Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)

Ile kosztuje pogrzeb? Cena zależy od wielu czynników m.in. od jego wystawności, formy (pochówek tradycyjny czy kremacja), tego czy dysponujemy miejscem na cmentarzu i grobowcem. Minimalny koszt pogrzebu nie będzie niższy niż 2 tysiące złotych, ale maksymalne koszty pogrzebu są niemal nieograniczone... Sprawdź, ile kosztuje pogrzeb.
Spis treści

Ile kosztuje pogrzeb?

Odpowiedzi na to pytanie zaczynamy szukać... mnożąc kolejne pytania. Wszystko zaczyna się bowiem od kwestii, ile kosztuje miejsce na cmentarzu. A tu wszystko zależy od wielkości parceli, tego czy grób ma być ziemny, murowany, czy też ma to być miejsce w niszy urnowej. Stawki są też zróżnicowane dla poszczególnych cmentarzy, miejscowości, parafii...Zacznijmy zatem po kolei.

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Przykładowe ceny sprawdziliśmy na przykładzie cmentarzy komunalnych w Łodzi, mieście które w wielu aspektach ekonomicznych plasuje się w okolicach średnich wartości dla całego kraju.
I tak:

  • opłata za udostępnienie miejsca grzebalnego na okres 20 lat pod grób zwykły ziemny jednoosobowy: 420 – 560 złotych netto. Im większy plac, tym drożej, w przypadku trzy-miejscowego grobu ziemnego opłata rośnie nawet do 1680 zł.
  • opłata za udostępnienie miejsca grzebalnego pod grób murowany dwumiejscowy: 1460 – 1995 złotych netto. Gdy grób ma być trzy-miejscowy w kierunku poziomym, stawki rosną do 2510 – 3412 złotych.
  • opłata za udostępnienie miejsca grzebalnego na okres 20 lat w niszy urnowej: 3110 zł netto.
  • gdy miejsca grzebalne usytuowane są przy głównych alejach, dopłacić trzeba od 430 do 590 złotych.

Stawki te pokazują, że jeśli nie dysponujemy miejscem na cmentarzu, koszt pogrzebu będzie bardzo wysoki. A przecież to dopiero początek wydatków.

Grób - nieodłączny koszt pogrzebu

Jeśli nie mieliśmy miejsca na cmentarzu, siłą rzeczy nie mieliśmy też grobu. W takim przypadku jego wymurowanie stanowi najistotniejszy koszt pogrzebu. Trzeba się liczyć z tym, że za prosty, jednoosobowy grób z granitu zapłacimy około 4-5 tysięcy złotych.
Można próbować kupić nagrobek z chińskiego granitu za 3, a nawet 2 tysiące złotych, jednak opinie na temat importu tego typu produktów z Dalekiego Wschodu są bardzo różne. Koszt pogrzebu wzrośnie, jeśli postanowimy przy tej okazji zainwestować na przyszłość i wymurować większy grób, z przeznaczeniem dla innych członków rodziny lub siebie samego. Mówić wówczas będzie można o kwotach rzędu 6-8 tysięcy zł.

Ile kosztuje trumna?

Koszt trumny zależy od drewna, z którego zostanie wykonana oraz ilości i jakości zdobień, okuć itp. Koszt trumny sosnowej to około 600-700 zł. Trumny dębowe potrafią kosztować 2,5 – 3 tysiące złotych.

Taniej wyjdzie, jeśli zdecydujemy się na pogrzeb z kremacją. Zwłoki spopiela się w trumnach bez okuć, zazwyczaj sosnowych, nielakierowanych. Koszt trumny do kremacji to około 400 złotych, chyba że ktoś zdecyduje się na absolutne minimum – kremację w trumnie kartonowej, która kosztuje około 130-150 złotych. Tak czy inaczej, po kremacji dokupić trzeba będzie urnę na prochy – tu przeciętny koszt wynosi około 200 zł.

Ile kosztuje pochówek?

Ile trzeba dać księdzu za pogrzeb? Na to pytanie istnieje w tradycji polskiego Kościoła odpowiedź: co łaska. Czyli ile? Bywa, że ksiądz dopytany o wysokość „dobrowolnej” opłaty sam zaproponuje konkretną kwotę. Jeśli nie padnie żadna sugestia, kwestię tego ile bierze ksiądz za pochówek, regulują nieformalne przekazy ustne, krążące w parafii, czy na osiedlu.
Z głosów słuchaczy dużej stacji radiowej wynika, że zazwyczaj płacili oni w parafialnej kancelarii stawki rzędu 700-1500 złotych. A jeden z tabloidów donosił, że „co łaska” w przypadku pogrzebów, które są najdroższym z sakramentów, wynosi od 800 złotych w górę. Najwyższy „rachunek” opiewał ponoć na 5 tysięcy złotych (w Łodzi).

Cennik usług pogrzebowych

Do tego wszystkiego należy dołożyć wszystkie inne koszty uroczystości. Cennik usług pogrzebowych z pewnością zawierać będzie następujące pozycje:

  • odbiór ciała z domu, szpitala lub innego miejsca i transport do chłodni, w zależności od dystansu: 300 – 500 złotych;
  • przechowywanie ciała w chłodni – jeśli jest to chłodnia szpitalna – do 3 dni za darmo, potem około 50 zł za każdą dobę;
  • przygotowanie ciała do ostatniego pożegnania (uczesanie, umalowanie, ubranie): 200-300 zł

Kolejną pozycję, jeśli chodzi o koszt pogrzebu, stanowi ubiór dla zmarłego. Można pochować bliską osobę w jednym z jego ubrań, w praktyce jednak na tę okoliczność dokonuje się osobnego zakupu. Tani, przyzwoity garnitur dla mężczyzny będzie kosztować około 1000 złotych, sukienka dla kobiety – od 150 zł w górę.
Do tego doliczamy zakup wieńca (200-600 złotych), opłacenie trębacza (około 100-150 zł lub skrzypaczki ok. 300 zł). I zaczynamy liczyć, czy wystarczy na pokrycie kosztów pogrzebu z zasiłku pogrzebowego.

Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy, czyli świadczenie wypłacane przez państwo na pokrycie kosztów pochówku, wynosi 4 tysiące złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłacą tę kwotę członkom rodziny organizującym pochówek nawet, jeśli faktycznie koszt pogrzebu będzie niższy (aczkolwiek, jak widzieliśmy powyżej, w praktyce może to być ciężkie do wykonania).
Natomiast w sytuacji, gdy o zasiłek pogrzebowy stara się pracodawca zmarłego, dom opieki społecznej, gmina, powiat lub kościół – państwo pokryje tylko faktycznie poniesione koszty pogrzebu (do kwoty 4 tysięcy złotych).
Jak widać kwota uzyskana z zasiłku pokryje rzeczywiste koszty tylko w niektórych przypadkach – gdy mamy już wykupione miejsce na cmentarzu, gdy mamy grób, w którym zostanie złożona trumna lub urna. Wówczas łączny koszt pogrzebu może się zmieścić w kwocie koło 2 tysięcy złotych, pod warunkiem, że zdecydujemy się na kremację zwłok. Jeżeli jednak czeka nas załatwienie wszystkich spraw od podstaw, jeśli wybieramy tradycyjny pochówek, w dodatku z mszą i udziałem księdza, koszt pogrzebu może wynieść nawet 10-15 tysięcy złotych.

Sprawdź też: 

Kremacja zwłok – ile kosztuje i jak przebiega kremacja w Polsce

Nagrobki i pomniki cmentarne – wzory i rodzaje

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy

 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?