Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku

Oprawki do okularów potrafią zmienić wygląd twarzy nie do poznania. Dlatego zadając pytanie, jak dobrać okulary, mało kto zwraca uwagę jedynie na szkła do okularów, by były odpowiednie do wady wzroku. Ważne jest, by okulary pasowały również do kształtu twarzy. Jak to zrobić?
Spis treści

Jak dobrać okulary?

Oprawki do okularów można wybrać na chybił trafił, tylko... po co? Producenci oferują mnogość oprawek pasujących do każdego kształtu twarzy i typu urody, a fachową poradę w tym zakresie uzyskamy w każdym salonie optycznym. Wybierając oprawki do okularów można się inspirować aktualnymi trendami w modzie, ale nie zawsze należy się ich trzymać. Nie wszystko co modne, będzie korespondować z naszym typem urody. Jak więc dobrać okulary do kształtu twarzy?

Oprawki do okularów

 

  • Okulary do okrągłej twarzy – oprawki do okularów powinny wydłużać taką twarz optycznie, dlatego rekomenduje się wybór oprawek prostokątnych. Najlepiej wąskich – tak aby nie zasłaniały kości policzkowych, nie „zabierały” zbyt wiele twarzy, która wymaga wysmuklenia. Górna, zewnętrzna krawędź powinna być uniesiona. Lepsze będą oprawki w ciemnych kolorach.
  • Okulary do kwadratowej twarzy – w tym przypadku oprawki do okularów powinny być wąskie, najlepiej owalne. Wyrazisty kolor zwróci uwagę na oczy odwracając uwagę od prostokątnej szczęki. Oprawki powinny na szerokość wybiegać poza linię kości policzkowych – to optycznie wysmukli twarz.
  • Okulary do twarzy trójkątnej – głównym zadaniem oprawek do okularów będzie złagodzenie rysów twarz, dlatego powinno się wybrać te w kształcie okrągłym, lub przynajmniej z zaokrągloną dolną krawędzią, mogą być „kocie oczy”, ale w niezbyt agresywnym wydaniu. Oprawki do okularów dla osób o takim kształcie twarzy powinny być jasne, przezroczyste, jak najmniej rzucające się w oczy.
  • Okulary do twarzy podłużnej – należy ją optycznie poszerzyć i skrócić, dlatego oprawki do okularów powinny być ciemne, kolorowe, z rzucającymi się w oczy zausznikami. Pasować będą okulary duże, „zabierające” sporą część twarzy, absolutnie należy się wystrzegać oprawek wąskich.

Oprawki do okularów damskie

Choć trendy nie powinny być głównym wyznacznikiem doboru oprawek, nie szkodzi, aby wiedzieć co się nosi na świecie – jest duże prawdopodobieństwo, że uda się dobrać coś i modnego i adekwatnego do kształtu twarzy. A w 2017 roku modne pozostają oprawki do okularów typu „oversize”, czyli pokaźnych rozmiarów. Z kształtów - na czasie są:

 

  • kocie oczy,
  • panto,
  • motyle,
  • pilotki.

Oprawki do okularów męskie

Jeśli chodzi o modę męską, w zasadzie nie różni się ona od damskiej, wiele modeli oprawek do okularów jest zbliżonych kształtem, choć mogą być większych rozmiarów. Aczkolwiek badania wskazują, że panowie wciąż relatywnie mniejszą wagę przywiązują do samego wyglądu, zwracając za to uwagę na wygodę, funkcjonalność i trwałość.

Ile kosztują okulary

Oto jest pytanie. Zależy jakie okulary. Zarówno w przypadku szkieł korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych, zakres cenowy jest ogromny, wszystko zależy od jakości i miejsca, w którym kupujemy okulary. Same oprawki do okularów potrafią kosztować kilka złotych, ale za te sygnowane nazwiskami światowych projektantów trzeba będzie zapłacić nawet 400-700 zł. Do tego należy doliczyć szkła korekcyjne.
W Internecie znaleźć można kompletne okulary, tzn. oprawki plus szkła do okularów za 11-12 zł, ale w dobrych salonach optycznych, ceny takich zestawów wahają się od kilkudziesięciu złotych do ponad tysiąca, w zależności od producenta i stwierdzonej wady wzroku. Oczywiście, o ile wybór kształtu okularów i logo producenta zależą od gustu i wyczucia, o tyle szkła do okularów powinien dobierać optyk, po przeprowadzeniu stosownego badania. Nigdy nie wolno dobierać szkieł na własną rękę – może to doprowadzić do pogłębienia wad wzroku.

Czytaj też: 

Nadwzroczność – na czym to polega?

Okulary przeciwsłoneczne - na jakie i kiedy się zdecydować

 

 

 

Więcej z kategorii Uroda
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Łysiejący mężczyzna
Co to jest badanie trychologiczne i kto je wykonuje?
Mężczyzna w trakcie badania trychologicznego
Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak leczyć?
Kobieta stosuje preparat na łysienie androgenowe
Powiązane artykuły
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku