Uderzenia gorąca w menopauzie - przyczyny, objawy i leczenie

Nic tak nie deprymuje kobiety, jak uderzenia gorąca w menopauzie. Nagłe uczucie ciepła połączone z gwałtownymi potami, rumieńcem na twarzy i dreszczami są szczególnie uciążliwe dla pań aktywnych zawodowo. Ale kobiety nie są skazane na nagłe uderzenia gorąca, sprawdź, jak można je leczyć.
Spis treści

Reklama

Uderzenia gorąca

Prawie 80 procent kobiet w okresie przekwitania boryka się z uciążliwymi uderzeniami gorąca. To najczęstsza dolegliwość związana ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą u kobiety w okresie klimakterium i menopauzy. Choć są krótkie i trwają od kilku sekund do kilkunastu minut, potrafią utrudnić życie. Gdy są intensywne i dokuczają kilka lat często negatywnie wpływają na relacje rodzinne. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Uderzenia gorąca przyczyny

Przyczyną wszystkich zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiet w okresie przekwitania jest starzenie się jajników i wynikające z tego procesu zaburzenia ich czynności. U kobiety około 50. roku życia cykl miesiączkowy się wydłuża, spada stężenie estrogenów i dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które skutkują między innymi uderzeniami gorąca. Spadek estrogenów wpływa na układ naczyniowy wywołując skurcze i rozszerzenia naczyń krwionośnych (to tzw. objawy naczynioruchowe).

Reklama

Menopauza uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca mogą pojawić nawet pięć lat przed ostatnią miesiączką. A jak długo trwają uderzenia gorąca w menopauzie? Bywa, że dolegliwości te utrzymują się jeszcze kilka lat po menopauzie, czasem trwają do końca życia.

Uderzenia gorąca objawy

Nagłe uderzenia gorąca na twarzy, ale i całym ciele, poty, zawroty głowy – objawy te trudno pomylić z innymi dolegliwościami. Towarzyszy im także:

 • przyspieszona akcja serca
 • podwyższona temperatura ciała, która jednak szybko wraca do normy
 • silne zaczerwienienia twarzy, które są wynikiem rozszerzeniem obwodowych naczyń krwionośnych
 • zimne poty zwłaszcza występujące w nocy
 • dreszcze

 

Reklama

Uderzenia gorąca w nocy

Bardzo często uderzenia gorąca wiążą się z osłabioną koncentracją, uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia. To efekt nieprzespanych nocy. Uderzenia gorąca są szczególnie uciążliwe właśnie podczas snu, bo potrafią wybudzić kobietę kilka razy w ciągu jednej nocy. Towarzyszące im poty bywają tak obfite, że często wymuszają zmianę bielizny i wzięcie kąpieli.

Domowe sposoby na uderzenia gorąca

Kobieta w okresie przekwitania powinna zwrócić szczególna uwagę na tryb życia i dietę, ponieważ dzięki temu może ograniczyć intensywność uderzeń gorąca. Panie w okresie klimakterium i menopauzy powinny regularnie uprawiać sport i zrezygnować z:

 • napojów zawierających kofeinę (kawa, napoje energetyczne cola)
 • alkoholu nie tylko tego mocnego, ale także piwa i wina
 • palenia papierosów
 • dań pikantnych zawierających kapsaicynę

 

Co na uderzenia gorąca

W tym trudnym dla kobiety okresie warto także częściej wietrzyć pomieszczenia (zwłaszcza sypialnie), zimą obniżyć temperaturę w pokojach do spania. Ubrania powinny być uszyte z naturalnych tkaniny, a nie syntetycznych materiały, powinny być zwiewne, najlepiej z małymi dekoltami, a nie golfami i rękawami długości ¾. Dobrze jest mieć ze sobą zawsze jakąś warstwę wierzchnią na wypadek dreszczy.

Nagłe uderzenia gorąca

Można też spróbować ziół na nagłe uderzenia gorąca. Działanie przeciwpotne i łagodzące uderzenia gorąca wykazuje na przykład szałwia. Niektórzy polecają także picie rozcieńczonego soku z jemioły (20-40 kropli soku rozpuszczamy w kieliszku wody i wypijamy trzy razy dziennie). Coraz popularniejsza w redukcji uderzeń gorąca jest także roślina zwana pluskwicą groniastą.

Leki na uderzenia gorąca

Gdy uderzenia gorąca stają się bardzo uciążliwe, lekarz może zaproponować pacjentce skorzystanie z hormonalnej terapii zastępczej, która dostarczy organizmowi brakujących estrogenów.  Przyjmuje się, że jej skuteczność w zmniejszeniu częstotliwość wystąpienia nagłych uderzeń gorąca sięga nawet 80-90 proc. Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczą ginekolog zleci jednak pacjentce wiele badań, bo nie wszystkie kobiety mogą skorzystać z hormonalnej terapii. Przeciwwskazaniami do HTZ są:

 • choroba zakrzepowo-zatorowa
 • niewyjaśnione zmiany w piersiach
 • nowotwory sutka
 • nowotwory szyjki macicy
 • niewydolność wątroby
 • niezdiagnozowane krwawienie z narządów płciowych
 • niestabilna choroba wieńcowa
 • czerniak złośliwy
 • anemia sierpowata
 • wiek powyżej po 60. roku życia (HTZ rozpoczęta zbyt późno może zwiększać ryzyko powstawania zatorów i zakrzepów, zwłaszcza u otyłych kobiet)

Alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej łagodzącą nagłe uderzenia gorąca są preparaty fitoestrogenami roślinnymi, które znajdują się m.in. w soi, soczewicy, ciecierzycy i czerwonej koniczynie. Pierwszych efektów można spodziewać się dopiero po co najmniej 12-tygodniowej terapii fitoestrogenami roślinnymi.

Czytaj też: 

 

Więcej z kategorii Życie intymne
Przeczytaj artykuł
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Przeczytaj artykuł
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Przeczytaj artykuł
Rośnie zadłużenie polskich seniorów
Powiązane artykuły
Rzeźby lodowe w Poznaniu - zdjęcia
Masło orzechowe pozwoli wykryć Alzheimera?
Masz podwyższony cholesterol? Zobacz, co radzi Ci lekarz
Jan Morawiec złotym medalistą maratonu w Brazylii!

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online