Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?

Klepsydra pogrzebowa, to oprócz nekrologu, najpopularniejsza w Polsce forma poinformowania rodziny, przyjaciół i lokalnej społeczności o śmierci bliskiej nam osoby. Jej wzór jest zazwyczaj stonowany i mało oryginalny, ale w internecie można pobrać klepsydrę pogrzebową do edycji we własnym zakresie.
Spis treści

Klepsydra pogrzebowa

Klepsydra pogrzebowa jest rodzajem afisza, zazwyczaj drukowanego na zwykłej kartce formatu A4. Zawiera informację o śmierci osoby, której jest poświęcona a także – miejscu i dacie pogrzebu oraz o tym, kto żegna zmarłego.

Taka informacja w polskiej tradycji bardzo często umieszczana jest:

  • w miejscach publicznych na drzwiach domów,
  • w klatkach bloków mieszkalnych,
  • w kościołach,
  • na tablicach i słupach ogłoszeniowych.

Klepsydry pogrzebowe, a nekrolog

Tym właśnie klepsydry pogrzebowe różnią się od nekrologów, dla których miejscem publikacji zazwyczaj są media drukowane, ostatnio – także Internet. W założeniu informacja ta ma przekazać informację o śmierci człowieka jak najszerszemu gronu, przynajmniej w okolicy jego miejsca zamieszkania.

Jej nazwa wywodzi się od starożytnego zegara, odmierzającego czas za pomocą przesypujących się ziarenek piasku, który jak żaden inny czasomierz w historii, obrazuje metaforycznie upływ ludzkiego życia.

Z czasem symboliczny wizerunek zaczął być umieszczamy na publicznych obwieszczeniach o śmierci członka danej wspólnoty, stąd ta potoczna nazwa.

Wzór klepsydry

Rozwieszaniem tego przykrego ogłoszenia zazwyczaj zajmują się pracownicy firm pogrzebowych. W firmach takich przeważnie otrzymamy kilka gotowych wzorów do wyboru.
Standardowy tekst zamieszczany w tego typu ogłoszeniach może brzmieć następująco:

„Z żalem zawiadamiamy, że dnia 1 września 2017 roku zmarł śp. Jan Nowak, lat 93. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ulicy Nowej, w dniu 5 września 2017 r. o godzinie 12.00, o czym zawiadamia pogrążona w żałobie rodzina”.

Oczywiście tekst, którym „wypełniona” jest ta informacja, jest ułożony w sposób wyraźnie eksponujący nazwisko zmarłego. Niemal bez wyjątku standardowa jest kolorystyka – na białym tle czarna czcionka, ramki i ornamenty, wizerunek krzyża czy płonącego znicza. Rzadziej spotykane są klepsydry pogrzebowe wykorzystujące, oprócz bieli i czerni, także fiolet, będący kolorem żałobnym.

Klepsydra pogrzebowa do pobrania za darmo

Jeśli ktoś nie chce korzystać z usług firmy pogrzebowej, ogłoszenie o śmierci i pogrzebie może przygotować we własnym zakresie. W tych ciężkich chwilach z pomocą przychodzi internet. Dzięki niemu można skorzystać z tego, co przygotowali inni. Wzór klepsydry pogrzebowej online jest powszechnie dostępny w sieci.

W Internecie dostępna jest klepsydra pogrzebowa do edycji. Zazwyczaj zamieszcza się je w łatwo edytowalnym formacie, pod hasłem klepsydra wzór doc lub klepsydra wzór pdf. Gotowe są ramki, ornamenty, czcionki, jedyne co pozostaje bliskim, to wpisanie odpowiednich danych, ewentualnie - oryginalnej sentencji pożegnania.

Korzystając z gotowego wzoru, możemy pożegnanie bliskiej nam osoby przygotować w kilkanaście minut.

Więcej z kategorii Pogrzeb
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?