Menopauza a ciąża - czy możliwe jest poczęcie dziecka?

Menopauza i ciąża – teoretycznie jedno wyklucza drugie, ale praktycznie zajście w ciążę w okresie przekwitania jest możliwe. Kilkumiesięczny brak miesiączki u dojrzałej kobiety nie zawsze oznacza menopauzę. Klimakterium jest długotrwałym procesem, który zmierza do całkowitego wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników. Zanim jednak proces ten zostanie zwieńczony, kobieta może zajść w ciążę, mimo, że zauważyła u siebie symptomy świadczące o przekwitaniu.
Dojrzała kobieta odczuwa objawy menopauzy
Źródło:123RF
Spis treści

Menopauza a ciąża

Menopauza oznacza ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiła miesiączka. Zanim jednak kobieta przestanie miesiączkować, w jej organizmie zachodzą liczne zmiany. Ciało stopniowo przygotowuje się do wejścia w okres menopauzy, a następnie powolnie oswaja z brakiem miesiączki. Cały proces przekwitania można podzielić na 4 okresy. Pierwszy to premenopauza, w czasie której pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Jeszcze w okresie premenopauzy rozpoczyna się perimenopauza, czyli stan bezpośrednio poprzedzający menopauzę, w którym występują gwałtowne dolegliwości związane z przekwitaniem. Momentem kulminacyjnym jest ostatnia miesiączka, czyli menopauza. Dwanaście miesięcy po ostatnim krwawieniu miesięcznym kończy się perimenopauza, a kobieta wchodzi w okres postmenopauzy. Jak widać przekwitanie jest długim i skomplikowanym procesem, który wcale nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę

Początek menopauzy a ciąża

Kobieta w czasie premenopauzy i perimenopauzy jest jeszcze płodna. Dopiero ustanie krwawienia miesiączkowego oznacza wygaśnięcie czynności hormonalnej jajników. Należy jednak pamiętać, że lekarz stwierdzi menopauzę jedynie u kobiety, która nie miesiączkowała przez okrągły rok. Zgodnie z definicją podaną przez WHO, menopauzą jest ostatnie krwawienie miesięczne, po którym przez 12 miesięcy nie wystąpiła miesiączka. Jeśli dojrzała kobieta nie ma miesiączki zaledwie od kilku miesięcy, nie powinna pochopnie zakładać, że ma menopauzę za sobą. Odstawienie antykoncepcji w tym okresie może zaowocować późnym i niespodziewanym macierzyństwem, dlatego warto się upewnić i wykonać badania hormonalne

Jak odróżnić menopauzę od ciąży?

Może się tak zdarzyć, że objawy sugerujące menopauzę, są w istocie objawami niespodziewanej ciąży. Brak miesiączki, zmiany nastroju, problemy ze snem, zmęczenie, bóle głowy, parcie na pęcherz – to mogą być zarówno objawy menopauzy jak i ciąży. Jedynym sposobem na odróżnienie menopauzy od ciąży jest wykonanie testu ciążowego lub przeprowadzenie badania USG. 

Czy po menopauzie można zajść w ciążę?

Teoretycznie kobieta traci szansę na zostanie matką dopiero w okresie postmenopauzy. Niemniej postęp nauki i techniki wcale nie wyklucza możliwości zapłodnienia pozaustrojowego i donoszenia ciąży przez kobietę, która miała ostatnią miesiączkę ponad rok temu. W ostatnich latach sporo zamieszania wywołały badania prowadzone przez greckiego naukowca Konstantinosa Sfakianoudisa. Wykazały one, że u pań, które dawno temu przeszły menopauzę, można przywrócić płodność, wstrzykując do jajników osocze bogatopłytkowe. Większość kobiet w czasie trwania eksperymentu znowu zaczęła miesiączkować. Ewenementem była kobieta, u której po 5 latach powrócił cykl miesiączkowy, a jajniki znowu produkowały jajeczka. 

Menopauza a ciąża po 50-tce

Dzięki postępowi nauki i techniki, kobieta po 50. roku życia, która przeszła menopauzę, może zajść w ciążę, ale pod warunkiem, że wcześniej pobrano od niej tkanki jajnika i zamrożono. Z badań wynika, że po wszczepieniu tkanek na kilka lat powraca czynność hormonalna jajników, a zatem wraca także płodność. Do tej pory zabiegi wszczepiania tkanek jajnika wykonywano u kobiet, które przeszły chorobę nowotworową i przed leczeniem onkologicznym zamroziły komórki jajnika. Powszechne stosowanie tego typu zabiegów jest tematem dyskusji w środowisku lekarskim i wywołuje wiele kontrowersji. 

Inna możliwością zajścia w ciąże 50-tce i po menopauzie jest metoda zapłodnienia in vitro, po wcześniejszym zamrożeniu jajeczek. Metoda in vitro daje szansę na posiadanie własnego potomstwa kobietom, które przedwcześnie przeszły menopauzę. Warto jednak podkreślić, że ciąża po 50-roku życia niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka, a także jest bardzo ryzykowna dla kobiety. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza — fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska 2006; 5 (57): 525–534.
Więcej z kategorii Seks
Czy warto stosować ziołowe tabletki na potencję?
Spadek libido u seniora. Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?
Suchość pochwy po menopauzie - objawy, przyczyny i leczenie
Powiązane artykuły
Senior wykonuje ćwiczenia na potencję
Ćwiczenia na potencję: jak poprawić erekcję naturalnie
Seks po menopauzie – jak się nim cieszyć?
Prababcie pozują w seksownej bieliźnie [ZDJĘCIA]
Warzywa zalecane na potencję
Dieta na potencję: co jeść na lepszą erekcję? Produkty
Infekcje intymne – czy powodują zaburzenia miesiączkowania?