Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

Kupując kwiaty na pogrzeb najczęściej wybieramy róże, gerbery, goździki, storczyki, lilie i irysy. Kierujemy się symboliką, estetyką, czasem także ceną. Zobacz jakie kompozycje kwiatowe na cmentarz są odpowiednie i adekwatne do sytuacji, ile kosztują kwiaty pogrzebowe i jakie są obecne trendy we florystyce pogrzebowej.
Spis treści

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Wybór kwiatów na pogrzeb zależy od kilku czynników. Przede wszystkim - kim był dla nas zmarły, w jak bliskiej z nim pozostawaliśmy relacji. Adekwatnie do tego dobieramy kwiaty o określonej symbolice.
W dalszej kolejności kierujemy się estetyką – we florystyce pogrzebowej obowiązują pewne kanony, nie mniej wybór konkretnych kwiatów na cmentarz pozostaje często kwestią gustu, zmysłu estetycznego zamawiającego. Nie ma też co ukrywać, dla wielu osób liczy się cena kwiatów pogrzebowych, aczkolwiek w przypadku pożegnania najbliższych nam osób, często jest to sprawa drugorzędna.
Wybierając kwiaty na pogrzeb wiele osób stara się kierować symboliką, którą ze sobą niosą poszczególne rośliny. Czerwone róże symbolizują przyjaźń, białe – niewinność. Te pierwsze często są wybierane jako kwiaty na pogrzeb rodzica lub małżonka, z tych drugich zamawia się kwiaty na pogrzeb dziecka i generalnie – osób młodych. Również czerwone chryzantemy są dowodem miłości. Natomiast chryzantemy złociste – zapewniają o naszej pamięci. Fioletowe irysy symbolizują żałobę.

Kompozycje kwiatowe na cmentarz

Florystyka pogrzebowa oferuje dziś bardzo wiele kompozycji kwiatowych na cmentarz, zróżnicowanych zarówno pod względem typu i wielkości, jak i doboru kwiatów na cmentarz. W tej pierwszej materii wyróżnić możemy między innymi:

  • wieńce,
  • wiązanki,
  • kompozycje na trumnę i urnę,
  • kondolencyjne bukiety pogrzebowe.

Czym różnią się te typy kompozycji kwiatowych na cmentarz?

Wieńce to duże i efektowne kompozycje kwiatowe na cmentarz. Uformowane w okrąg. Często budowane są na floretach, czyli gąbce florystycznej obudowanej siatką z plastiku. Do tego typu kompozycji kwiatowych na cmentarz powszechnie wykorzystuje się gałęzie świerku. Jeżeli chodzi o same kwiaty – królują róże, spotykane też są lilie czy goździki. Co ważne, kwiaty użyte do budowy wieńca zazwyczaj są jednokolorowe, dopuszczalne są też dwa kolory, jedynie sporadycznie spotyka się wieńce złożone z kwiatów wielokolorowych. Wieńce przepasane są szarfami, ze słowami pożegnania od konkretnych osób na przykład:

  • żony,
  • męża,
  • córki,
  • syna z synową,
  • wnuków.

Kwiaty na cmentarz - jakie kompozycje dla kogo?

Zazwyczaj duże i drogie wieńce zamawiają osoby najbliższe zmarłemu, są również wybierane jako kwiaty na pogrzeb osób zasłużonych i powszechnie znanych.
Wiązanki pełnią te samą funkcję, co wieńce, ale są od nich zdecydowanie  mniejsze. Podobnie, jak w przypadku wieńców, wiązanki to kwiaty pogrzebowe, które nie powinny się mienić wszystkimi kolorami tęczy, zazwyczaj ograniczamy się do jednego lub dwóch kolorów.
Coraz więcej osób decyduje się umieścić kwiaty pogrzebowe na trumnie lub urnie z prochami zmarłego. Stanowią dekorację w czasie pożegnania w domu pogrzebowym lub w kościele, a także w czasie przeprowadzenia trumny do miejsca pochówku. Kompozycje z reguły utrzymane są  także w oszczędnej kolorystyce (najczęściej tylko białe, czasem czerwone, kremowe, liliowe). Mogą zdobić część trumny, lub zakrywać ją w całości.

Kondolencyjne bukiety na cmentarz

Powoli do Polski zaczyna witać zwyczaj przychodzenia z bukietami na cmentarz, ale przeznaczonymi nie tyle do położenia na grobie, co do wręczenia najbliższym zmarłego. Tak zwane bukiety kondolencyjne można też wysłać rodzinie pocztą lub kurierem, załączając do nich liścik z kondolencjami.

Ile kosztują kwiaty na pogrzeb?

Ile kosztują kwiaty na pogrzeb? Wszystko zależy od doboru kwiatów, wielkości, rodzaju kompozycji kwiatowej na cmentarz. Ładne wiązanki można kupić w granicach 100 złotych, wieńce – zazwyczaj od około 150 do przeszło 600 złotych. Te tańsze będą się składać z zaledwie kilu-kilkunastu kwiatów umieszczonych pośród igliwia, w tych droższych znajdziemy około 40 - 50 kwiatów.

Zobacz też: 

Nagrobki i pomniki cmentarne – wzory i rodzaje

Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)

Krótka historia święta zmarłych

Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej

Więcej z kategorii Pogrzeb
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)