Z powodu nietrzymania moczu najczęściej cierpią kobiety, szacuje się, że aż jedna na pięć pań po 40. roku życia i ponad połowa między 45. a 60. rokiem życia ma problem z mimowolnymi mikcjami. Najczęściej zdarzają się one niespodziewanie pod wpływem wysiłku, przy kaszlu, kichnięciu, intensywnym śmiechu i aktywności fizycznej, jak skakanie i bieganie.
Nietrzymanie moczu przyczyny
Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w okresie przekwitania są w znacznym stopniu odpowiedzialne za pojawienie się nietrzymania moczu u kobiet w menopauzie. Zmniejszające się stężenie estrogenów wpływa nie tylko na zanik funkcji rozrodczych, ale także na funkcjonowanie układu moczowego, mięśniowego i więzadłowego. W związku z tym u kobiety w okresie okołomenopauzalnym dochodzi między innymi do:
- spadku elastyczności cewki moczowej
- zmian, które utrudniają zamykanie się cewki moczowej
- mniejszego ukrwienia narządów układu moczowego
- zmniejszeniem napięcia mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych
- zaniku tkanki łącznej wokół cewki moczowej i pęcherza moczowego
- zaniku nabłonka i śluzówki cewki moczowej
Trzeba pamiętać, że często na te naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu nakładają się inne czynniki zwiększające ryzyko nietrzymania moczu, takie, jak przebyte ciąże i porody, operacje ginekologiczne, częste zaparcia, stosowanie niektórych leków (np. antyhistaminowych i moczopędnych), a także brak świadomości własnego ciała i mięśni wspomagających pracę pęcherza. Dodatkowym obciążeniem są też choroby:
- neuropatia cukrzycowa
- neuropatia w przebiegu niewydolności nerek
- stan po udarze mózgu
- stwardnienie rozsiane
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
Każda kobieta zanim osiągnie wiek okołomenopauzalny powinna nauczyć się wykonywania ćwiczeń dna miednicy, czyli tzw. ćwiczeń Kegla. Regularny trening (3 razy dziennie) potrafi przynieść zaskakujące efekty już po 3 miesiącach. Ćwiczenia nie wymagają żadnych przyrządów ani specjalnych warunków, można je robić podczas pracy, w wolnych chwilach, a nawet w trakcie spotkania ze znajomymi. W pierwszej kolejności trzeba jednak nauczyć się prawidłowego napinania mięśni. A można to zrobić w ten sposób:
- usiądź na krześle z lekko rozsuniętymi kolanami i wyobraź sobie, że w trakcie oddawania moczu próbujesz zatrzymać strumień moczu. Mięśnie, które się wtedy napinają to mięśnie Kegla, które trzeba ćwiczyć
- mięśnie można poczuć wkładając dwa palce do pochwy
- gdy już masz pewność, o które mięśnie chodzi rozpocznij ćwiczenia
- najpierw powoli napinaj mięśnie maksymalnie mocno i rozluźniaj, powtarzaj 4-5 razy
- potem licząc do dwóch wykonaj szybciej spięcia, powtarzaj 4-5 razy
- serie wolne i szybkie wykonuje się na zmianę na początku przez 5 minut, a potem przez 10 minut
- ćwiczenia można wykonać w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej.
Nietrzymanie moczu operacja
Gdy inne metody zawiodą lekarz może zaproponować operacyjne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Dla każdego pacjenta dobierane są indywidualnie metody operacyjne. Do dyspozycji są tu różne zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego położenia połączenia cewkowo-pęcherzowego i jego stabilizację. Operacja nietrzymania moczu może polegać m.in. na:
- załonowym podwieszeniu szyi pęcherza (daje 90 proc. wczesnych wyleczeń i około 80-85 proc. wyleczeń po 5 latach)
- przezpochwowym podwieszeniu szyi pęcherza (6-33proc. wyleczeń po 2-10 latach)
- laparoskopowej kolposuspensji sposobem Burcha
- laparoskopowej operacji pętlowej (daje szansę 85-95 proc. wyleczeń)
Najpopularniejszym zabiegiem przeprowadzanym dziś w Polsce jest wszczepienie pacjentkom taśm: TOT, TVT i IVS.
Artykuł zawiera lokowanie produktu