Kremacja zwłok – ile kosztuje i jak przebiega kremacja w Polsce?

Kremacja zwłok, choć wciąż budzi w Polsce pewne obawy lub opory, staje się coraz popularniejszym sposobem pochówku. Taką formę chowania zmarłych w ofercie wiele firm pogrzebowych, nawet jeśli nie dysponują one własnym krematorium. Koszt kremacji jest niższy niż tradycyjnego pochówku, nawet w przypadku konieczności dowozu ciała do spalarni zwłok. Ile kosztuje i jak przebiega spalenie zwłok w krematorium?
Spis treści

Kremacja zwłok, czyli spalenie zwłok

Jaka jest historia kremacji zwłok? Kremacji dokonuje się w kulturze zachodu od II połowy XIX wieku – pierwsze w Europie krematorium zaczęło działalność w 1873 roku w Mediolanie. Dziś w dużej części Starego Kontynentu, kremacja zwłok jest upowszechnionym sposobem pochówku. W zlaicyzowanych krajach, takich jak Czechy, czy państwa skandynawskie, spalenie zwłok wybiera 80-90 procent osób chowających swoich bliskich. A jak ta kwestia wygląda w naszym kraju? U nas często spopielenie zwłok to jeszcze temat tabu. Zwykle o wyborze formy pochówku decyduje rodzina. Niezależnie czy ciało zostanie pochowane w trumnie czy w urnie, pogrzeb odbywa się na cmentarzu.

Kremacja zwłok - przepisy

Czy kremacja zwłok, czyli palenie zwłok, ma swoje przepisy? Tak! Pamiętajmy, że najlepiej jest uszanować wolę osoby zmarłej, jeśli oczywiście była nam znana i zorganizować pogrzeb, tak, jak sobie tego życzyła. Niezależnie od tego czy była to kremacja zwłok czy tradycyjne złożenie ciała w trumnie. I tak nasz bliski spocznie na cmentarzu. Prochów nie wolno w Polsce zabierać (podobnie, jak ciała zmarłego), zakład pogrzebowy nie wyrazi na to zgody. Prochy nie mogą spoczywać w naszym domu, prochów nie można także nigdzie rozsypać. Są osoby, które chciałyby, by po kremacji zwłok, dokonać rozsypania prochów np. w górach czy nad wodą. Niestety w Polsce jest to nadal nielegalne. W takim przypadku nie uda nam się spełnić ostatniego życzenia osoby zmarłej. Wykonanie woli zmarłego będzie niemożliwe, złożenie prochów może się odbyć tylko na cmentarzu, tak jak ciała. Często kremacja wykonywana jest po ciężkich wypadkach, gdy ciężko doprowadzić ciało zmarłego do tradycyjnego pochówku.

Krematoria w Polsce

Krematoria w Polsce budowane są w ostatnich latach w wielu miastach, co świadczy o niewątpliwie rosnącej popularności tej usługi, jaką jest spopielenie zwłok. Pojęcia takie, jak krematorium, spalarnia zwłok, wciąż bywają kojarzone są ze zbrodniczą działalnością nazistów w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. A proces spalania ciała rodzina uważa za zbyt drastyczny. Dlatego jeśli mamy taką wolę, warto chęć kremacji zwłok wyrazić jeszcze za życia.

Jednak z upływem lat, tego typu skojarzenia, są coraz mniej powszechne. Istotną rolę odgrywa też stanowisko Kościoła Katolickiego, który już w 1963 roku uznał spalenie zwłok za dopuszczalną metodę pochówku, dodatkowo potwierdzając to stanowisko w roku 1983. Obecnie nie ma problemu z przeprowadzeniem katolickiego pogrzebu osoby, której ciało zostało spopielone w procesie kremacji. Pogrzeb odbywa się na cmentarzu, a uroczystość może prowadzić mistrz ceremonii lub ksiądz.

Jak wygląda pożegnanie zmarłego przed kremacją?

Zanim dojdzie do kremacji, ciało zmarłego może zostać przygotowywane, ta jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Może być też wystawione w domu pogrzebowym, aby umożliwić najbliższym pożegnanie. Rodzina może być też obecna w czasie wprowadzenia zwłok do komory w krematorium. Dzień wcześniej przygotowane ciało zmarłego umieszczane jest w trumnie, a rodzina może się pożegnać. Właściwy pogrzeb zwykle odbywa się dzień później. To zakład pogrzebowy przygotowuje tę uroczystość. Następnie w specjalnej kartonowej trumnie, dokonuje się spalenia ciała.

Jak przebiega proces kremacji?

Ile trwa kremacja? Spopielenie zwłok w krematorium odbywa się w temperaturze 1200 stopni, trwa około 2 godzin i kończy się umieszczeniem popiołów w urnie. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie pogrzebu. Urna może zostać złożona w tzw. kolumbarium, czyli na specjalnej ścianie z przygotowanymi niszami albo w tradycyjnym grobie ziemnym. Zakład pogrzebowy na etapie organizacji pogrzebu przekaże bliskim zmarłego wszelkie możliwości oraz pozwoli na wybranie urny, do której zostaną wsypane prochy.

Ile kosztuje kremacja?

Kremacja cena - to częste pytanie. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. Ceny tradycyjnego pogrzebu często znacznie przewyższają tę kwotę. Dlatego dla osób, które organizując pogrzeb bliskim, liczą się z kosztami, ważna będzie informacja, że kremacja zwłok zazwyczaj jest tańszą alternatywą dla tradycyjnego pochówku na cmentarzu.

Ile kosztuje kremacja? Koszt kremacji samej w sobie to około 600-800 złotych. Do tego należy doliczyć zakup specjalnej trumny – w związku z tym, że spalenie zwłok następuje wraz z trumną, powinna być ona pozbawiona metalowych okuć. Ponieważ trumna nie będzie wystawiona na widok publiczny w czasie pogrzebu, w tym przypadku nie ma wielkiego znaczenia jej wygląd. Dlatego wiele osób decyduje się na najtańsze modele, za 400-600 złotych. Prochy zmarłego są później umieszczane w urnie – najtańsze można kupić za około 300 złotych.

W przypadku wyboru kremacji zamiast tradycyjnego pogrzebu, najwyższy jest koszt złożenia urny w tak zwanym kolumbarium – to około 2000 – 2500 złotych w zależności od cmentarza i regionu kraju. Tańszym wyjściem jest umieszczenie urny w tradycyjnym grobie – wynosi około 1000-1500 złotych.

Kremacja bezpośrednia a dowóz ciała do krematorium

Spalarni zwłok jest w Polsce coraz więcej, jednak nie w każdym mieście znajdują się krematoria, a tylko nieliczne firmy pogrzebowe oferują taką usługę bezpośrednio. Dlatego często cena jest powiększona o koszty dowozu ciała do krematorium, w celu dokonania kremacji zwłok. Firmy pogrzebowe powszechnie stosują w tym przypadku stawkę kilometrową, wszystko więc zależy od tego, jaki dystans jest do pokonania. Z dostępnych na rynku ofert wynika, że zazwyczaj cena waha się w granicach 1,4 do 1,6 zł za kilometr.

Podsumowując – decydując się na wszystkie możliwe najtańsze opcje, nie przepłacając za dowóz do krematorium, można próbować zmieścić się z kosztami nawet w kwocie 2 tysięcy złotych, a więc ledwie połowy kwoty dostępnej w ramach zasiłku pogrzebowego. W praktyce, łączny koszt kremacji wraz ze złożeniem urny, zazwyczaj jest wyższy i wynosi około 4-5 tysięcy, ale to wciąż mieści się w granicach zasiłku lub nieznacznie tylko przekracza jego kwotę. Kremacja nie zrujnuje portfela osobie, która organizuje pogrzeb. Dlatego warto wypełnić wolę zmarłego.

Zobacz też: 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci