Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia

Najczęściej występującą u panów postacią łysienia jest łysienie androgenowe. Łysienie u mężczyzn stanowi wyzwanie terapeutyczne, ale także profilaktyczne. Niektóre rodzaje wypadania włosów można wyleczyć dzięki regularnemu stosowaniu wskazanych leków oraz właściwemu odżywianiu się, pielęgnacji włosów, czy zredukowaniu stresu.
Łysiejący mężczyzna
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest łysienie u mężczyzn?

Łysienie u mężczyzn to bardzo częsty problem, który pojawia się u panów wraz z upływającym czasem, czyli około 40-50 roku życia, nierzadko jednak dotyka młodych chłopców, nawet kilkunastoletnich. 

Najczęstszą postacią męskiego łysienia jest łysienie androgenowe, które występuje u połowy pięćdziesięciolatków, a u około 70 % panów w różnym wieku. Objawia się ono w charakterystyczny sposób. Początkowo tworzą się tzw. zakola, które powodują u mężczyzn inny symptomatyczny objaw – wysokie czoło, potem następuje proces przerzedzania włosów na czubku głowy oraz w części skroniowej, by swoim zasięgiem objąć cały obszar czaszki. Włosy wypadają, a w ich miejscu nie pojawiają się nowe. Bardzo często spotykanym obrazkiem mężczyzny, u którego androgeny (hormony płciowe) robią spustoszenie na głowie, to łysina z przodu, na czubku, po części na skroniach, podczas gdy na potylicy oraz wokół głowy włosy rosną jak gdyby nigdy nic.

Nie należy mylić łysienia z naturalnym wypadaniem włosów, które odbywa się u przeciętnego człowieka w ilości około 100 na dobę. Jeśli jednak włosy wypadają w dużo większej ilości niż zazwyczaj, a nowe rosną wolniej lub się nie pojawiają, może to być objaw łysienia.

Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn?

Główną przyczyną łysienia u mężczyzn jest szczególny rodzaj testosteronu, dihydrotestosteron (DHT), produkowany przez jądra i korę nadnerczy, którego do tej postaci doprowadza enzym 5-alfa-reduktazy. 

Za wypadanie włosów u mężczyzn winę ponoszą też bardzo często geny, zatem jeśli ojciec i dziadek mężczyzny cierpieli na łysienie, wysoce prawdopodobne jest, że przejdzie ono także na niego.

Za wypadanie włosów odpowiadają także inne czynniki, takie jak m.in. 

 • choroby przewlekłe (np. niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, grzybica owłosionej skóry głowy), 
 • nieodpowiednia dieta (w której brakuje wystarczającej ilości białka, witamin i składników mineralnych), 
 • przyjmowanie pewnych leków (np. chemioterapii w leczeniu nowotworów, środków antydepresyjnych, preparatów przeciwreumatycznych, przeciwgrzybiczych, czy niektórych antybiotyków), 
 • niewłaściwa pielęgnacja włosów (np. częste farbowanie, rozjaśnianie, stosowanie zabiegów „na ciepło”, szarpanie włosów podczas ich rozczesywania, stosowanie produktów kosmetycznych o dużej zawartości szkodliwej chemii).

Łysinę może też powodować stres, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, a także przebyte choroby (w tym przebiegające z gorączką) oraz operacje i zabiegi.

Jakie są rodzaje łysienia u mężczyzn?

Najczęściej występującym rodzajem wypadania włosów u panów jest łysienie androgeniczne. Inny typ łysienia to łysienie plackowate, które objawia się tym, że włosy wypadają kępkami tworząc na głowie łyse placki (stąd nazwa tego schorzenia). Dochodzi do tego przez wadliwie funkcjonujący system immunologiczny, który atakuje własne mieszki włosowe.

Kolejną odmianą utraty włosów jest łysienie polekowe, które pojawia się na skutek przyjmowania pewnych środków farmakologicznych. Najczęściej do wypadania włosów dochodzi dopiero po kilku-kilkunastu tygodniach od rozpoczęcia leczenia danym medykamentem. Jednak ten rodzaj łysienia ma zazwyczaj charakter przemijający. 

Znane są jeszcze inne rodzaje łysienia, w tym m.in.:

 • łysienie anagenowe (spowodowane np. zatruciem metalami ciężkimi, toksynami zwierzęcymi, czy roślinnymi);
 • łysienie telogenowe (za które odpowiadają np. stres, poród, złe nawyki żywieniowe, zabieg chirurgiczny);
 • łysienie genetyczne (dziedziczone po przodkach).

Leczenie wypadania włosów u mężczyzn

Jak już wspomniano najczęściej występującą postacią łysienia u panów jest łysienie androgenowe. Leczenie tego rodzaju wypadania włosów polega przede wszystkim na przyjmowaniu odpowiednich leków. Pacjentom zazwyczaj proponuje się jeden z dwóch preparatów leczniczych, które należy stosować regularnie, a efekty ich używania są dostrzegalne po kilku miesiącach:

 • minoksydyl – którego zadaniem jest rozszerzenie naczyń mieszków włosowych;
 • finasteryd – który odpowiada za stopowanie działania enzymu 5-alfa-reduktazy.

Inne sposoby na wypadanie włosów u mężczyzn to właściwa dieta, w której nie brakuje białka, witaminy C oraz z grupy B (głównie B12), krzemu, cynku, wapnia oraz żelaza. 

Warto także wypróbować preparaty przeciw wypadaniu włosów, czyli specjalne maski, wcierki, szampony, itp.

Leczenie łysienia może jednak zakończyć się przeszczepem płatów skóry wraz z mieszkami włosowymi lub przeszczepianiem kępek włosów w łyse miejsca. Na rezultaty trzeba poczekać co najmniej pół roku, a nie rzadko nawet dwa lata.

Sposoby na wypadnie włosów

Aby opóźnić lub spróbować nie dopuścić do wypadania włosów warto poświęcić więcej uwagi zdrowemu trybowi życia, który, jak dowiedziono, ma wpływ także na kondycję i wygląd włosów. A zatem powinno się każdego dnia fundować organizmowi zdrowe, wartościowe potrawy. Jeżeli trzeba, warto zainwestować w witaminy na wypadanie włosów. 

Ponadto należy zapewniać ustrojowi odpowiednią dawkę odpoczynku, zarówno czynnego (w postaci ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu), jak i biernego (czyli snu w odpowiedniej ilości oraz jakości). 

Zamiast zastanawiać się co jest dobre na wypadanie włosów, lepiej zadbać o włosy zawczasu, ograniczając lub eliminując takie zabiegi jak farbowanie, rozjaśnianie, częste suszenie włosów gorącym strumieniem suszarki. Włosom należą się też maski, płukanki i dobre szampony, z jak najmniejszą ilością składników chemicznych.

Jeśli jest to możliwe, powinno się ograniczyć stres, który może zdewastować każdą czuprynę.

Czytaj:

Bibliografia

 • 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Łysienie_androgenowe
 • 2. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/nadmierne-wypadanie-wlosow-cz-1-przyczyny,12979
Więcej z kategorii Uroda
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Łysiejący mężczyzna
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Wypadanie włosów u seniorów
Stopy: jak o nie dbać?