Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy

Łysienie telogenowe to taki rodzaj nadmiernego wypadania włosów, w którym dochodzi do przerzedzenia włosów. Następuje tutaj zachwianie równowagi między ilością włosów będących w fazie wzrostu w stosunku do włosów, które przygotowują się do wypadnięcia. Przyczyn telogenowego wypadania włosów może być bardzo wiele, m.in. jest to stres, hormony, choroby, leki, niedobory żywnościowe i inne czynniki. Leczenie łysienia telogenowego jest zależne od powodu tego typu wypadania włosów.
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Źródło:123RF
Spis treści

Co to jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe to choroba, w czasie której dochodzi do wypadania włosów bardziej przypominającego przerzedzanie się włosów niż łysienie. Może się ono pojawić u kobiet oraz u mężczyzn, a niekiedy zdarza się również u dzieci. Najczęściej jednak dotyka osoby będące w okolicy 30. i 40. roku życia.

Nazwa tego problemu zdrowotnego bierze się stąd, że u przeciętnego człowieka włos przeżywa trzy fazy rozwojowe: anagen, katagen i telogen. W anagenie włos wzrasta i rozwija się. Ten okres trwa od 2 do 5 lat. Następnie włos przechodzi w krótki czas przejściowy – katagen – trwający około 14 dni, by znaleźć się w telogenie, w którym słabnie, jego wzrost się zatrzymuje i ostatecznie wypada po około 2-6 miesiącach, podrażniony jakimś czynnikiem mechanicznym (np. czesaniem, czy myciem włosów). Najwięcej włosów powinno być w stadium anagenowym, bo aż 90 %, natomiast w telogenowym – około 10 %. W łysieniu telogenowym te proporcje są zachwiane do tego stopnia, że telogen może sięgać nawet 50 do 80 %, co oznacza, że osoba cierpiąca na łysienie telogenowe traci co drugi włos na swojej głowie, a nawet więcej.

Do łysienia telogenowego dochodzi zwykle po 3-6 miesiącach od pojawienia się czynnika wywołującego ten rodzaj nadmiernego wypadania włosów i trwa zwykle do roku czasu od momentu wykluczenia tego czynnika.

Jak objawia się telogenowe wypadanie włosów?

Telogenowe wypadanie włosówcharakteryzuje się tym, że włosy nie wypadają. Ten rodzaj łysienia objawia się przerzedzaniem włosów, które początkowo może nie być zauważone. Chory traci bowiem nieco więcej niż zwykle włosów podczas mycia i czesania, jednak z czasem ilości gubionych kosmyków rosną, a przedziałek na głowie staje się coraz bardziej widoczny.

Włosy telogenowesą rzadsze, słabsze ale mieszki włosowe wciąż są aktywne, co oznacza, że wciąż pojawiają się nowe włosy, jednak w ilości takiej samej, a częściej mniejszej w stosunku do włosów będących w trybie telogenu. Taki rodzaj wypadania włosów może objąć swoim zasięgiem nie tylko włosy na głowie, ale też na brwiach, rzęsy, włosy pod pachami, włosy łonowe, czy na innych częściach ciała.

Przyczyny łysienia telogenowego

Co najczęściej powoduje telogenowe wypadanie włosów? Hormony bardzo często odpowiadają za łysienie telogenowe. Może mieć to związek zarówno z niedoczynnością, jak i nadczynnością tarczycy, pracą przysadki mózgowej ale też z rozchwianiem hormonalnym po porodzie. Mówi się nawet o takim zjawisku jak łysienie telogenowe hormonozależne.

Łysienie telogenowe może też wywołać stres oraz wszelkie sytuacje stresogenne, jak operacja, zabieg chirurgiczny, poród, itp. Wypadanie telogenowe włosów może być też objawem choroby ogólnoustrojowej (np. choroby zakaźnej, choroby skóry, takiej jak łuszczyca, czy choroby przewlekłej), jak skutkiem infekcji, podczas których dłużej utrzymywała się wysoka gorączka.

Do łysienia telogenowego mogą też doprowadzić m.in.:

  • przyjmowane leki (takie jak np. beta-blokery, preparaty przeciwzakrzepowe i przeciwpadaczowe);
  • brak witamin i innych składników odżywczych w diecie (zwłaszcza biotyny, witamin z grupy B, witaminy E i C, a także cynku, krzemu i żelaza);
  • niedożywienie;
  • alergia;
  • zatrucia metalami ciężkimi, np. ołowiem, arsenem, czy selenem.

Jak diagnozuje się łysienie telogenowe?

Ze względu na olbrzymią mnogość przyczyn tego rodzaju nadmiernego wypadania włosów, zaleca się dogłębną diagnozę choroby. Najpierw trzeba też ustalić czy dolegliwość z jaką mamy do czynienia to łysienie telogenowe. Leczenie będzie wówczas skierowane na usunięcie konkretnego problemu, co zagwarantuje większą skuteczność kuracji.

Diagnostyka łysienia telogenowego polega na przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu z pacjentem (który ma na celu stwierdzenie czy pacjent cierpiał na jakąś chorobę, czy był narażony na silny stres, itp.), skierowaniu go na badanie morfologii, ale przede wszystkim na wykonaniu badań trychologicznych. Jedno z nich to trichogram, który polega na pobraniu próbki włosów wraz z cebulkami do analizy laboratoryjnej. W czasie innego badania – trichoskopii – w dużym powiększeniu ogląda się pod dermatoskopem włosy oraz skórę głowy w miejscu występowania przerzedzeń włosów. Podczas trichoskopii wykonuje się zdjęcia, które także można potem zgłębiać, by dojść przyczyny problemu. 

Inna metoda polega na zbieraniu włosów, które wypadły pacjentowi podczas ich mycia, a następnie na liczeniu i mierzeniu ich długości.

Leczenie łysienia telogenowego

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny, która wywołuje telogenowe wypadanie włosów. Leczenie tej choroby jest wówczas uzależnione właśnie od wyników ustaleń diagnostycznych. Po usunięciu czynnika, który spowodował łysienie telogenowe, choroba ustępuje. Może to trwać od 6 do 12 miesięcy, jednak z reguły mija.

Wsparciem w kuracji łysienia telogenowego powinna być opieka psychologa (szczególnie zapewniona osobom, które bardzo przeżywają fakt utraty włosów), a niekiedy też dietetyka, który pomoże ustalić zdrowy jadłospis, w którym znajdą się wszystkie niezbędne dla utrzymania mocnych włosów witaminy i inne składniki odżywcze.

Wśród metod leczniczych dotyczących łysienia telogenowego wymienia się również mezoterapię igłową, mikroigłową i bezigłową, a także karboksyterapię, czy kriomasaż.

Czytaj:

Bibliografia

  • 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Łysienie_telogenowe
  • 2. https://drtrycholog.pl/lysienie-telogenowe/
Więcej z kategorii Uroda
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
1001 sposobów na użycie fusów po kawie
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Stopy: jak o nie dbać?
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia