Wiązanki na cmentarz – jakie wybrać i ile kosztują wiązanki pogrzebowe

Wiązanki na cmentarz powinny oddawać powagę ceremonii pogrzebowej i wyrażać szacunek dla zmarłego oraz jego najbliższych. Dlatego kupując lub samodzielnie przygotowując postawmy na klasyczne kwiaty i stonowane kolory. Zobacz, jak wybrać wiązankę pogrzebową, ile kosztują wiązanki na cmentarz i czy wypada kupować wiązanki sztuczne.
Spis treści

Wiązanki pogrzebowe, czyli kwiaty na cmentarz

Wiązanka pogrzebowa to średnich rozmiarów kompozycja kwiatowa na cmentarz. Zazwyczaj złożona jest z kilku, kilkunastu kwiatów, przewiązanych u dołu – tego typu konstrukcja różni je od uformowanych w okrąg i sztywnych wieńców. Wiązanki, podobnie jak wieńce pogrzebowe, często przepasane są szarfami, na których można umieścić napis.
Ze względu na szczególny charakter ceremonii i wyjątkową symbolikę tych kwiatów, do tworzenia wiązanek pogrzebowych bardzo często stosuje się róże. Inne kwiaty występujące w takich kompozycjach to:

 • kalie,
 • lilie,
 • goździki,
 • gerbery,
 • chryzantemy,
 • hortensje.

Kolorystyka wiązanki na cmentarz

W kolorystyce wiązanek na pogrzeb dominuje biel, kolor symbolizujący niewinność, czystość, odnowę duchową. A jeśli nie biel – generalnie uważa się, że kolor powinien być stonowany, dopuszczalne więc będą kwiaty jasno-różowe, kremowe. Z ostrzejszych kolorów za stosowną uchodzi czerwień – róże o takiej barwie oddają miłość i są idealne jako kwiaty od osoby najbliższej zmarłemu. Spotykanym kolorem kwiatów na cmentarz jest też fiolet – kolor wyrażający żałobę.
W wiązankach na cmentarz zazwyczaj stosuje się jeden, najwyżej dwa kolory. Bogactwo barw w kwiatach pogrzebowych uważa się za niestosowną wobec powagi uroczystości.
Podobne zasady powinny obowiązywać przy wstęgach i wstążkach, którymi przepasane są wiązanki pogrzebowe. Zazwyczaj też wstęgi są dopasowane kolorystycznie do kwiatów. Wszystko to po to, aby wstęgi nie sprawiały wrażenia radosnych rekwizytów, kojarzących się bardziej z zabawą, niż żałobą.

Jakie kwiaty na pogrzeb?

Czy wypada pojawić się na pogrzebie ze sztuczną wiązanką? Raczej nie. Tego typu kwiaty są oczywiście w ofercie, ale nie uchodzą jednak za szczególnie stosowne na tego typu okazję. Mimo to, często spotyka się stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów. Oczywiście – wiązanki sztuczne są zdecydowanie bardziej trwałe od prawdziwych kwiatów na cmentarz, co ma duże znaczenie w letni upalny dzień albo w czasie zimowych mrozów i opadów śniegu.
Ale też – pozostając przy kwestiach czysto praktycznych – należy pamiętać, że grób po pogrzebie i tak zostanie w całości uprzątnięty, a wszystkie kwiaty  i wieńce pogrzebowe położone na grobie wylądują w koszu. Poza tym – mimo iż współczesne wiązanki ze sztucznych kwiatów do złudzenia przypominają te z kwiatów prawdziwych, i one są poddane prawom fizyki. Nie są więc na przykład odporne na promienie słoneczne, które z czasem doprowadzają do blaknięcia kolorów.

Ile kosztuje wieniec pogrzebowy?

Ile kosztują wiązanki pogrzebowe? Ceny wiązanek na pomnik zależą od ilości użytych kwiatów, ich rodzaju, a także wszelkiego rodzaju ornamentów. Ceny rozpięte są w granicach od około 40 do 200 złotych, ale to skrajności.

Większość ładnych, choć skromnych wiązanek pogrzebowych można kupić za około 100 – 130 złotych. Najtańsze składać się mogą na przykład z kilku frezji, te droższe to kilkanaście róż w zdecydowanie bogatszej aranżacji.

Napis na szarfie pogrzebowej

Zamawiając lub wykonując wiązankę pogrzebową musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – jeśli jest ona przepasana wstęgą, może się na niej znaleźć napis. Co napisać na szarfie pogrzebowej? Zazwyczaj komponenty są dwa – krótkie przesłanie, oraz nasz „podpis” - żona, mąż, rodzina, rodzice, dzieci, wnuki itd. Jeśli chodzi o przesłanie, do rutynowych napisów wybieranych na wiązanki pogrzebowe, należą:

 • Ostatnie pożegnanie
 • Spoczywaj w spokoju
 • Z wyrazami głębokiego smutku
 • Na zawsze z naszych sercach
 • Spoczywaj w Bogu
 • Najukochańszemu Mężowi (żonie, dziecku, tacie, mamie, babci, cioci, przyjacielowi).


Zobacz też: 

Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)

Zasiłek pogrzebowy – ile wynosi i komu przysługuje

Nagrobki i pomniki cmentarne – wzory i rodzaje

Zachowek - warto o nim wiedzieć

 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci