PORTAL DLA SENIORÓW
 

Uderzenia gorąca w menopauzie - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

Nic tak nie deprymuje kobiety, jak uderzenia gorąca w menopauzie. Nagłe uczucie ciepła połączone z gwałtownymi potami, rumieńcem na twarzy i dreszczami są szczególnie uciążliwe dla pań aktywnych zawodowo. Ale kobiety nie są skazane na nagłe uderzenia gorąca, sprawdź, jak można je leczyć.

Uderzenia gorąca


Prawie 80 procent kobiet w okresie przekwitania boryka się z uciążliwymi uderzeniami gorąca. To najczęstsza dolegliwość związana ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą u kobiety w okresie klimakterium i menopauzy. Choć są krótkie i trwają od kilku sekund do kilkunastu minut, potrafią utrudnić życie. Gdy są intensywne i dokuczają kilka lat często negatywnie wpływają na relacje rodzinne. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Uderzenia gorąca przyczyny


Przyczyną wszystkich zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiet w okresie przekwitania jest starzenie się jajników i wynikające z tego procesu zaburzenia ich czynności. U kobiety około 50. roku życia cykl miesiączkowy się wydłuża, spada stężenie estrogenów i dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które skutkują między innymi uderzeniami gorąca. Spadek estrogenów wpływa na układ naczyniowy wywołując skurcze i rozszerzenia naczyń krwionośnych (to tzw. objawy naczynioruchowe).

Zobacz też: Suchość pochwy po menopauzie – objawy, przyczyny i leczenie

Menopauza uderzenia gorąca


Uderzenia gorąca mogą pojawić nawet pięć lat przed ostatnią miesiączką. A jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie? Bywa, że dolegliwości te utrzymują się jeszcze kilka lat po menopauzie, czasem trwają do końca życia.

Uderzenia gorąca objawy


Nagłe uderzenia gorąca na twarzy, ale i całym ciele, poty, zawroty głowy – objawy te trudno pomylić z innymi dolegliwościami. Towarzyszy im także:

 • przyspieszona akcja serca

 • podwyższona temperatura ciała, która jednak szybko wraca do normy

 • silne zaczerwienienia twarzy, które są wynikiem rozszerzeniem obwodowych naczyń krwionośnych

 • zimne poty zwłaszcza występujące w nocy

 • dreszcze


Czytaj też: Seks po menopauzie – jak się nim cieszyć?Uderzenia gorąca w nocy


Bardzo często uderzenia gorąca wiążą się z osłabioną koncentracją, uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia. To efekt nieprzespanych nocy. Uderzenia gorąca są szczególnie uciążliwe właśnie podczas snu, bo potrafią wybudzić kobietę kilka razy w ciągu jednej nocy. Towarzyszące im poty bywają tak obfite, że często wymuszają zmianę bielizny i wzięcie kąpieli.

Domowe sposoby na uderzenia gorąca


Kobieta w okresie przekwitania powinna zwrócić szczególna uwagę na tryb życia i dietę, ponieważ dzięki temu może ograniczyć intensywność uderzeń gorąca. Panie w okresie klimakterium i menopauzy powinny regularnie uprawiać sport i zrezygnować z:

 • napojów zawierających kofeinę (kawa, napoje energetyczne cola)

 • alkoholu nie tylko tego mocnego, ale także piwa i wina

 • palenia papierosów

 • dań pikantnych zawierających kapsaicynę


Czytaj też: Nietrzymanie moczu u kobiet w menopauzie - leczenie i przyczynyCo na uderzenia gorąca


W tym trudnym dla kobiety okresie warto także częściej wietrzyć pomieszczenia (zwłaszcza sypialnie), zimą obniżyć temperaturę w pokojach do spania. Ubrania powinny być uszyte z naturalnych tkaniny, a nie syntetycznych materiały, powinny być zwiewne, najlepiej z małymi dekoltami, a nie golfami i rękawami długości ¾. Dobrze jest mieć ze sobą zawsze jakąś warstwę wierzchnią na wypadek dreszczy.

Nagłe uderzenia gorąca


Można też spróbować ziół na nagłe uderzenia gorąca. Działanie przeciwpotne i łagodzące uderzenia gorąca wykazuje na przykład szałwia. Niektórzy polecają także picie rozcieńczonego soku z jemioły (20-40 kropli soku rozpuszczamy w kieliszku wody i wypijamy trzy razy dziennie). Coraz popularniejsza w redukcji uderzeń gorąca jest także roślina zwana pluskwicą groniastą.

Czytaj też: Zioła na sen i bezsenność – które są najskuteczniejsze?

Leki na uderzenia gorąca


Gdy uderzenia gorąca stają się bardzo uciążliwe, lekarz może zaproponować pacjentce skorzystanie z hormonalnej terapii zastępczej, która dostarczy organizmowi brakujących estrogenów.  Przyjmuje się, że jej skuteczność w zmniejszeniu częstotliwość wystąpienia nagłych uderzeń gorąca sięga nawet 80-90 proc. Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczą ginekolog zleci jednak pacjentce wiele badań, bo nie wszystkie kobiety mogą skorzystać z hormonalnej terapii. Przeciwwskazaniami do HTZ są:

 • choroba zakrzepowo-zatorowa

 • niewyjaśnione zmiany w piersiach

 • nowotwory sutka

 • nowotwory szyjki macicy

 • niewydolność wątroby

 • niezdiagnozowane krwawienie z narządów płciowych

 • niestabilna choroba wieńcowa

 • czerniak złośliwy

 • anemia sierpowata

 • wiek powyżej po 60. roku życia (HTZ rozpoczęta zbyt późno może zwiększać ryzyko powstawania zatorów i zakrzepów, zwłaszcza u otyłych kobiet)


Alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej łagodzącą nagłe uderzenia gorąca są preparaty fitoestrogenami roślinnymi, które znajdują się m.in. w soi, soczewicy, ciecierzycy i czerwonej koniczynie. Pierwszych efektów można spodziewać się dopiero po co najmniej 12-tygodniowej terapii fitoestrogenami roślinnymi.

Czytaj też: Seksualność seniorów. Nie wypada się przyznawać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Jaki masz stosunek do wegetarianizmu?

  To działanie moralne, dla dobra zwierząt

  Jest to zdrowsze dla organizmu

  Jest to niezdrowe dla organizmu

  Nie mam zdania

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA