Menopauza a miesiączka - jak zmienia się cykl?

Menopauza to określenie na ostatnie krwawienie miesięczne. Zanim jednak kobieta przestanie miesiączkować pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia cyklu menstruacyjnego, postrzegane jako symptomy zbliżającej się menopauzy. Sprawdź, jak zmienia się cykl miesiączkowy przed menopauzą.
Tampon i wkładka higieniczna
Źródło:123RF
Spis treści

Menopauza a miesiączka

Menopauza jest medycznym określeniem na ostatnie krwawienie miesiączkowe. Ostatnie, czyli takie, po którym przez co najmniej 12 miesięcy nie pojawiła się miesiączka. Warto sobie uświadomić, że menopauza to długotrwały proces, a nie dzień pojawienia się ostatniej miesiączki. Ciało kobiety przygotowuje się bowiem do tego dnia przez kilka lat. Okres ten nazywa się premenopauzą i objawia się głównie zaburzeniami miesiączkowania. Charakterystyczne dla premenopauzy są przedłużające się i bardzo obfite krwawienia miesiączkowe oraz „wypadanie” kilku miesiączek w roku. 

Po ostatniej miesiączce zachodzą dalsze zmiany w organizmie kobiety - rozpoczyna się okres postmenopauzy. Lekarze wyróżniają jeszcze czwarty okres związany z menopauzą –permimenopauzę, w czasie której dolegliwości są najsilniejsze. Perimenopauza rozpoczyna się średnio 4-5 lat przez menopauzą i trwa do roku po ostatniej miesiączce. 

Menopauza - kiedy pojawia się ostatnia miesiączka?

Z doniesień naukowych wynika, że menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Polki najczęściej mają ostatnią miesiączkę w wieku 51 lat. W okres perimenopauzy wchodzą 4-5 lat wcześniej, czyli między 40. a 50. rokiem życia. Natomiast premenopauza może zacząć się nawet 10 lat przed menopauzą, czyli w wieku 35 lat. Postmenopauza natomiast trwa do końca życia, choć niektóre źródła medyczne podają, że to okres 10 lat po ostatniej miesiączce. 

Przedłużające się krwawienia miesiączkowe przed menopauzą

Charakterystyczne dla okresu poprzedzającego menopauzę są zaburzenia cyklu miesiączkowego. Kobiety najczęściej obserwują się u siebie skrócenie cyklu miesiączkowego oraz przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Należy jednak wiedzieć, że cykl może się także wydłużyć. Przed menopauzą to zupełnie naturalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli zaburzenia rytmu miesiączkowania pojawiły się po raz pierwszy po skończeniu 40 lat, to można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że ich przyczyną jest zbliżająca się menopauzą.  

Menopauza - obfita miesiączka i skrzepy

Zmiany w miesiączkowaniu dotyczą nie tylko długości cyklu. Często krwawienia w okresie perimenopauzy stają się bardziej obfite. Uznaje się, że w czasie miesiączki kobieta powinna stracić 50-100 ml krwi. Jeśli utrata krwi jest większa niż 100 ml, krwawienie jest zbyt obfite. Wiele kobiet w okresie poprzedzającym menopauzę jest zaniepokojonych pojawieniem się obfitych miesiączek ze skrzepami krwi. To jednak naturalny objaw, który ma związek z typowym dla okresu przekwitania przerostem endometrium i niedoborem progesteronu. 

Warto jednak wiedzieć, że objawem perimenopauzy mogą też być skąpe krwawienia miesiączkowe. O skąpej miesiączce mówi się wtedy, kiedy kobieta traci 30 ml krwi lub mniej. 

Nie zawsze obfite krwawienia miesiączkowe u czterdziestoletnich kobiet mają związek z menopauza. Mogą świadczyć także o: 

  • mięśniakach macicy, 
  • polipach, 
  • guzach na jajnikach,
  • zespole policystycznych jajników,
  • chorobach tarczycy. 

Co bardzo ważne, jeśli krwawienia pojawiają się także w okresie postmenopauzy (czyli po co najmniej rocznym braku miesiączki), należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż może to być objaw raka endometrium, szyjki macicy lub endometriozy. 

Menopauza a krwawienia międzymiesiączkowe

Krwawienia międzymiesiączkowe nie są postrzegane jako objaw zbliżającej się menopauzyKobiety w okresie perimenopauzy i menopauzy są bardziej narażone na tworzenie się mięśniaków i polipów macicy. Wymienione zmiany nowotworowe często są przyczyną krwawień międzymiesiączkowych u czterdziestolatek. Zwłaszcza mięśniaki macicy są odpowiedzialne za plamienia śródcykliczne i obfite krwawienia miesiączkowe. 

Jeśli natomiast krwawienia i plamienia występują w okresie postmenopauzalnym, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który prawdopodobnie zleci wykonanie badań diagnostycznym w kierunku raka endometrium. 

Czytaj:

 

Bibliografia

  • Pertyński T., Stachowiak G., Menopauza — fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska 2006; 5 (57): 525–534.