Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów

Łysienie u mężczyzn może pojawić się już nawet około dwudziestego roku życia. Ten stan dotyczy około 80 procent panów w różnym wieku. Jeśli nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn jest odpowiednio wcześnie wykryte i właściwie zdiagnozowane, może być wyleczone.
Łysiejący mężczyzna
Źródło:123RF
Spis treści

Jak objawia się wypadanie włosów u mężczyzn?

Wypadanie włosów u mężczyzn jak i u kobiet stanowi normę, jeśli dziennie traci się maksymalnie do 100 włosów. Jeżeli jednak liczba gubionych włosów się powiększa, a taka sytuacja trwa dłużej niż kilka tygodni, może prowadzić do wyłysienia.

Łysienie dotyczy nawet do 80 procent panów w różnym wieku i może zacząć się u mężczyzn już w wieku dwudziestu, a nawet kilkunastu lat. Zazwyczaj nadmierne wypadanie włosów u płci męskiej to łysienie androgenowe (czyli łysienie typu męskiego). Objawia się ono w specyficzny sposób. Początkowo panom robią się tzw. zakola, czyli zaczynają się przerzedzać, a potem wypadać włosy w części czołowo-skroniowej. W kolejnym etapie dochodzi do zmniejszenia się objętości fryzury na czubku głowy. Włosów w tej części głowy jest coraz mniej aż znikają zupełnie tworząc łysy plac. Z czasem mężczyzna może stracić wszystkie włosy lub zostać przy symptomatycznej fryzurze wyglądającej jak obwarzanek z włosów wokół czubka głowy (włosy zostają tylko na potylicy oraz na skroniach). 

Jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn?

Bardzo często za wypadanie włosów u mężczyzn odpowiadają geny. Łysienie jest zatem dziedziczne i to po obojgu rodzicach. Nawet jeśli w rodzinie taty nie występowały przypadki nadmiernego wypadania włosów, ale tata lub dziadek mamy cierpieli na łysienie, występuje obciążenie genetyczne dla takiego mężczyzny.

Leczenie łysienia androgenowego należy podjąć jeśli zostanie stwierdzone występowanie właśnie takiego rodzaju łysienia u danego mężczyzny. Za łysieniem androgenowym stoi nadmierna aktywność męskich hormonów płciowych – androgenów. Wszystkiemu winny jest enzym reduktor 5-alfa-reduktazy, który przemienia testosteron w DHT (dihydrotestosteron), wpływający na osłabienie mieszków włosowych.

Inne przyczyny wzmożonej utraty włosów u mężczyzn to m.in. niedobory żywieniowe oraz witaminowe, stosowanie używek (takich jak np. papierosy i kawa), stres, urazy mechaniczne skóry głowy (blizny i miejsca po poparzeniach nie porastają włosy), zaburzenia pracy tarczycy, grzybica skóry głowy, choroby (np. infekcje, wysoka gorączka, nowotwory), a także zażywanie niektórych medykamentów (np. leków przeciwzakrzepowych, nasercowych, czy poddanie się chemioterapii w leczeniu nowotworów).

Jak leczyć wypadanie włosów u mężczyzn?

Leczenie łysienia uzależnione jest od typu tej dolegliwości oraz przyczyny nadmiernego wypadania włosów. W pierwszej kolejności należy ustalić co powoduje przedłużające i wzmożone wypadanie włosów. W tym celu należy się udać do trychologa, który dokładnie zbada włosy i zdiagnozuje problem oraz zaproponuje indywidualnie dopasowane leczenie wypadania włosów.

Kuracja łysienia androgenowego polega na podawaniu pacjentowi finasterydu, który ma za zadanie obniżyć wydzielanie DHT. Oprócz tego można mu zaproponować szampony, wcierki, ampułki na porost włosów, czy tabletki przeciwko wypadaniu włosów wzbogacone o witaminy (głównie A, B i E), biotynę, czy minerały (np. cynk, krzem, siarkę i magnez). Tabletki na wypadanie włosów mogą zawierać też minoksydyl, który przy długotrwałym stosowaniu przynosi efekty w postaci wzrastania nowych włosów.

Leczenie łysienia plackowatego również polega na aplikowaniu substancji leczniczej o nazwie minoksydyl. Taka terapia trwa kilka, a nawet kilkanaście miesięcy i nie może być przerwana. Dopiero po około dwóch-czterech miesiącach można zauważyć efekty w postaci zwiększenia się objętości czupryny. W momencie zaprzestania stosowania tego preparatu, łysienie najczęściej powraca. Inne sposoby na łysienie plackowate to zażywanie leków immunosupresyjnych. 

Jakie są sposoby na łysienie męskie?

Jakie są jeszcze inne metody na męskie łysienie? Leczenie polegające na mezoterapii igłowej przynosi bardzo zadowalające rezultaty. Jest to zabieg dermatologiczny polegający na podskórnej aplikacji substancji odżywczych, witaminowych i mineralnych za pomocą bardzo cienkiej igły. Tą drogą można też wstrzyknąć pacjentowi osocze bogatopłytkowe, a nawet komórki macierzyste, pochodzące od samego leczonego. 

Leczenie łysienia komórkami macierzystymi to innowacyjna droga na zwalczanie wypadania włosów. Polega ona na przeszczepieniu komórek macierzystych pobranych z potylicy pod skórę na czubku głowy oraz w innych miejscach, w których dochodzi do łysienia. Przeszczepione komórki macierzyste mogą wpłynąć na stymulację mieszków włosowych do wzrostu.

Mężczyznom cierpiącym na nadmierne wypadanie włosów, leczenie, jakie się poleca dotyczy też takich zabiegów jak np. laseroterapia (która jest bezbolesna, bezinwazyjna, bardzo skuteczna ale długotrwała i najlepiej powtarzać zabiegi laserowe każdego dnia), czy fototerapia (polegająca na naświetlaniu skóry głowy promieniami ultrafioletowymi).

Co robić aby zmniejszyć ryzyko łysienia?

Przede wszystkim należy o siebie dbać. Powinno się więc wyeliminować stres oraz brak czasu na zdrowe, wartościowe odżywianie, a także na ruch. Dieta powinna zawierać jak najwięcej witamin E, C, F oraz z grupy B, minerałów takich jak cynk, żelazo, czy selen. Warzywa (szczególnie czerwone, pomarańczowe i zielone), ryby morskie, nabiał, fasola, czy kakao to produkty, których nie powinno zabraknąć w jadłospisie.

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Panowie powinni myć włosy delikatnymi szamponami z dodatkiem olejów (np. jojoba, ze słodkich migdałów, czy rycynowego), ziół (np. pokrzywy, skrzypu polnego, łopianu) i/lub ekstraktów roślinnych (np. z czarnej rzepy, aloesu). Warto codziennie masować skórę głowy, nie tylko podczas mycia ale też podczas porannego i wieczornego czesania włosów.

Czytaj też:

Bibliografia

  • https://www.elle.pl/artykul/przeszczep-komorek-macierzystych-wlosow-na-lysienie-androgenowe
  • https://echodnia.eu/swietokrzyskie/lysienie-wstydliwy-problem-mezczyzn-czy-mozna-je-powstrzymac/ar/8088796
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Łysienie
Więcej z kategorii Uroda
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Szczotka pełna włosów
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Łysiejący mężczyzna
Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak leczyć?
Kobieta stosuje preparat na łysienie androgenowe
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia