Fakty i mity: okulary korekcyjne

Czy wiesz, że co druga osoba w Polsce ma problemy ze wzrokiem? Na temat noszenia okularów korekcyjnych panuje wiele przekonań, nie wszystkie są jednak prawdziwe. Obalamy popularne mity o okularach!

1. Im później zaczniemy nosić okulary korekcyjne, tym lepiej dla wzroku

MIT: Odwlekanie decyzji o zakupie okularów korekcyjnych działa zdecydowanie negatywnie na wzrok – wada może się pogłębiać. Odbierany na co dzień obraz z upływem czasu coraz bardziej traci na ostrości. Mózg chce widzieć wyraźnie, dlatego w tym celu wytęża wzrok. Oczy pracują intensywniej, przez co męczą się znacznie szybciej. Osoby, które noszą okulary korekcyjne, a po pewnym czasie przestają to robić, odczuwają duży dyskomfort. Wynika on z tego, że w trakcie stosowania korekcji człowiek zaczyna widzieć coraz lepiej, do czego łatwo się przyzwyczaja. Nagły powrót do widzenia bez okularów sprawia, że rzeczywistość jest mniej wyraźna.

2. Gotowe okulary szkodzą oczom

FAKT: Gotowe okulary zakupione w sklepie odzieżowym czy nawet w aptece, nie nadają się do korekcji wad wzroku. Ich parametry są uniwersalne i niedobrane do indywidualnych potrzeb kupującego. Szkła osadzone są przypadkowo, bez uwzględnienia rozstawu źrenic czy różnowzroczności nabywcy. Skutkiem tego może być ból i zawroty głowy, łzawienie, a nawet pieczenie oczu. Dodatkowo, gdy wada w jednym oku jest inna niż wada drugiego, wymagane są soczewki o innej mocy. Korzystanie z okularów gotowych, których soczewki są takie same, może wpłynąć na pojawienie się zeza ukrytego i w konsekwencji doprowadzić do zeza jawnego.

3. Warstwa antyrefleksyjna nic nie daje

MIT: Ciężko jest zauważyć w jednym momencie efekty działania powłoki antyrefleksyjnej. Jednak odgrywa ona bardzo ważną rolę, szczególnie u osób pracujących kilka godzin dziennie przy komputerze. Jej zadaniem jest wygaszanie odblasków, dlatego gdy znajdujemy się w pomieszczeniu o stałym natężeniu światła, odnosimy wrażenie, że nic się nie zmienia. Tymczasem soczewka sprawia, że pojawiające się na ekranie monitora refleksy są niwelowane, dzięki czemu nasz wzrok nie męczy się tak szybko.

okulary-2

4. Wzrok powinien odpocząć od okularów, dlatego dobrze jest zdejmować je co jakiś czas

MIT: Jeśli moc soczewki są odpowiednio dobrane, a parametry dostosowane do oczu, nie powinno odczuwać się dyskomfortu. Warunkiem takiego doboru okularów jest zastosowanie się do wytycznych okulisty i zakup szkieł w salonie optycznym.

5. Noszenie okularów korekcyjnych spowoduje cofnięcie się wady

MIT: Są takie rodzaje krótkowzroczności, które nie w pełni skorygowane, mogą o wiele szybciej postępować niż w pełni skorygowane. Poprawnie zastosowana korekcja wpływa pozytywnie na hamowanie narastania wady, przynajmniej jeśli mowa o krótkowzroczności. Okulary nie cofną jednak istniejącej już wady. Należy dobierać je proporcjonalnie do zaawansowania wady.

6. Okulary mogą uczulać

FAKT: Oprawki wykonywane są z różnych tworzyw i materiałów, które mogą mieć właściwości uczulające. Alergicy powinni zwracać na to szczególną uwagę. Okulary mają bezpośrednią styczność ze skórą, dlatego warto wybrać takie, które nie wywołają reakcji alergicznej.

Sprawdź: Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku