa, 
  • korzeń mydlnicy 
  • i korzeń łopianu.

Siemię lniane (stosowane zewnętrznie oraz wewnętrznie), cebula, olej z oliwy i olej imbirowy stanowią naturalne preparaty na wypadające włosy. Olejowanie włosów polega na wmasowaniu leczniczego, podgrzanego oleju w skórę głowy i pozostawienie go tam na około kwadrans. Po tym czasie olej należy zczesać na resztę włosów i zmyć szamponem. Podobnie stosuje się maseczkę z zaparzonego siemienia lnianego. 

Inne domowe sposoby na wypadające włosy to wcierka z żółtek jaj. Żółtka oddziela się od białek, dodaje do nich kilka kropli soku z cytryny oraz łyżeczkę oliwy z oliwek. Po wymieszaniu składników należy dodać ubite białka i nałożyć na włosy na ok pół godziny. Potem włosy się spłukuje i myje dobrym preparatem myjącym.

Jakie preparaty na wypadanie włosów są najlepsze?

Najskuteczniejsze preparaty przeciw wypadaniu włosów to środki dobrane do rodzaju włosów oraz konkretnego problemu, przez który traci się owłosienie na głowie. 

Fachowo dobrane, lecznicze produkty mogą pomóc w zatrzymaniu niechcianego stanu. Domowe sposoby polegające na nakładaniu maseczek z naturalnych komponentów mogą się okazać najlepszym wyborem, stanowiącym jednocześnie tani i delikatny sposób na łysienie. 

W aptece, drogerii oraz m.in. w sklepach zielarkach z łatwością można nabyć produkty przeciwko wypadaniu włosów w postaci szamponów, odżywek, maseczek, czy balsamów. Panowie nierzadko korzystają ze specjalnych środków zalecanych przy łysieniu androgenowym, takich jak np. preparaty na porost włosów dla mężczyzn. Skuteczność tych środków jest uzależniona od rodzaju łysienia, czasu trwania tego procesu oraz sposobu i długości stosowania tych produktów.

Kiedy wypadanie włosów to problem?

Wypadanie włosów to naturalny stan, z którym każdy zdrowy człowiek ma do czynienia każdego dnia. Szacuje się, że dziennie traci się od 50 do 100 włosów i uznaje się, że takie gubienie włosów jest jak najbardziej fizjologiczne. 

Łysienie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak to panowie są w głównej mierze narażeni na utratę owłosienia – statystyki mówią o nawet 90 % mężczyzn, którzy w różnym wieku łysieją.

O problemie z wypadaniem włosów można mówić wówczas gdy na szczotce, grzebieniu przy czesaniu, czy podczas mycia włosów dostrzeżemy wyraźne zwiększenie ilości traconych włosów. Wtedy warto przyjrzeć się bliżej ogólnej kondycji organizmu, diecie oraz pielęgnacji owłosienia skóry głowy. Często bowiem za wypadanie włosów odpowiadają czynniki wewnętrze (np. choroby), a także zewnętrzne, z którymi włosy się stykają. Jeśli uda się dotrzeć do „jądra problemu”, łatwiej będzie dobrać odpowiednie preparaty na wypadanie włosów oraz podjąć właściwą kurację. Nie trzeba bowiem od razu sięgać po np. tabletki przeciw wypadaniu włosów, warto wcześniej poszukać metod bliższych naturze.

Dlaczego włosy wypadają?

Zanim zaczniemy korzystać z takich pomocy jak choćby tabletki na wypadanie włosów, powinnyśmy poszukać przyczyny gubienia włosów. Jednym z powodów może być niewłaściwa dieta, która jest uboga w witaminy i składniki odżywcze, które włosy sobie cenią. Innym czynnikiem mającym wpływ na łysienie (szczególnie u kobiet) są zaburzenia hormonalne, z którymi należy udać się do endokrynologa. Czasami właściwym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa, ponieważ wypadanie włosów może być spowodowane niewłaściwą pracą jajników. 

Mróz, silny wiatr, ekspozycja na mocne słońce – to także potencjalni winowajcy wypadania włosów. Wówczas preparaty na łysienie mogą okazać się zbyteczne. Jesienne tracenie włosów stanowi bowiem normę, ponieważ włosy po wiośnie i lecie, kiedy to otrzymywały od ustroju dużą dawkę estrogenu, przechodzą w stan uśpienia, w którym zaczyna dominować testosteron, winny wypadaniu włosów ale też przyspieszający wzrost nowych.

Włosy mogą też wypadać m.in. z powodu chorób skóry, anemii, nadmiernego stresu, po chorobie przebiegającej z gorączką, po radio- i chemioterapii, po kuracji niektórymi lekami (np. antykoncepcyjnymi). Niewłaściwa pielęgnacja włosów również może przyczyniać się do ich gubienia.

Czytaj:

Bibliografia

  • http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf
  • http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21595747,lysienie-i-wypadanie-wlosow-jaka-metode-leczenia-wybrac.html
Więcej z kategorii Uroda
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Łysiejący mężczyzna
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Stopy: jak o nie dbać?
Wypadanie włosów u seniorów
Tabletki na wypadanie włosów
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?