Ćwiczenia na potencję: jak poprawić erekcję naturalnie

Ćwiczenia na potencję mają za zadanie wzmocnienie erekcji. Przyczyny takich zaburzeń są bardzo różne. Niekiedy mają podłoże chorobowe. Ale przede wszystkim sprawność seksualna mężczyzny jest uzależniona od prawidłowego poziomu hormonów płciowych, a zwłaszcza testosteronu. Także stres, przemęczenie czy nieprawidłowa dieta mają ogromne znaczenie. Jak postępować, aby poprawić erekcję? Jest na to wiele naturalnych sposobów.
Senior wykonuje ćwiczenia na potencję
źrodło:123RF
Spis treści

Ćwiczenia na potencję 

Erekcja jest całkowicie naturalną reakcją narządów męskich na podniecenie. Dochodzi do wzwodu, męski członek ulega zwiększeniu i stwardnieniu. To zdrowa i naturalna reakcja, świadcząca o prawidłowo działającym mechanizmie męskich narządów płciowych. Jednak niekiedy ulega zaburzeniom. I tak jak kobiety powinny ćwiczyć mięśnie Kegla, tak i mężczyźni powinni je także usprawniać. Sprawność mięśni Kegla, czyli sprawność mięśni dna miednicy ma u mężczyzn ogromne znaczenie podczas stosunków płciowych. To one głównie wpływają na męską sprawność seksualną. Ale jest jeszcze kilka innych sposobów, które wspierają problemy z erekcją. 

Lekarze od dawna podkreślają, że istnieje dość duży związek pomiędzy aktywnością fizyczną mężczyzny, a sprawnością seksualną. Nie ma nic gorszego niż tak zwany kanapowy tryb życia. Brak ćwiczeń i aktywności osłabia mężczyznę na każdym polu codziennego funkcjonowania, w tym także w sferze seksualnej. Jedną z głównych przyczyn nieprawidłowej erekcji są zaburzenia w układzie krążenia. Zaburzenia wzwodu często są wywoływane przez przyczyny naczyniopochodne, a sport zapobiega skutecznie takim problemom. 

Oto podstawowe zasady postępowania i ćwiczenia na potencję w profilaktyce zaburzeń seksualnych: 

 • ćwiczenia aerobowe - ten rodzaj ćwiczeń ma przede wszystkim za zadanie poprawić wydolność krążeniowo-oddechową, kontrolować wagę i utrzymywać właściwą masę ciała. Mężczyźni powinni biegać lub uprawiać szybki marsz, jeździć na rowerze lub pływać. Warto także wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe. W przypadku chorób bądź jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych warto, aby taki zestaw ćwiczeń dobierał specjalista; 
 • ćwiczenia mięśni Kegla - mięśnie dna miednicy mają kluczowe znaczenie podczas stosunków płciowych. Napinanie tych mięśni w trakcie zbliżenia przedłuża moment wytrysku. Mężczyźni powinni w różnych sytuacjach napinać je na kilka sekund (zaciskać krocze), a następnie rozluźniać. Tak naprawdę te ćwiczenia można wykonywać wszędzie – w pracy, w domu czy nawet stojąc w kolejce w sklepie; 
 • ćwiczenia polegające na stymulacji penisa (samodzielnie lub przez partnerkę) - powinny być wykonywane aż do momentu pełnego wzwodu, a następnie zaprzestawane przed samym wytryskiem. Po kilku chwilach, kiedy podniecenie jest już mniejsze, można ponownie zaczynać stymulację. Te ćwiczenia znacząco przedłużają czas erekcji; 
 • ćwiczenia polegające na mocnym uciśnięciu żołędzi na kilka sekund - ucisk wykonany w miejscu złączenia penisa z żołędzią powstrzymuje wytrysk. Takie ćwiczenia nie tylko przedłużają erekcje, ale także zapobiegają przedwczesnym wytryskom; 
 • regularne wykonywanie przysiadów - przysiady bardzo pozytywnie wpływają na ukrwienie prącia; 
 • ćwiczenia siłowe - takie ćwiczenia, które wymagają dużego zaangażowania, wpływają na produkcję testosteronu. Gruczoły dokrewne produkują znacznie więcej tego hormonu, jeśli ćwiczenia są intensywne i częściej wykonywane. 

Jak poprawić potencję? 

Niespodziewane problemy z potencją to poważny problem dla mężczyzny. Nagle ciało odmawia posłuszeństwa. Mężczyźni w większości mają wtedy poczucie, iż nie stanęli na wysokości zadania. Zaburzenia w tej sferze dotykają panów w średnim wieku. Co powoduje takie problemy? Przyczyn jest wiele: 

 • problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie, cukrzyca czy zaburzenia krążenia, 
 • stres i przepracowanie, 
 • problemy natury emocjonalnej, a przede wszystkim kompleksy i niska samoocena. 

Ćwiczenia na potencjęto jeden ze sposobów poprawienia kondycji seksualnej. Trzeba także wprowadzać wiele drobnych zmian w codziennym życiu, aby skutecznie minimalizować ten problem. Przede wszystkim należy starać się likwidować stres i unikać sytuacji stresogennych. Wystarczy niekiedy niewielka zmiana trybu życia. Regularny sen, długie spacery, odpowiednia dieta, zdrowe nawyki żywieniowe mają tutaj ogromne znaczenie. 

Mimo problemów z erekcją warto prowadzić regularne życie seksualne. Taka aktywność podtrzymuje mięśnie i naczynia, odpowiedzialne za erekcję, we właściwej kondycji i formie. Lekarze często podkreślają, iż jest to podstawowy sposób do walki z impotencją. Wszystkie ćwiczenia i zasady zdrowego życia nie przyniosą określonych pozytywnych rezultatów bez regularnego współżycia płciowego. 

Jeżeli problemy ze wzwodem powtarzają się, a codzienne ćwiczenia i inne metody postępowania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna jest szczegółowa diagnostyka problemu. Po szczegółowych badaniach lekarz może zalecić odpowiednią formę leczenia. Bardzo popularną metodą jest terapii falami dźwiękowymi. To całkowicie bezbolesna metoda, która zdecydowanie poprawia sprawność seksualną. Polega przede wszystkim na poprawieniu ukrwienia penisa poprzez działanie fal uderzeniowych. Ale o takich formach walki z potencją może zadecydować tylko lekarz. 

Jak poprawić erekcję? 

Bardzo duży wpływ na potencję ma odpowiednia dieta. Nie wystarcza bowiem same ćwiczenia napotencję. Właściwe składniki codziennego jadłospisu pozwalają utrzymywać sprawność seksualną w formie. Niektóre minerały i witaminy wpływają na utrzymywanie dobrego poziomu testosteronu, który odpowiada za popęd seksualny. Warto, aby w diecie mężczyzny znalazły się produkty, zawierające zdrowe tłuszcze, witaminę D, B6, cynk i selen. Jak przygotowywać posiłki, aby zawierały cenne dla każdego mężczyzny składniki? W jadłospisie powinny niewątpliwie znaleźć się następujące pełnowartościowe produkty: 

 • tłuste ryby, awokado, 
 • truskawki, 
 • łosoś, 
 • ostrygi, 
 • owoce, a w szczególności banany i ananasy, 
 • sezam, 
 • warzywa, zwłaszcza seler i korzeń pietruszki, 
 • pełnoziarniste produkty zbożowe, 
 • przyprawy, które zwiększają ukrwienie, jak imbir czy chili, 
 • kakao. 

Można także sięgać po suplementy dostępne w aptekach czy zioła, wskazane na potencję. Do najpopularniejszych należy żeńszeń syberyjski, miłorząb, pestki dyni czy sosna nadmorska. Każdy mężczyzna powinien zawsze pamiętać, iż fast foody czy dieta „śmieciowa” to także ogromne zagrożenie dla prawidłowej erekcji. Posiłki bogate w tłuszcze, a ubogie w witaminy i minerały nie sprzyjają pracy męskich narządów płciowych. Tak samo palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. To czynniki zgubne dla aktywnego życia seksualnego. A zatem wspomaganie potencji to zespół wielu działań, które doprowadzają do spełnionego życia erotycznego. 

Czytaj również

Bibliografia

 • dr M. Lew-Starowicz „Dieta na potencję. Poradnik dla mężczyzn dbających o sprawność seksualną”,
 • G. Onik, K. Knapik, G. Cieślar i inni „Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji”, Śląski Uniwersytet Medyczny, Kinezyterapia, 2014 r.,
 • Ute Michaelis „Trening dna miednicy dla mężczyzn”, pod redakcja naukowa prof. Edwarda Saulicza, 2018 r.,
 • M. Sochaj „Czynniki ryzyka zaburzeń erekcji”, Czasopismo Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, 2019 r.
Więcej z kategorii Seks
Infekcje intymne – czy powodują zaburzenia miesiączkowania?
Czy warto stosować ziołowe tabletki na potencję?
Dieta na potencję: co jeść na lepszą erekcję? Produkty
Warzywa zalecane na potencję
Powiązane artykuły
Seks po menopauzie – jak się nim cieszyć?
Kobieta w okresie postmenopauzalnym
Postmenopauza - czym jest? Jakie są objawy?
Suchość pochwy po menopauzie - objawy, przyczyny i leczenie
Spadek libido u seniora. Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?
Prababcie pozują w seksownej bieliźnie [ZDJĘCIA]

Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.