Stypa – co to takiego i ile kosztuje jej organizacja?

Stypa to poczęstunek organizowany dla gości uroczystości pogrzebowej.To tradycja typowo słowiańska, kultywowana w naszej części Europy. Sprawdź, ile kosztuje stypa w restauracji i kogo zaprosić na uroczystość po pogrzebie, by uczcić pamięć o zmarłym.
Spis treści

Co to jest stypa?

Stypa jest uroczystym posiłkiem, zazwyczaj obiadem, organizowanym przez rodzinę po pogrzebie bliskiej osoby, aby uczcić pamięć o zmarłym, zwykle odbywa się w restauracji, rzadziej w domu.

Uroczystość odbywa się bezpośrednio po zakończeniu pochówku. Zaproszenie na stypę po pogrzebie otrzymują członkowie rodziny, ewentualnie najbliżsi przyjaciele, zwykło się też zapraszać gości, którzy przybyli na pogrzeb z daleka. Takie obyczaje panują w Polsce.


Sprawdź: Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)

Co to jest konsolacja?

Stypa to konsolacja. Consolatio po łacinie oznacza ulgę, pocieszenie i w pewnej mierze źródłosłów ten oddaje istotę współcześnie urządzanych spotkań, ale to nie jedyne zamienne określenie.

Stypa inaczej

Stypa ma też swoje synonimy. Stypa i konsolacja inaczej określana jest też między innymi jako:

  • tryzna,
  • strawa,
  • poczesne,
  • chleb żałobny,
  • pogrzebiny,
  • boży obiad,
  • ubogi obiad.

Nie są to jednak nazwy stosowane współcześnie, większość z nich wyszła z powszechnego użycia.

Skąd się wzięła stypa?

Stypa to obyczaj kultywowanym głównie przez Słowian. Słowo stypa wywodzi się od łacińskiego słowa stipis, co można tłumaczyć jako składkową ofiarę. Nazwa ta około XVI wieku zaczęła wypierać dawne słowiańskie określenie – tryzna. Tryzny były starym zwyczajem, polegającym na ucztowaniu na grobach zmarłych, a szczególnym umiłowaniem w czasie tego spotkania darzono miód pitny.

Kiedy organizuje się stypę?

Stypa jest zazwyczaj pierwszą aktywnością po pogrzebie i kilku ciężkich dniach dzielących śmierć bliskiego od jego pochówku. Ma więc znaczenie psychologiczne, stanowiąc wytchnienie, będąc swego rodzaju powrotem do normalności, chociaż na ten jeden moment. Takie spotkanie z przyjaciółmi i rodziną pozwala ukoić pierwszy ból po stracie bliskiej osoby i odnaleźć pocieszenie wśród bliskich.

Stypa bywa pierwszym momentem, kiedy można się uśmiechnąć, choćby przez łzy. Jeśli zmarły jest wspominany w trakcie poczęstunku, to przeważnie biesiadnicy starają się nadać opowieścią pogodny ton. Podczas stypy jest też wreszcie czas, by na moment oderwać się od żałoby i porozmawiać na inne tematy. Zwykle jest to kameralne spotkanie, warto w takiej chwili być razem z najbliższymi i wspólnie wspominać zmarłego, a nie tylko się smucić.

Przeczytaj także: Zachowek. Warto o nim wiedzieć

Ile kosztuje stypa od osoby?

Ile kosztuje stypa od osoby? Ciężko mówić o czymś takim jak cennik. Wszystko zależy od liczby gości, zamówionych posiłków oraz ogólnego poziomu cen w danej restauracji. Lokale oferują pomoc w organizacji i zestawy na stypę w cenie 30, 70, 120 złotych za osobę. Przyjmując umownie, że zaproszenie otrzyma 20 osób i każda z nich zamówi danie za 50 złotych – wtedy koszt stypy wyniesie 1000 złotych. Najlepiej szukaj restauracji blisko cmentarza. Nie warto tracić czasu na przejazdy.

Stypa z tradycyjnym menu

Restauracje w menu przewidzianym na stypę nie stawiają szczególnie na oryginalność, dominuje tradycyjna kuchnia z naszej części Europy. Z zup najczęściej na stole w czasie stypy stawiane są:

  • rosół,
  • żurek,
  • barszcz czerwony.

Drugie dania to ziemniaki, mięso, surówki, w różnych konfiguracjach, a co za tym idzie – cenach. Z mięs podaje się kotlety schabowe, de volaille’e (devolay'e), pieczenie wołowe, kurczaki. Do tego ciasto (serniki, szarlotki) i napoje. Najważniejsze w tym dniu jest wspominanie zmarłego, a nie rozkoszowanie się smakiem wyszukanych dań. Oczywiście, w przypadku jeśli zależy Ci na konkretnych potrawach, szukaj restauracji, która zrealizuje zamówienie.

Czy organizować stypę?

Temat konsolacji jest dość delikatny. Wiele osób uważa stypę za obyczaj nieadekwatny do powagi chwili. Z pewnością jeśli ktoś czuje, że sam psychicznie nie jest w stanie spożywać posiłku przy stole biesiadnym albo też uważa, że ze względu na szacunek dla zmarłego, nie jest to właściwy moment na rodzinne imprezowanie –w przypadku takim stypy nie powinien wyprawiać.

Z drugiej strony zwykło się uważać, że podjęcie obiadem przynajmniej gości przybyłych z daleka jest wymogiem elementarnej kultury i gościnności.

Czytaj też: Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?

Więcej z kategorii Pogrzeb
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci