Opieka nad grobami – czy warto korzystać z usługi sprzątania grobów?

Opieka nad grobami – jak ją sprawować, zwłaszcza, gdy na co dzień brakuje nam czasu? Można ją powierzyć profesjonalistom – firmom zajmującym się sprzątaniem grobów. Co istotne, ich praca nie sprowadza się w takim przypadku jedynie do czyszczenia nagrobków. Zamówić też można regularne składanie kwiatów, zapalanie zniczy, a nawet... odwiedzanie naszych bliskich. Sprawdź, ile kosztuje sprzątanie nagrobków i inne usługi związane z opieką nad grobami.
Spis treści

Opieka nad grobami dla zapracowanych

Nie zawsze mamy sposobność, aby osobiście sprawować opiekę nad grobami najbliższych, czy to ze względu na:

  • dzielące nas odległości,
  • stan zdrowa,
  • obowiązki służbowe lub rodzinne.

Rodzi to specyficzne zapotrzebowanie rynkowe, trafnie wyczuwane przez przedsiębiorców. Opieka nad grobami okazuje się świetnym interesem.

W całej Polsce rejestrują się dziesiątki nowych firm zajmujących się sprzątaniem grobów i podobnymi usługami. Tych, którzy odczuwają pewne opory przed zlecaniem opieki nad grobami bliskich, przedsiębiorcy przekonują: liczą się intencje.

Sprawdzamy, co zawierają oferty opieki nad grobami i ile kosztuje skorzystanie z takich usług.

Sprzątanie grobów na 1 listopada

Sprzątanie grobów to zdecydowanie najbardziej poszukiwana z usług wchodzących w skład pakietu opieki nad grobami. Firmy zazwyczaj oferują mycie grobu z:

  • kurzu,
  • pyłu,
  • błota,
  • zastygłej stearyny,
  • liści,
  • starych zniczy,
  • uschniętych kwiatów.

A także zamiatanie i grabienie terenu wokół grobowca, doczyszczenie cmentarnej ławeczki.

Sprzątanie grobów to usługa szczególnie często zamawiana przed świętami – 1 listopada, Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.

Zlecenie sprzątania grobów przed świętami pozwala w czasie wizyty na cmentarzu całą naszą uwagę poświęcić pamięci zmarłych, oszczędzając nerwowej krzątaniny ze szczotką i ścierką w ręku.

Sprzątanie grobów po pogrzebie

W polskiej tradycji kwiaty zostają na grobie 30 dni od pogrzebu, z ich wcześniejszym uprzątnięciem wiążą się ponure przesądy.

Czy ktoś się stosuje do tej niepisanej zasady, czy nie, wieńce kiedyś jednak muszą zostać zabrane, a kamień nagrobka i cały teren wokół doprowadzony do porządku. Taką usługę oferują oczywiście firmy zajmujące się opieką nad grobami.

Czyszczenie nagrobków i ich konserwacja

Należy pamiętać, że czyszczenie nagrobków i ich konserwacja to nie tylko zmywanie zabrudzeń z kamienia. Firmy zajmujące się opieką nad grobami oferują także pastowanie grobów w celu zabezpieczenia między innymi przed plamami po mokrych liściach, aczkolwiek należy pamiętać, że takie zabiegi stosuje się tylko w przypadku nagrobków z lastryko, nie są zaś wskazane w przypadku granitu.

Opieka nad grobami – zapalanie zniczy i składanie kwiatów

Nie masz czasu, by odwiedzić bliskich na cmentarzu? Choć można podejrzewać, że to troska czysto biznesowa, firmy zajmujące się opieką nad grobami, podchodzą z pełnym zrozumieniem do twoich problemów, często wręcz znajdując dla ciebie usprawiedliwienie, a nawet dając „rozgrzeszenie”. Wszak nic nie poradzi się na to, że żyjemy w szybkich czasach.
W ten sposób do oferty opieki nad grobami, oprócz samego sprzątania grobów, firmy wprowadziły takie usługi, jak składanie kwiatów, zapalanie zniczy a nawet... odwiedzanie naszych bliskich w naszym imieniu, co dokumentowane jest za pomocą aparatu fotograficznego. Dlatego cenniki usług opieki nad grobami, zazwyczaj zawierają koszt wykonania i wysłania (drogą elektroniczną, bądź tradycyjnie – pocztą) zdjęć naszego grobu po jego uprzątnięciu, ułożeniu kwiatów i zapaleniu znicza.

Opieka nad grobami – jak często?

Tak jak wspomnieliśmy, sprzątanie grobów często jest zamawiane incydentalnie, zwłaszcza przed najważniejszymi świętami, takimi jak 1 listopada, Boże Narodzenie i Wielkanoc, a także w przypadkach sprzątania grobów po pogrzebie.

Wiele osób zamawia jednak stałą opiekę nad grobami, co oznacza, że czyszczenie nagrobków i inne wyżej wymienione usługi wykonywane są regularnie w umówionych z klientem odstępach czasu, na przykład raz na miesiąc.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nasi bliscy pochowani są w innym, odległym mieście.

Ile kosztuje opieka nad grobami?

W przypadku usług związanych z opieką nad grobami, powszechna jest formuła „do uzgodnienia indywidualnie”. Niemniej z cenników opublikowanych przez kilka firm wyłania się pewien obraz. Na jednej ze stron internetowych czytamy: cena ustalana indywidualnie, usługę wykonujemy już od 40 zł.

Inna firma szczegółowo informuje: odwiedzenie grobu, zapalenie znicza, wykonanie 3 zdjęć – 59 złotych.

Jeśli do tego dołożyć sprzątanie – wyjdzie 69 zł. Dokładając mycie nagrobka z granitu cena rośnie do 108 zł, a z lastryko – 138 zł. Za każdy kolejny znicz, oprócz pierwszego gratis, należy uiścić 10 zł. Ale inna firma (w mniejszym mieście) za pakiet sprzątanie (usunięcie starych liści, zniczy, zagrabienie terenu wokół), plus zapalenie znicza, plus dokumentacja fotograficzna – życzy sobie od 30 do 45 zł, w zależności od wielkości grobowca. Jeśli do tego dołożyć mycie – wychodzi od 40 do 65 zł.

Więcej z kategorii Pogrzeb
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci