Suchość pochwy po menopauzie - objawy, przyczyny i leczenie

Suchość pochwy po menopauzie jest jednym z głównych powodów obniżonego libido u kobiet. Nieprzyjemne, a nawet bolesne objawy powodują, że wiele pań rezygnuje z życia intymnego. Tymczasem wcale nie musi tak być, bo jest wiele sposobów na nawilżenie pochwy po menopauzie.
Spis treści

Suchość pochwy jest jednym z objawów okresu okołomenopauzalnego. To jedna z przyczyn, dla których kobiety w tym czasie ograniczają lub rezygnują z życia seksualnego. Suchość powoduje pieczenie w okolicach intymnych, swędzenie, nadwrażliwość na dotyk, czasem ból i nawracające infekcje. To wszystko sprawia, że kobieta podświadomie unika kontaktów seksualnych. I tu koło się zamyka, bo suchość pochwy, ból w czasie stosunku i rzadsze stosunki, mają wpływ na spadek libido u wielu kobiet.

Niestety niewiele pań w okresie okołomenopauzalnym zgłasza lekarzom tego typu dolegliwości, z doświadczenia ginekologów wynika, że o pomoc prosi jedynie co czwarta pacjentka po menopauzie.  Tymczasem jest wiele środków, które pozwalają poprawić nawilżenie pochwy i sprawiają, że suchość pochwy podczas stosunku nie jest już problemem.

 

Suchość pochwy - przyczyny

Gruczoły śluzowe szyjki macicy są stymulowane przez hormony płciowe, gdy zachowana jest ich równowaga w organizmie, stale wydzielają śluz, który nawilża ścianki pochwy. Dodatkowo podczas stosunku wzrasta stężenie estrogenów, dzięki czemu nawilżenie w momentach intymnych jest jeszcze silniejsze. Przed okresem przekwitania pochwa najbardziej jest nawilżona tuż przed owulacją i w trakcie jej trwania, dzięki czemu błona śluzowa macicy jest przygotowana na przyjęcie zapłodnionego jajeczka i ułatwia mu zagnieżdżenie się.

W okresie okołomenopauzalnym, kiedy dochodzi do wygaszania funkcji jajników i spadku stężenia estrogenów, pojawiają się zaburzenia hormonalne, których jednym ze skutków jest zanik gruczołów śluzowych. Wtedy pojawia się suchość pochwy, która nie tylko jest powodem dyskomfortu podczas stosunków seksualny, ale także przyczyną stanów zapalnych a w skrajnych sytuacjach przyczyną bólu podczas chodzenia i pielęgnacji ciała.

Suchość pochwy - objawy

Suchości pochwy może towarzyszyć uczucie pieczenia, swędzenia okolic intymnych, zdarza się także że dochodzi do zanikowego zapalenia błony śluzowej pochwy, czyli do tzw. atrofii. Pochwa jest nie tylko wysuszona, ale jej nabłonek staje się coraz cieńszy, a sama pochwa skraca się i zwęża. To poważny problem, bo szacuje się, że atrofia pochwy występuje u połowy pań po menopauzie i u jednej trzeciej w okresie okołomenopauzalnym.

Suchość pochwy - leczenie

Hormonalne zmiany okołomenopauzalne powodują, że funkcja gruczołów śluzowych znika na zawsze, dlatego mimo stosowania hormonalnej terapii zastępczej nie ma szans na przywrócenie ich normalnej pracy. Dlatego leczenie suchości pochwy ma działanie objawowe. Przy leczeniu pochwy najczęściej stosuje się kremy i globulki, które mają w składzie estriol naturalnego pochodzenia. Działa on miejscowo na błonę śluzową pochwy, sromu i dolnego odcinka cewki moczowej.

W aptekach dostępne są także globulki na suchość pochwy bez recepty, które zawierają kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz glikogen. Kwas hialuronowy nawilża śluzówkę i wspomaga jej regenerację, kwas mlekowy pomaga utrzymać niskie pH pochwy i tym samym uniknąć infekcji, glikogen zaś dostarcza bakterii kwasu mlekowego z rodziny Lactobacillus, które przywracają prawidłową mikroflorę pochwy.

Żel na suchość w pochwie

Przed stosunkiem można stosować także specjalne żele nawilżające, tzw. lubrykanty, które zastępują naturalny śluz. Przed rozpoczęciem współżycia żelem trzeba posmarować członek partnera i przedsionek pochwy. Trzeba jednak pamiętać, że żele zawierają minimalne ilości środków plemnikobójczych, a te, które mają w składzie różne oleje mogą uszkodzić lateksową prezerwatywę. Dlatego, jeśli istnieje ryzyko zajścia w ciążę, trzeba wybierać lubrykanty zrobione na bazie wody lub silikonu i stosować dodatkową formą antykoncepcji.

W internecie można znaleźć różne domowe sposoby na suchość pochwy (olej mineralny, białko kurze, jogurt naturalny i wazelina), ale w związku z tym, że mogą zmieniać środowisko pochwy i sprzyjać zapaleniu, nie warto z nich korzystać. Tym bardziej, że preparaty nawilżające można bez problemu kupić w aptece.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Seks
Czy warto stosować ziołowe tabletki na potencję?
Spadek libido u seniora. Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?
Suchość pochwy po menopauzie - objawy, przyczyny i leczenie
Powiązane artykuły
Senior wykonuje ćwiczenia na potencję
Ćwiczenia na potencję: jak poprawić erekcję naturalnie
Seks po menopauzie – jak się nim cieszyć?
Prababcie pozują w seksownej bieliźnie [ZDJĘCIA]
Warzywa zalecane na potencję
Dieta na potencję: co jeść na lepszą erekcję? Produkty
Infekcje intymne – czy powodują zaburzenia miesiączkowania?