Domowe sposoby na wypadanie włosów i łysienie

Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów? M.in. maseczka z jaj, czy cebuli, napar ze skrzypu polnego, odżywka z siemienia lnianego, czy ogórki kiszone. Z pewnością wymienione składniki mogą wspomóc wiodącą terapię łysienia, dla pewności warto jednak skonsultować stosowanie naturalnych metod leczniczych z lekarzem prowadzącym.
Pokrzywa to zioło na wypadanie włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów?

Domowe sposoby na wypadanie włosów obejmują szereg działań polegających na stosowaniu olejów, ziół, wyciągów z roślin i warzyw, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Stosowanie zewnętrzne opiera się na wsmarowywaniu przy jednoczesnym masowaniu skóry głowy preparatów, które można wykonać samodzielnie w domu z produktów naturalnych. Są to np. wcierki, odżywki, maski, płyny czy olejki na porost włosów. Domowe sposoby,które można zastosować wewnętrznie, mogą przyjąć postać naparów, syropów, czy kisielu.

Naturalne sposoby na porost włosów mogą polegać zatem na spożywaniu czosnku (jeden ząbek dziennie wystarczy) lub na przeciskaniu go przez praskę i smarowaniu skóry głowy (czosnek zostawia się na głowie na około 20 minut, potem spłukuje i myje włosy). Regeneracyjne oraz hamujące wypadanie włosów właściwości posiada także cebula, której sok stosuje się w formie maski na włosy. 

Co jeszcze poleca medycyna ludowa? Trzeba tu wymienić siemię lniane, które może być spożywane w postaci kisielu lub nakładane na włosy jako odżywka – żel. Tę ostatnią robi się gotując siemię przez kwadrans, a po odcedzeniu nasionek nakłada się ją na głowę i pasemka włosów na około pół godziny, po czym zmywa się żel z włosów i je myje. 

Warto regularnie zasilać organizm w białko, błonnik, kwasy omega-3, witaminy (głównie z grupy B, C i A), minerały (m.in. cynk, krzem, selen, żelazo, miedź) oraz naturalne probiotyki (takie jak kiszonki – np. ogórki kiszone, kiszona kapusta, czy drożdże).

Jaki jest najlepszy olejek na porost włosów?

Natura zna wiele olejów, które zbawiennie wpływają na kondycję włosów. Jednak olejek na porost włosów, który zyskał największą sławę to olej rycynowy. Można go stosować bezpośrednio na włosy jako odżywkę. Olejowanie włosów lepiej zacząć od mniejszej ilość oleju – np. około ¼ szklanki i od krótszego czasu trzymania go na włosach – np. około 15 minut do godziny (w czepku, pod turbanem z ręcznika). Po nabraniu wprawy olejowanie może trwać całą noc. Po przebudzeniu spłukuje się włosy i dokładnie myje delikatnym, jak najbardziej naturalnym szamponem.

Inne oleje, które warto wykorzystać to m.in. olej łopianowy, olej kokosowy, olej z czarnuszki, olej z pokrzywy, olej rozmarynowy, oliwa z oliwek i olej imbirowy. Także mieszanki wyżej wymienionych olejów oraz olejów i innych komponentów (np. ziół) stanowią skuteczne domowe sposoby na wzmocnienie włosów.

„Olejować organizm” można także od wewnątrz systematycznie spożywając np. włoskie orzechy, nasiona słonecznika oraz pestki dyni.

Czy zioła na porost włosów są skuteczne?

Najbardziej znane zioła na porost włosówto np. skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, łopian, kozieradka, dziurawiec, czy rozmaryn.

Jak przygotowywać zioła na wypadanie włosów? Można je zaparzać i po odcedzeniu pić (np. napar z pokrzywy, czy ze skrzypu polnego). Można też ususzyć liście, jak w przypadku pokrzywy, mielić je i dodawać do sosów, sałatek, deserów, czy koktajli (nie więcej niż około 2 łyżeczek na dzień). 

Zioła przeciw wypadaniu włosów można także stosować jako maseczkę na kosmyki. Wystarczy zalać łyżeczkę nasion kozieradki wodą w ilości około pół szklanki i nałożyć na suche włosy na około 30 minut. Po tym czasie maskę należy dokładnie zmyć, gdyż ma ona charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Z tego względu tę maskę lepiej nakładać w dni wolne od pracy.

Jakie są domowe maseczki na porost włosów?

Wśród domowych sposobów na wypadające włosy nie można pominąć własnoręcznie sporządzonych mieszanek z ziół, roślin oraz produktów, które są dostępne w większości kuchni, nakładanych na włosy.

Domowe maseczki na porost włosów można przyrządzić np. z jaj lub tylko z żółtek jaj, z cebuli oraz z siemienia lnianego. Najprostszą maskę jajeczną wykonuje się ubijając dwa całe jajka, mieszanką polewa się skórę głowy oraz włosy pozostawiając na nich maskę na około pół godziny. Potem maseczkę należy zmyć, a włosy umyć. Bogatszą wersję jajecznej maski uzyskuje się ubijając żółtko z łyżeczką oliwy z oliwek oraz kilkoma kroplami soku z cytryny, które następnie dodaje się do ubitego białka, całość miesza się i nakłada na głowę też na 30 minut. 

Maseczkę z cebuli pozyskuje się z soku wyciśniętego z dużej cebuli oraz z łyżki oleju łopianowego (ewentualnie oliwy z oliwek). Wymieszaną masę nakłada się na głowę na 1-2 godziny, potem spłukuje i myje włosy.

Kiedy należy wdrożyć kurację przeciw wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów nie powinno niepokoić, jeśli dziennie tracimy maksymalnie do około 100 włosów. Do gubienia włosów może dochodzić podczas ich mycia, czesania i w czasie rutynowej pielęgnacji. Jest to proces jak najbardziej naturalny. Jeżeli jednak ich utrata nasila się, nie mija po szczególnie trudnym dla włosów sezonie jesienno-zimowym, po chorobie, czy po zakończeniu kuracji lekami, które mogą powodować wypadanie włosów, należy przyjrzeć się problemowi.

W opisywanej sytuacji swoje kroki powinniśmy skierować do trychologa, który pomoże znaleźć przyczynę łysienia i zaleci odpowiednie postępowanie. Jeśli nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane np. zaburzeniami hormonalnymi, czy chorobami ogólnoustrojowymi, ten objaw należy leczyć u odpowiedniego specjalisty. 

Jeżeli problem z łysieniem nie jest nazbyt poważny, jego powód okazuje się błahy, lub gdy lekarz na to zezwoli, można wypróbować domowe sposoby na wypadanie włosów. 

Czytaj: 

Bibliografia

  • 1. https://www.elle.pl/artykul/domowe-sposoby-na-wypadanie-wlosow-dieta-pielegnacja?page=2
  • 2. https://www.blondhaircare.com/2018/03/wypadaja-wlosy-co-robic-mediceuticals.html
  • 3. https://kosmetyczne-pokusy.blogspot.com/2013/11/domowe-sposoby-na-wypadanie-wlosow.html
Więcej z kategorii Uroda
Stopy: jak o nie dbać?
Jak wzmocnić włosy? Zdrowa dieta na włosy
Starsza kobieta jedząca sałatkę
Preparaty i sposoby na wypadanie włosów
Mężczyzna testuje środek na wypadanie włosów
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Wypadanie włosów u seniorów
Tabletki na wypadanie włosów
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia