Spadek libido u seniora. Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?

Statystyczny Polak przestaje interesować się seksem, gdy skończy 62 lata, a kobieta po ukończeniu 55. roku życia. Spadek libido u seniora wynika czasem z poważnych chorób, najczęściej jednak nie ma żadnego medycznego powodu. Zobacz, jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks.
Spis treści

Czy 60-latek może uprawiać seks? Może, ale mu się nie chce. Ten stary dowcip wiele mówi o życiu seksualnym seniorów, bo choć często nie mają powodów, żeby nie uprawiać seksu, tracą zainteresowanie życiem intymny. Z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego dotyczących seksualności Polaków, wynika, że nie współżyje aż 74 proc. osób w wieku powyżej 70. roku życia, a ponad połowa z nich uważa seks za zupełnie nieistotny.  Ze spadkiem libido u seniora można sobie jednak radzić, seksuolodzy przekonują, że jest to nawet niezbędne do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej, mimo upływu lat.

Seks to zdrowie

Z licznych badań naukowych wynika, że osoby aktywne seksualnie wolniej się starzeją, rzadziej chorują i są bardziej pogodne na starość. Seks korzystnie wpływa też na dolegliwości związane z menopauzą i andropauzą:

 • pomaga uniknąć depresji i apatii
 • zwiększa poczucie atrakcyjności
 • u kobiet łagodzi objawy okresu okołomenopauzalnego

Podobno już jeden orgazm w tygodniu wzmacnia układ krążenia, system nerwowy i odpornościowy. Uznaje się, że regularne współżycie seksualne obok pracy fizycznej i poczucia humoru, jest receptą na długowieczność.

Kiedy brakuje ochoty na seks…

Często jednak u starszych spada libido i pojawia się brak ochoty na współżycie. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszymi powodami rezygnacji z życia seksualnego w wieku dojrzałym są zaburzenia erekcji u mężczyzn i dolegliwości wynikające z suchości pochwy u kobiet w okresie menopauzy i po niej. Głównymi przyczynami tych kłopotów są zaburzenia hormonalne, jakie zachodzą w organizmie człowieka. Sprawność seksualna obniżają także nałogi – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość, ogólny brak sprawności ruchowej i brak aktywności fizycznej.

U panów kłopoty z erekcją i spadek libido są związane z wieloma chorobami i przyjmowanymi lekami, problemy pojawiają się, gdy mężczyzna ma:

 • cukrzycę
 • nadciśnienie
 • depresję
 • choroby serca
 • przerost prostaty
 • miażdżycę lub przeszedł udar

U kobiet obniżone libido głównie ma związek ze spadkiem stężenia estrogenów. U pań w okresie menopauzy zaburzenia hormonalne powodują liczne dolegliwości, które mogą je zniechęcić do uprawiania seksu. Typowe dla okresu przekwitania są suchość pochwy i zmiany zanikowe w pochwie, które sprawiają, że kontakty seksualne wiążą się z nieprzyjemnymi odczuciami, a nawet z bólem. Zdarza się, że do tego dochodzą zaburzenia orgazmu lub całkowity jego brak. Menopauza wpływa też na stany psychiczne kobiet, powodując często rozdrażnienia, stany depresyjne czy apatie, a to także nie zachęca do aktywnego życia seksualnego.  W wyniku braku aktywności seksualnej u kobiet może dojść do tzw. zespołu Kehrera, który objawia się:

 • świądem pochwy
 • upławami
 • żylakami miednicy
 • żylakami odbytnicy

Jak pielęgnować życie seksualne?

Mimo wielu chorób i dolegliwości okresu dojrzałego, które mogą doprowadzić do spadku libido, to przede wszystkim od nastawienia partnerów zależy, czy będą się kochać do późnej starości, czy będą się od siebie oddalać. Życie intymne trzeba pielęgnować w każdym wieku. Gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały, że słabnie libido, trzeba szukać pomocy. Odpowiednia będzie konsultacja u ginekologa, urologa czy seksuologa. Konsultacje lekarskie są niezwykle ważne, bo często spadek libido jest pierwszym wyraźnym objawem rozwijających się chorób.

Ważne jest także to, żeby na co dzień pielęgnować w domu bliskie relacje z partnerem, nie zapominać o zwykłym przytulaniu, całowaniu, czy po prostu uśmiechu. Ważna jest też dieta bogata w witaminy i minerały oraz regularna, ale umiarkowana aktywność ruchowa (najlepiej wykonywana wspólnie z partnerem). Nie bez znaczenia jest też dbanie o regularną higienę. Nikomu jeszcze nie zaszkodziło także oglądanie co jakiś czas filmów erotycznych, sprezentowanie sobie gadżetów erotycznych i seksownej bielizny.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Seks
Czy warto stosować ziołowe tabletki na potencję?
Przerost prostaty – objawy, przyczyny, leczenie i leki
Mężczyzna wchodzący w nocy do toalety
Suchość pochwy po menopauzie - objawy, przyczyny i leczenie
Powiązane artykuły
Senior wykonuje ćwiczenia na potencję
Ćwiczenia na potencję: jak poprawić erekcję naturalnie
Prababcie pozują w seksownej bieliźnie [ZDJĘCIA]
Spadek libido u seniora. Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?
Kobieta w okresie postmenopauzalnym
Postmenopauza - czym jest? Jakie są objawy?
Infekcje intymne – czy powodują zaburzenia miesiączkowania?