Soczewki progresywne - soczewki kontaktowe progresywne

Spis treści

Soczewki progresywne umożliwiają ostre i płynne widzenie na bliskich i dalekich dystansach. Soczewki progresywne przeznaczone są dla osób zmagających się ze starowzrocznością – przypadłością polegającą na zesztywnieniu soczewki oka i zmniejszeniu zdolności akomodacji. Soczewki progresywne używać mogą osoby zarówno z daleko- jak i krótkowzrocznością, a także wolne od tego typu wad. 

 

Soczewki progresywne – co to?


Soczewki progresywne są niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla osób dotkniętych tak zwaną prezbiopią, czyli starowzrocznością. Choć z prezbiopią zmagają się zazwyczaj osoby po czterdziestym roku życia, nie należy jej mylić z nadwzrocznością starczą. Starowzroczność, do której korekcji służą soczewki progresywne, to pogorszenie widzenia w bliższych zakresach, spowodowane obniżeniem lub zanikiem zdolności akomodacji oka. Jest to naturalny proces fizjologiczny związany ze starzeniem się organizmu, polegający na zmniejszeniu elastyczności soczewki oka. Osoby cierpiące na starowzroczność mają problem ze skupieniem wzroku na przedmiocie znajdującym się w bliskiej odległości. Za pierwszy objaw starowzroczności uważa się sytuację, w której niewyraźny staje się obraz liter w czytanej książce czy na telefonie, co wymusza mimowolne odsuwanie ich od siebie.

Prezbiopia dotyka osób zarówno cierpiących na dalekowzroczność, jak i krótkowzroczność, a także nie mające tego typu wad wzroku. W związku ze specyficznym charakterem przypadłości, jaką jest prezbiopia, do jej korekcji wymagane są specjalne soczewki progresywne do okularów lub też soczewki kontaktowe progresywne. Jak działają soczewki progresywne?

Czytaj też: Okulary korekcyjne - fakty i mity

 

 

Soczewki kontaktowe progresywne – jak działają?


Soczewki progresywne ułatwiają ostre widzenie z bliska i z daleka, zwiększają też płynność widzenia w różnych zakresach. Aby zrozumieć istotę działania soczewek progresywnych, chwilę uwagi należy jeszcze poświęcić mechanizmom funkcjonowania naszego wzroku. 

Soczewka oka zmienia swój kształt w zależności od tego, w jakiej odległości znajduje się obserwowany przedmiot. Jeśli patrzymy na obiekty leżące w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, soczewka staje się bardziej wypukła, a jej moc optyczna rośnie. Przenosząc wzrok w dal sprawiamy, że soczewka oka przybiera bardziej spłaszczony kształt. Ten proces to właśnie akomodacja, czyli nastawność oka. Tak jak wspomnieliśmy, wraz z wiekiem soczewka traci elastyczność, usztywnia się, przez co zdolność płynnej zmiany kształtu i mocy optycznej spada. Na szczęście w sytuacji, gdy problem staje się dolegliwy, można skorzystać ze wsparcia jakie oferuje nowoczesna optyka. Rozwiązaniem problemu są soczewki progresywne, czy to kontaktowe czy też przeznaczone do osadzenia w oprawkach okularów (forma jest różna, lecz zasada działania ta sama). Soczewki progresywne dodają mocy optycznej dla widzenia na bliskie odległości, jest to tak zwana addycja. 

Czytaj też: Jak dobrać okulary do wady wzroku i kształtu twarzy

 

 

Soczewki kontaktowe progresywne – jak dobrać?


Dobór soczewek progresywnych, niezależnie od tego, czy mówimy o szkłach kontaktowych, czy szkłach do okularów, jest czynnością bardzo skomplikowaną, którą należy pozostawić okuliście lub optykowi, w żadnym razie nie próbujmy dobrać soczewek samodzielnie. Dobór mocy soczewek progresywnych zależy od stopnia utraty elastyczności oka a także przeznaczenia szkieł – im bliżej znajdują się obserwowane na co dzień przedmioty, tym moc powinna być większa (przykładowo mocniejszych soczewek potrzebować będzie modelarz zajmujący się precyzyjną dłubaniną z głową zawieszoną tuż nad stołem, niż osoba która szkieł potrzebuje głównie do czytania książek). Najczęściej moc soczewek progresywnych mieści się w zakresie od + 0,5 do +3,5 dioptrii. 

Czytaj też: Krótkowzroczność - na czym polega

 

 

Soczewki progresywne – co zrobić, gdy źle widać?


Na samym początku soczewki progresywne często wydają się pacjentom źle dobrane. Nie zawsze jednak problem leży w dopasowaniu szkieł. Pamiętajmy, że do używania soczewek progresywnych wzrok musi się dostosować. Większość producentów i salonów optycznych zastrzega, że proces ten może trwać do 14 dni. Zaleca się, aby mimo początkowych niedogodności, soczewki progresywne nosić tak długo jak się tylko da, gdyż jest to najlepsza metoda na ich „oswojenie” przez nasz organizm. Dopiero brak poprawy po 14 dniach powinien nas skłonić do ponownej wizyty w salonie optycznym. 

Przeczytaj też: Dalekowzroczność - na czym polega?