Operacyjne usunięcie zaćmy: wskazania i rehabilitacja po zabiegu

Zaćma powstaje zazwyczaj powoli, a jej pierwszym objawem jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Na wyleczenie zaćmy nie ma leku farmakologicznego. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny.
Spis treści

Zaćma jest chorobą postępującą, wzrok nieubłaganie się pogarsza, a jeśli zaćma dotyczy obu oczu, to uniemożliwia ona wówczas normalne funkcjonowanie Przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy w zasadzie nie ma. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, nieobciążającym organizmu pacjenta. Czasami zdarzają się schorzenia, które obejmują stany zapalne w oku i wtedy nie można operować. Przeciwwskazaniem do operacji jest też bardzo ciężki stan zdrowia pacjenta.

Kwalifikacja do operacji zaćmy

Podstawą wpisania w kolejkę do operacji zaćmy w ramach NFZ jest wizyta kwalifikacyjna, na którą trzeba się umówić do poradni okulistycznej ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. W trakcie tej wizyty przeprowadzany jest wywiad oraz badania przedmiotowe i diagnostyczne. Następnie lekarz okulista proponuje pacjentowi wpisanie w kolejkę oczekujących na zabieg.

Czytaj więcej: Jak rozpoznać i leczyć zaćmę

Postępowanie po operacji po zabiegu usunięcia zaćmy


Zaćma powstaje zwykle powoli, a jej pierwszym objawem jest stopniowe pogarszanie się wzroku.

Zaćma powstaje zwykle powoli, a jej pierwszym objawem jest stopniowe pogarszanie się wzroku.

Jak postępować bezpośrednio po zabiegu?


  • Pacjent otrzymuje przepisane leki i zalecenia, jak dbać o oko. Ustala się terminy wizyt kontrolnych, po czym można udać się do domu. Nie wolno samodzielnie prowadzić samochodu!

  • Należy unikać dotykania czy pocierania oka oraz ściągania opatrunku do 12 godzin od zabiegu. Oko może być przez kilka dni wrażliwe, a nawet swędzące.

  • Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, podczas pierwszej doby można powrócić do wykonywania codziennych czynności, z wyjątkiem prowadzenia samochodu. Należy unikać podnoszenia przedmiotów o wadze większej niż 7 kg, ponieważ może to zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy też unikać gwałtownego schylania się.

  • Bez obaw można oglądać telewizję i czytać książki.

  •  

UWAGA: Jeżeli zaobserwują Państwo takie objawy jak ból, tkliwość uciskową, zaczerwienienie, obrzęk, nasilające się krwawienie, wyciek ropny, temperaturę ciała powyżej 38 stopni utrzymującą się dłużej niż kilka godzin, należy się zgłosić do lekarza okulisty!

Czytaj więcej: Jak rozpoznać i leczyć zaćmę

Z czasem ostrość wzroku staje się tak mała, że pozwala jedynie dostrzec światło i określić jego lokalizację, a także rozpoznać światło czerwone i zielone.

Z czasem ostrość wzroku staje się tak mała, że pozwala jedynie dostrzec światło i określić jego lokalizację, a także rozpoznać światło czerwone i zielone.

Powrót do zdrowia po zabiegu usunięcia zaćmy


  • Oko powinno w pełni wyzdrowieć w ciągu pierwszego miesiąca. Należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Jeśli wszczepiono soczewkę jednoogniskową, a zabieg na drugim oku nie będzie przeprowadzany, jest to czas na dopasowanie nowych okularów lub soczewek kontaktowych.

  • Należy mobilizować swój wzrok poprzez podejmowanie różnych czynności wymagających pracy oczu. Przystosowywanie wzroku potrwa kolejne 2 do 4 miesięcy. Lekarz będzie wciąż sprawdzał postępy, szczególnie jeśli drugie oko jest chore.

  • Wzrok powinien być optymalny po 6 miesiącach. Nie ma już żadnych ograniczeń dotyczących wykonywania konkretnych czynności.

  • Po roku, a następnie raz na rok należy zgłosić się na badanie oka u okulisty.

  •  

Powikłania po operacji zaćmy

Po tym zabiegu rzadko występują powikłania. Jednym z nich może być wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, leczony wówczas kroplami do oczu. Ciśnienie powinno zostać obniżone jak najszybciej, ponieważ wysokie ciśnienie może zaburzyć funkcjonowanie oka, spowodować uszkodzenie rany pooperacyjnej, a nawet uszkadzać nerw wzrokowy - stopień uszkodzenia zależy od indywidualnej wrażliwości na ciśnienie, wysokości ciśnienia i czasu trwania. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, dotyczących postępowania po zabiegu, takich jak zakaz dźwigania i gwałtownego schylania się, gdyż te czynności mogą powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Czytaj więcej:

 

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Porażenie nerwu twarzowego – rehabilitacja. Ćwiczenia
Mężczyzna z porażeniem nerwu twarzowego
Powiązane artykuły
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu