PORTAL DLA SENIORÓW
 

Wiązanki na cmentarz – jakie wybrać i ile kosztują wiązanki pogrzebowe

Spis treści

Wiązanki na cmentarz powinny oddawać powagę ceremonii pogrzebowej i wyrażać szacunek dla zmarłego oraz jego najbliższych. Dlatego kupując lub samodzielnie przygotowując postawmy na klasyczne kwiaty i stonowane kolory. Zobacz, jak wybrać wiązankę pogrzebową, ile kosztują wiązanki na cmentarz i czy wypada kupować wiązanki sztuczne.


Wiązanki pogrzebowe, czyli kwiaty na cmentarz


Wiązanka pogrzebowa to średnich rozmiarów kompozycja kwiatowa na cmentarz. Zazwyczaj złożona jest z kilku, kilkunastu kwiatów, przewiązanych u dołu – tego typu konstrukcja różni je od uformowanych w okrąg i sztywnych wieńców. Wiązanki, podobnie jak wieńce pogrzebowe, często przepasane są szarfami, na których można umieścić napis.

Ze względu na szczególny charakter ceremonii i wyjątkową symbolikę tych kwiatów, do tworzenia wiązanek pogrzebowych bardzo często stosuje się róże. Inne kwiaty występujące w takich kompozycjach to:

 • kalie,

 • lilie,

 • goździki,

 • gerbery,

 • chryzantemy,

 • hortensje.


Sprawdź też: Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

Kolorystyka wiązanki na cmentarz


W kolorystyce wiązanek na pogrzeb dominuje biel, kolor symbolizujący niewinność, czystość, odnowę duchową. A jeśli nie biel – generalnie uważa się, że kolor powinien być stonowany, dopuszczalne więc będą kwiaty jasno-różowe, kremowe. Z ostrzejszych kolorów za stosowną uchodzi czerwień – róże o takiej barwie oddają miłość i są idealne jako kwiaty od osoby najbliższej zmarłemu. Spotykanym kolorem wiązanek na cmentarz jest też fiolet – kolor wyrażający żałobę.

W wiązankach na cmentarz zazwyczaj stosuje się jeden, najwyżej dwa kolory. Bogactwo barw w kwiatach pogrzebowych uważa się za niestosowną wobec powagi uroczystości.

Podobne zasady powinny obowiązywać przy wstęgach i wstążkach, którymi przepasane są wiązanki pogrzebowe. Zazwyczaj też wstęgi są dopasowane kolorystycznie do kwiatów. Wszystko to po to, aby wstęgi nie sprawiały wrażenia radosnych rekwizytów, kojarzących się bardziej z zabawą, niż żałobą.

Przeczytaj też: Zasiłek pogrzebowy – ile wynosi i komu przysługuje

Czy wypada kupować wiązanki sztuczne?


Czy wypada pojawić się na pogrzebie z wiązanką sztuczną? Raczej nie. Tego typu kwiaty są oczywiście w ofercie, ale nie uchodzą jednak za szczególnie stosowne na tego typu okazję. Oczywiście – wiązanki sztuczne są zdecydowanie bardziej trwałe od prawdziwych kwiatów na cmentarz, co ma duże znaczenie w letni upalny dzień albo w czasie zimowych mrozów i opadów śniegu.

Ale też – pozostając przy kwestiach czysto praktycznych – należy pamiętać, że grób po pogrzebie i tak zostanie w całości uprzątnięty, a wszystkie kwiaty położone na grobie wylądują w koszu. Poza tym – mimo iż współczesne wiązanki ze sztucznych kwiatów do złudzenia przypominają te z kwiatów prawdziwych, i one są poddane prawom fizyki. Nie są więc na przykład odporne na promienie słoneczne, które z czasem doprowadzają do blaknięcia kolorów.

Zobacz też: Nagrobki i pomniki cmentarne – wzory i rodzaje

Ile kosztuję wiązanki pogrzebowe?


Ile kosztują wiązanki pogrzebowe? Ceny wiązanek na pomnik zależą od ilości użytych kwiatów, ich rodzaju, a także wszelkiego rodzaju ornamentów. Ceny rozpięte są w granicach od około 40 do 200 złotych, ale to skrajności.

Większość ładnych, choć skromnych wiązanek pogrzebowych można kupić za około 100 – 130 złotych. Najtańsze wiązanki składać się mogą na przykład z kilku frezji, te droższe to kilkanaście róż w zdecydowanie bogatszej aranżacji.

Czytaj też: Zachowek - warto o nim wiedzieć

Wiązanka pogrzebowa z napisem na szarfie pogrzebowej


Zamawiając lub wykonując wiązankę pogrzebową musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – jeśli jest ona przepasana wstęgą, może się na niej znaleźć napis. Co piszemy na tzw. szarfach pogrzebowych? Zazwyczaj komponenty są dwa – krótkie przesłanie, oraz nasz „podpis” - żona, mąż, rodzina, rodzice, dzieci, wnuki itd. Jeśli chodzi o przesłanie, do rutynowych napisów wybieranych na wiązanki pogrzebowe, należą:

 • Ostatnie pożegnanie

 • Spoczywaj w spokoju

 • Z wyrazami głębokiego smutku

 • Na zawsze z naszych sercach

 • Spoczywaj w Bogu

 • Najukochańszemu Mężowi (żonie, dziecku, tacie, mamie, babci, cioci, przyjacielowi).


Piotr Brzózka

Zobacz też: Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy uważasz, że decyzja o szczepieniu dziecka powinna być dobrowolna?

  tak

  nie

  nie mam zdania

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA