Wieńce pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy

Jakie kwiaty wybrać, aby wieniec pogrzebowy wyglądał dobrze, był trwały i, co najważniejsze, w odpowiedni sposób oddawał hołd zmarłemu? Zobacz, ile kosztują wieńce pogrzebowe. Ceny są bowiem rozpięte od 150 do 600 złotych, w zależności od wielkości wieńca pogrzebowego i wybranych kwiatów.
Spis treści

Co to są wieńce pogrzebowe?

Wieniec pogrzebowy jest największą z kompozycji kwiatowych, które można zamówić z okazji pogrzebu. Wieńce na pogrzeb, uformowane są w okrąg, zazwyczaj do ich konstrukcji używa się floretów, czyli gąbki florystycznej obudowanej siatką z plastiku, a także gałęzi świerku.

Jednak najważniejsze w wieńcach pogrzebowych są oczywiście kwiaty i to im należy poświęcić najwięcej uwagi, wybierając odpowiednią kompozycję. Dodatkiem może być wstęga, czy szarfa pogrzebowa z wybranym napisem. Powinna to być krótka sentencja pożegnania oraz swoisty podpis, czyli określenie, od kogo jest dany wieniec pogrzebowy.

Jaki wieniec na cmentarz wybrać?

Wieńce pogrzebowe, jako największe, najbardziej okazałe i zarazem najdroższe, przeważnie wybierane są na pogrzeb przez najbliższą rodzinę, a więc osoby, które – przynajmniej z definicji – były najbardziej zżyte ze zmarłym. To w pewnym sensie wymusza dobór kwiatów – ważna jest nie tylko uroda, ale i symbolika poszczególnych roślin.

Przegląd ofert  potwierdza, że królują nieśmiertelne róże, kwiaty najsilniej chyba ze wszystkich wyrażające uczucia – od miłości, przez pamięć, po czystość i odnowę duchową, w zależności od koloru (o czym więcej poniżej). W przypadku róż składanych na grobie przez najbliższą rodzinę nigdy nie będzie mowy o faux pas. Nieco więcej ryzyka niosą inne kwiaty, ale w obecnych czasach dowolność jest duża. Do wyboru mamy między innymi:

  • gerbery,
  • goździki,
  • chryzantemy,
  • anturium,
  • hortensje,
  • mieczyki,
  • lilie.

Kolorystyka wieńców na pogrzeb

Wieńce na cmentarz najczęściej są białe – to kolor symbolizujący czystość, niewinność, odnowę duchową. Najczęściej do konstrukcji takiego wieńca wykorzystywane są białe róże. Jeśli chodzi o róże – wieńce mogą być również czerwone, co w tym przypadku symbolizować będzie miłość. Jednak czerwony to jeden z niewielu ostrych kolorów wykorzystywanych w tego typu kompozycjach.

Ze względu na doniosły charakter uroczystości, wieniec na grób, jeśli nie jest biały lub czerwony, zazwyczaj komponuje się z kwiatów o kolorach pastelowych, jasnych, nienachalnych – różnych odcieniach kremowego, jasno-różowego. Pamiętać też należy, że używa się jednego albo dwóch kolorów kwiatów, wielobarwne wieńce pogrzebowe stanowią rzadkość.

Ile kosztuje wieniec pogrzebowy?

Cena są pochodną kilku zmiennych. Liczy się wielkość, ilość i rodzaj wybranych kwiatów, rodzaj podłoża, na którym jest zbudowany wieniec pogrzebowy. Najtańsze wieńce można dostać już za około 150 złotych, aczkolwiek nie będą one zbyt efektowne, do ich konstrukcji zostanie użyta niewielka ilość kwiatów. Najdroższe wieńce na cmentarz, do których budowy użyto kilkadziesiąt róż, mogą kosztować nawet 500-600 złotych.

Wieńce pogrzebowe z napisami na wstędze

Ostatni element wieńców pogrzebowych to napisy, bywają - wbrew pozorom - najbardziej standardową częścią wieńca. Oczywiście, można się silić na oryginalność, ale pamiętać należy o rozmiarze szarf okalających wieńce pogrzebowe – napisy zbyt długie będą musiały zostać wykonane bardzo małą czcionką, a zatem staną się nieczytelne.

Poza tym, napis na wieńcu pogrzebowym, zwyczajowo podzielony jest na dwie części – przesłanie i „podpis” składającego kwiaty. Oba elementy są rozmieszczone symetrycznie, powinny więc zawierać podobną ilość znaków. To też wymusza oszczędność środków wyrazów. W konsekwencji, niewiele osób proponuje napisy nieszablonowe, wybierając standardowe dla wieńców pogrzebowych napisy, takie jak:

  • Kochanej Mamie – syn Jan i córka Janina
  • Ostatnie pożegnanie – przyjaciele
  • Z wyrazami głębokiego żalu – współpracownicy

Czytaj też: 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Stypa – co to takiego i ile kosztuje jej organizacja?
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?