Zioła na menopauzę - jakie wykazują działanie?

Z badań prowadzonych przez WHI (Women Health Initiative) wynika, że coraz więcej kobiet sięga po zioła na menopauzę. Szacuje się, że nawet 80 proc. mieszkanek USA zażywa leki ziołowe w okresie okołomenopauzalnym, rezygnując tym samym z terapii hormonalnych. Sprawdź, jakie zioła łagodzą przykre objawy menopauzy.
Kobieta zbiera zioła na menopauzę
Źródło:123RF
Spis treści

Zioła na menopauzę

Menopauza potrafi uprzykrzyć życie niejednej kobiecie. W okresie przekwitania w ciele zachodzą ogromne zmiany hormonalne, które wywołują liczne dolegliwości. Najczęstszym objawem menopauzy są uderzenia gorąca. Kobiety opisują je jako falę ciepła, rozchodzącą się od klatki piersiowej do twarzy, której towarzyszą zimne poty i zaczerwienienie twarzy. Ten objaw odczuwa 80 proc. kobiet. Równie często występuje labilność emocjonalna. Wśród innych symptomów przekwitania wymienia się zawroty i bóle głowy, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, zmęczenie, bóle mięśniowo-stawowe, parcie na mocz oraz suchość w pochwie. Wymienione objawy znacząco obniżają jakość życia wielu kobiet. Można jednak sobie z nimi poradzić, używając odpowiednich ziół na menopauzę. Z badań prowadzonych przez WHI (Women Health Initiative) wynika, że kobiety coraz chętniej sięgają po naturalne preparaty na menopauzę, rezygnując tym samym z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Warto pamiętać, że HTZ nie zawsze znajduje zastosowanie. Istnieje bowiem wiele przeciwskazań do zażywania hormonów, takich jak zakrzepica, nowotwory, choroby wątroby, choroba wieńcowa, anemia. Ponadto długotrwałe stosowanie HTZ podnosi ryzyko zachorowania na raka sutka i endometrium.

Menopauza – jakie zioła wybrać?

Istnieje bardzo dużo roślin, które skutecznie łagodzą objawy menopauzy. Do najskuteczniejszych należą zioła, które zawierają fitoestrogeny – naturalne hormony roślinne zbliżone do estrogenów. Wśród ziół na menopauzę na szczególną uwagę zasługują:

 • pluskwica groniasta – zawiera substancje o działaniu estrogennym. W ziołolecznictwie wykorzystuje się sproszkowane kłącze, gęsty lub suchy wyciąg oraz nalewkę z pluskwicy.
 • serdecznik pospolity – napar lub nalewka z serdecznika stymuluje aktywność macicy oraz uspokaja.
 • koniczyna łąkowa – ma właściwości estrogenne oraz łagodzi stany depresyjne. Można stosować napar z ziela koniczyny, suchy ekstrakt lub sproszkowaną koniczynę.
 • niepokalanek pospolity – działa antyandrogennie i estrogennie, a także uspokajająco. Zalecany jest we wczesnej fazie przekwitania. Stosuje się ekstrakt płynny i suchy, nalewkę oraz napar. 
 • kwiat czarnej malwy – również wykazuje działanie estrogenne oraz poprawia krążenie krwi. W leczeniu wykorzystuje się napar z kwiatów. 
 • dzięgiel chiński – zapobiega stanom zapalnym narządów płciowych.
 • szałwia lekarska – napary z liści szałwii mają właściwości estrogenne oraz zmniejszają potliwość.
 • glistnik jaskółcze ziele – napar z ziela glistnika wykazuje działanie rozkurczowe, uspokajające, przeciwlękowe oraz niweluje kołatanie serca. 
 • huba modrzewiowa – znosi uderzenia gorąca i potliwość. W sklepach zielarskich można kupić hubę w postaci sproszkowanej.
 • dziurawiec – łagodzi stany depresyjne w czasie menopauzy.
 • szyszki chmielu – podobnie jak glistnik, działają estrogennie, uspokajająco, przeciwlękowo i nasennie.
 • wilżyna ciernista – napary z wilżyny wykazują działanie przeciwobrzękowe. 
 • miłorząb – nalewka z miłorzębu niweluje zawroty głowy, poprawia pamięć oraz koncentrację w okresie okołomenopauzalnym. 

Mieszanka ziołowa na menopauzę

W sklepach zielarskich oraz aptekach dostępne są także gotowe mieszanki ziołowe na menopauzę. Dużą popularnością cieszą się receptury zakonników. Przykładowo mieszanka ziołowa na menopauzę przygotowana przez bonifratrów zawiera melisę, pokrzywę, rozmaryn, skrzyp, szyszki chmielu oraz kwiaty malmy, lipy i rumianku.

Tabletki ziołowe na menopauzę

Pomocne w zwalczaniu objawów menopauzy są także tabletki ziołowe. Za skuteczne uchodzą leki ziołowe zawierające ekstrakt z nasion soi. Soja znana jest z dużej ilości fitoestrogenów. Zawiera przede wszystkim izoflawoniny o strukturze najbardziej zbliżonej do estrogenów. Należy jednak uważać, by nie przekraczać dziennej dawki izoflawonów, która wynosi 50-100 mg.  

Leki ziołowe na menopauzę – czy są bezpieczne? 

Leki ziołowe na menopauzę należy przyjmować rozważnie. Nie są wskazane dla wszystkich kobiet oraz mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami. Ponadto niektóre wykazują bardzo silne działanie estrogenne i nie powinno się zażywać ich w nadmiarze. Dlatego przed zastosowaniem naturalnych preparatów na menopauzę należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Czytaj:

Bibliografia

 • Różański H., Fitoterapia dolegliwości okresu przekwitania, źródło internetowe.