PORTAL DLA SENIORÓW
 

Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?

Spis treści

Klepsydra pogrzebowa, to oprócz nekrologu, najpopularniejsza w Polsce forma poinformowania rodziny, przyjaciół i lokalnej społeczności o śmierci bliskiej nam osoby. Jej wzór jest zazwyczaj stonowany i mało oryginalny, ale w internecie można pobrać klepsydrę pogrzebową do edycji we własnym zakresie.


Klepsydra pogrzebowa


Klepsydra pogrzebowa jest rodzajem afisza, zazwyczaj drukowanego na zwykłej kartce formatu A4. Zawiera informację o śmierci osoby, której jest poświęcona a także – miejscu i dacie pogrzebu oraz o tym, kto żegna zmarłego. Taka informacja w polskiej tradycji bardzo często umieszczana jest:

  • w miejscach publicznych na drzwiach domów,

  • w klatkach bloków mieszkalnych,

  • w kościołach,

  • na tablicach i słupach ogłoszeniowych.


Zobacz też: Akt zgonu i karta zgonu – jak uzyskać te dokumenty?

Klepsydry pogrzebowe, a nekrolog


Tym właśnie klepsydry pogrzebowe różnią się od nekrologów, dla których miejscem publikacji zazwyczaj są media drukowane, ostatnio – także internet. W założeniu klepsydra pogrzebowa ma przekazać informację o śmierci człowieka jak najszerszemu gronu, przynajmniej w okolicy jego miejsca zamieszkania.

Skąd się wzięła klepsydra pogrzebowa?


Nazwa klepsydry pogrzebowej wywodzi się od starożytnego zegara, odmierzającego czas za pomocą przesypujących się ziarenek piasku, który jak żaden inny czasomierz w historii, obrazuje metaforycznie upływ ludzkiego życia. Z czasem symboliczny wizerunek zaczął być umieszczamy na publicznych obwieszczeniach o śmierci członka danej wspólnoty, stąd potoczna nazwa - klepsydra pogrzebowa.

Przeczytaj też: Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy

Klepsydra - wzór


Rozwieszaniem klepsydr pogrzebowych zazwyczaj zajmują się pracownicy firm pogrzebowych. W firmach takich przeważnie otrzymamy kilka gotowych wzorów do wyboru.

Standardowy tekst zamieszczany w tego typu ogłoszeniach może brzmieć następująco:
„Z żalem zawiadamiamy, że dnia 1 września 2017 roku zmarł śp. Jan Nowak, lat 93. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ulicy Nowej, w dniu 5 września 2017 r. o godzinie 12.00, o czym zawiadamia pogrążona w żałobie rodzina”.

Oczywiście tekst, którym „wypełniona” jest klepsydra pogrzebowa, jest ułożony w sposób wyraźnie eksponujący nazwisko zmarłego. Niemal bez wyjątku standardowa jest kolorystyka – na białym tle czarna czcionka, ramki i ornamenty, wizerunek klepsydry, krzyża czy płonącego znicza. Rzadziej spotykane są klepsydry pogrzebowe wykorzystujące, oprócz bieli i czerni, także fiolet, będący kolorem żałobnym.

Czytaj też: Kondolencje – wzór. Jak składać kondolencje z powodu śmierci?

Klepsydra pogrzebowa do edycji


Jeśli ktoś nie chce korzystać z usług firmy pogrzebowej, klepsydrę pogrzebową może przygotować we własnym zakresie. W tych ciężkich chwilach z pomocą przychodzi internet. Dzięki niemu można skorzystać z tego, co przygotowali inni.  Jej wzórjest powszechnie dostępny w sieci. W internecie dostępne są klepsydry pogrzebowe do edycji.

Zazwyczaj zamieszcza się je w łatwo edytowalnym formacie doc. Gotowe są ramki, ornamenty, czcionki, jedyne co pozostaje bliskim, to wpisanie odpowiednich danych, ewentualnie – oryginalnej sentencji pożegnania. Korzystając z gotowego wzoru klepsydry, możemy pożegnanie bliskiej nam osoby przygotować w kilkanaście minut.

Piotr Brzózka

Czytaj też: Kremacja zwłok – ile kosztuje i jak przebiega kremacja w Polsce

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czym kierujesz się przy wyborze leku na ból gardła?

  Szybkim działaniem przeciwbólowym / przeciwzapalnym

  Ulubioną formą leku (spray, syrop, tabletki)

  Rekomendacją lekarza lub farmaceuty

  Ceną produktu

  Marką, którą znam

Patronem sondy jest UNIBEN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA