Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej

Ostatnie pożegnanie zmarłego, czyli tekst laudacji na cześć bliskiej nam osoby powinien być starannie przemyślany. Jak napisać ostatnie pożegnanie? Wzór, i to nie jeden, znajdziemy w internecie, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. „mowa pożegnalna na pogrzebie przykłady” albo „pożegnanie zmarłego na pogrzebie tekst”. Czy jednak pisząc osobistą mowę pogrzebową, przykłady powinniśmy czerpać z dostępnych wzorów?
Spis treści

Treść ostatniego pożegnania zmarłego

Formułując ostatnie pożegnanie zmarłego, tekst laudacji piszemy według pewnych uniwersalnych reguł, co wcale nie znaczy, że istnieje idealny przepis na ostatnie pożegnanie - wzór do kopiowania na każdą sytuację. Bo jedną z najważniejszych zasad jest to, aby pisać od serca i osobiście.

Jak napisać ostatnie pożegnanie zmarłego? Treść pożegnania powinna być odzwierciedleniem prawdy. Nie ma sensu koloryzowanie dokonań bliskiej nam osoby, czy wybielanie jej poczynań. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, aby napisany na ostatnie pożegnanie zmarłego tekst pomijał dyskretnie to, co w jego życiu było złe, nieudane, czy haniebne. W myśl zasady - o zmarłych mówmy albo dobrze, albo wcale.

Czy wzór na ostatnie pożegnanie istnieje?

Czy są inne recepty na ostatnie pożegnanie? Wzór sprawdzający się w każdej sytuacji, tak jak już wspomnieliśmy, nie istnieje. Nie mniej, oprócz wymienionych wyżej rad, warto też pamiętać o żelaznych punktach, które powinny się znaleźć w tekście.

Jak więc powinno wyglądać dobrze skonstruowane ostatnie pożegnanie? Wzór, a właściwie schemat, może być następujący:
W pierwszej kolejności - powitanie przybyłych żałobników. Potem przypomnienie okoliczności w jakich się poznaliśmy, wspomnienie wydarzenia związanego ze zmarłym – wyjątkowego w jego lub naszym wspólnym życiu. Następnie powinniśmy skupić się na cechach charakteru i osiągnięciach:

  • życiowych,
  • rodzinnych,
  • zawodowych.

Koniec przemówienia powinien być poświęcony najbliższym zmarłego – jeśli mowę wygłasza małżonek, dziecko, rodzic – w ostatnich słowach dziękuje za otrzymane wsparcie w ciężkich chwilach i za przyjście na pogrzeb, może też poprosić o pamięć i modlitwę (jeśli uroczystość ma charakter religijny) za zmarłego. Jeśli mówcą jest członek dalszej rodziny, ktoś z przyjaciół czy współpracowników – przede wszystkim składając kondolencje powinien zapewnić najbliższych o wsparciu w ciężkich chwilach.

Mowa pożegnalna na pogrzebie – przykłady

Jeżeli ktoś jednak naprawdę nie czuje się na siłach, by mowę napisać samodzielnie, może w ostateczności pracować na dostępnych gotowcach. W internecie przykłady mowy pogrzebowej są liczne, oto kilka wybranych, uproszczonych zdań do wykorzystania, wedle przedstawionego wyżej schematu. Oczywiście – punkty te należy zmodyfikować i rozbudować o własne doświadczenia, wspomnienia i refleksje, tak aby będący ostatnim pożegnaniem zmarłego tekst miał cechy indywidualne i osobiste.

„Czcigodna rodzino, szanowni goście. Zebraliśmy się dziś, aby towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłemu Janowi Nowakowi. Jego śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich.

Nie jest mi łatwo wypowiadać te słowa, wszak spędziliśmy razem pół wieku. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie. Był ciepły pogodny dzień, lato 1968 roku. Potrącił mnie w drzwiach. Nie ociągał się z przeprosinami, wręcz przeciwnie, do zacierania złego wrażenia rzucił się z takim zapałem... do dziś zastanawiam się, czy to był przypadek.

Jan był człowiekiem ogromnej dobroci, o wielkim sercu dla ludzi. Nigdy nie szczędził miłości naszym dzieciom, wnukom, mnie. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, nigdy nie zabrakło mu czasu dla drugiej osoby. Był też wielkim lokalnym patriotą, zaangażowanym w sprawy naszej społeczności. Z pewnością dobrze wspominać też Jana będą współpracownicy. Wszak pracy, która była jego pasją i zakładowi, który był jego drugim domem, oddał 40 lat swojego życia.

Choroba przyszła niespodziewanie. Jan do ostatnich chwil starał się zachować pogodę ducha, pocieszając nas i podtrzymując na duchu.

Dziękuję wszystkim zebranym za przybycie. Proszę o pamięć i modlitwę za Jana”

Pożegnanie na pogrzebie - w imieniu zmarłego

Istnieje jeszcze inna forma pożegnań wygłaszanych w czasie ceremonii pogrzebowych – to pożegnania wypowiadane w imieniu zmarłego. Wyrażamy w nim podziękowanie wszystkim osobom, które były ze zmarłym w ostatnich chwilach, które służyły pomocą, a także żałobnikom przybyłym na pogrzeb. Tego typu tekst może się zaczynać słowami:


„W imieniu naszego brata Jana Nowaka”, zaś całość powinna kończyć prośba o pamięć i modlitwę, również wyrażona w imieniu zmarłego.

Co napisać na szarfie pogrzebowej?

Równie ważna co treść ostatniego pożegnania, czyli mowy pogrzebowej, jest to co wpisać na szarfie pogrzebowej. Najlepiej, by było to krótkie i zwięzłe, Np. Kochanemu tacie..., Drogiego Dziadka żegnają...,

Czytaj również:

Więcej z kategorii Pogrzeb
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?