PORTAL DLA SENIORÓW
 

Nagrobki i pomniki cmentarne – wzory i rodzaje

Spis treści

Zobacz, jakie wymiary powinny mieć nagrobki pojedyncze, podwójne i dla dzieci oraz jak konserwować nagrobki granitowe. Czy nagrobki na polskich cmentarzach podlegają modom, czym się charakteryzują nowoczesne pomniki i czy warto płacić za nagrobki chińskie?


Rodzaje nagrobków i pomników


Cmentarne nagrobki różnią się ze względu na rozmiar, możemy wyróżnić wśród nich nagrobki:

  • pojedyncze,

  •  podwójne,

  • a także te dla dzieci;


Z koli rozróżniając ich formę, mówi się o nagrobkach:

  • ziemnych,

  • murowanych;


Kolejny podział to ten, który uwzględnia materiał czy budulec – wyróżniamy przede wszystkim nagrobki:

  • granitowe,

  • z  marmuru

  • oraz z lastryko, czyli betonu.


Wszystkie te czynniki determinują cenę wykonania i montaż nagrobków, a także sposób i koszty późniejszego ich utrzymania, po pogrzebie.

Czytaj także: Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

Jakie wymiary mają pomniki cmentarne?


Standardowo przyjmuje się, że dolny wymiar nagrobków pojedynczych to 90 na 190 centymetrów, zaś nagrobków podwójnych – 160 lub 180 na 190 centymetrów. Nagrobki dla dzieci mają zazwyczaj wymiary 60 na 100 centymetrów. Wszystko jednak zależy od wymiarów betonowych podstaw,  na której zostają umieszczone, dlatego w razie wątpliwości kwestię te warto omówić z zarządcą cmentarza.

Nagrobki granitowe - najbardziej popularne


Nagrobki granitowe są w Polsce popularne nie tylko ze względu na wygląd kamienia, ale i jego trwałość, co ma ogromne znaczenie w naszych warunkach atmosferycznych, z dużymi amplitudami rocznymi temperatur oraz znacznymi opadami. Nagrobki granitowe uchodzą za odporne na działanie tych czynników, w odróżnieniu od na przykład pomników z marmuru.

Mówimy tu o wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Gorzej, jeśli chodzi o zachowanie połysku – pod wpływem deszczu, śniegu, granit matowieje, dlatego i ten rodzaj nagrobków wymaga zabiegów pielęgnujących, przynajmniej raz w roku.

Czytaj także: Wieńce pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy

Pomniki granitowe - konserwacja


Przy pomnikach granitowych bardzo ważna jest pielęgnacja. Do czyszczenia nagrobków granitowych nie używa się środków natłuszczających, które zmniejszą „oddychalność” kamienia, granitu nie należy również pastować, aby uniknąć przyciągania i przyklejania brudu. Czym więc pielęgnować granit?

Eksperci od kamieniarstwa zalecają zwykłą wodę z octem. Do mycia lepiej wykorzystywać miękkie szmatki i gąbki, a tylko z największymi zabrudzeniami walczyć za pomocą szorstkich zmywaków – istnieje ryzyko zarysowania powierzchni.

Czytaj też: Jak czyścić nagrobki

Jak czyścić płyty nagrobkowe?


O ile dziś granit jest podstawowym materiałem w zakładach kamieniarskich, o tyle niegdyś często nagrobki wykonywano z lastryko, czyli z betonu z zawartością grubego kruszywa. Uchodzą one za dużo trudniejsze w utrzymaniu. Ten rodzaj betonu jest bowiem porowaty i łatwo przyjmuje pył oraz wodę. Zaniedbane lastryko często porasta mchem.

Zaleca się, aby nagrobki z lastryko natłuszczać, wytwarzając barierę ochronną dla brudu i wilgoci. W ciężkich przypadkach lastryko myje się ostrymi środkami chemicznymi, można też używać ostrych zmywaków.

Czy nagrobki na polskich cmentarzach podlegają modom?


Formy i wzory


Pomniki cmentarne w obecnych czasach mają dość standardowe kształty – zazwyczaj nagrobki mają kształt prostokątny, z pionowo wmurowaną tablicą. Jeśli zamawiający lub kamieniarze wykazują się ponadstandardową inwencją, to głównie w zakresie kształtu owych tablic. Bywa, że zamiast prostokąta, mają one formę na przykład serca, czasem poza obręb tablicy wychodzi sylwetka krzyża. Aczkolwiek w ostatnich latach odchodzi się od tego typu zabiegów, które zaczynają uchodzić za kiczowate, na rzecz coraz prostszych form.

Zobacz także: Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej

Nagrobki nowoczesne


Nowoczesne nagrobki często przybierają bardzo ascetyczne kształty. Coraz częściej spotykamy także te pozbawione tablic. Informacje o zmarłym i wszelkie inne napisy w nowoczesnych pomnikach cmentarnych umieszczane są bezpośrednio na poziomej płycie nakrywowej.

Nagrobki chińskie


Popularność w Polsce zyskują nagrobki chińskie. Nie mają one oczywiście nic wspólnego z kulturą chińską ani wierzeniami Dalekiego Wschodu, chodzi wyłącznie o miejsce produkcji. Nie sposób wykluczyć, że tego typu opinie mają służyć po prostu ochronie polskiego rynku, niemniej kamieniarze często ostrzegają o niskiej lub nieznanej wytrzymałości produktów rodem z Chin. Zwłaszcza, jeśli nagrobki te są wykonane nie z granitu, a egzotycznego kamienia, który nie występuje naturalnie w naszej części globu.

Piotr Brzózka 

Czytaj więcej o: Opieka nad grobami – czy warto korzystać z usługi sprzątania grobów?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Jak często uprawiasz seks?

  codziennie lub prawie codziennie

  kilka razy w tygodniu

  kilka razy w miesiącu

  nie uprawiam seksu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA