Krótka historia Święta Zmarłych

W XVIII wieku, we Francji, po raz pierwszy w Europie zaczęto lokować cmentarze poza terenem przykościelnym, na obrzeżach miasta. Na ziemiach polskich pierwsza nekropolia powstała w 1772 roku w Opolu Lubelskim, dziś małym miasteczku.

Pomysł nie spodobał się jednak wiernym katolickim. Nikt nie chciał być pochowany w „niepoświęconej ziemi”. Mimo tych oporów kilkanaście lat później powstały kolejne takie cmentarze, między innymi w Warszawie (na Powązkach) i w Lublinie. Na te i inne cmentarze w całej Polsce przybywają teraz bliscy zmarłych. Jest to jedno z nielicznych świąt, na które zjeżdżają - czasami z bardzo daleka - rozrzuceni po świecie Polacy.

Nie zawsze dzień Wszystkich Świętych obchodzono 1 listopada. Na początku VII wieku papież Bonifacy IV otrzymał, na potrzeby Kościoła katolickiego, Panteon - starożytną rzymską świątynię. W niedługim czasie kazał tam zgromadzić, rozrzucone po całej chrześcijańskiej Europie, relikwie świętych męczenników (ponoć mieściły się w 28 wozach). 13 maja 610 roku odbyło się w tym miejscu oficjalne poświęcenie świątyni jako kościoła Najświętszej Marii Panny od Męczenników. I ten właśnie dzień obchodzono przez ponad sto lat jako dzień wszystkich męczenników, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. W VIII wieku papież Grzegorz III przeniósł to święto na dzień 1 listopada. Powodem były ponoć trudności z wyżywieniem rzeszy pielgrzymów przybywających na wiosnę do Rzymu. Jesienią, po zbiórce plonów, goszczenie na uroczystościach dużej rzeszy przybyszów było znacznie łatwiejsze. Dlatego też ta data stała się dniem, w którym modlono się za świętych Kościoła katolickiego.

Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy i modlitwy. Pierwszy listopada to data głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji. W tym dniu, co roku, spotykamy się na miejskich nekropoliach i  wiejskich cmentarzach, uczestniczymy w mszach cmentarnych.  Zapalamy znicze na grobach najbliższych, na mogiłach bohaterów zrywów narodowych, na zapomnianych miejscach pochówku nieznanych żołnierzy obu światowych wojen.

Tradycją stało się już kwestowanie na starych zabytkowych cmentarzach w całej Polsce. Pieniądze ze zbiórek przeznaczane są na renowację nagrobków i pomników. W akcje te włączają się aktorzy, artyści, politycy. Wszyscy chcą ocalić od zapomnienia zabytki nekropolii.

Chyba nigdzie w Europie cmentarze nie są w tym czasie tak tłumnie odwiedzane, pokryte taką ilością kwiatów, rozświetlone tysiącami zniczy. To bardzo polskie święto…

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!