Okulary przeciwsłoneczne - na jakie i kiedy się zdecydować?

Okulary przeciwsłoneczne gwarantują nie tylko ładny i modny wygląd. To także skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dlatego warto wiedzieć, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać przed nadchodzącymi wakacjami, zwłaszcza, jeśli na co dzień mamy problemy z oczami.
Spis treści

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne

Osoby ze zdiagnozowaną wadą wzroku powinny się zdecydować na okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Co ważne, nie powinno się ich kupować po omacku, najlepiej jest w tej materii skorzystać z fachowej pomocy optyka, który pomoże dobrać odpowiednie szkła. Tego typu okulary przeciwsłoneczne ma w swojej ofercie większość  dobrych firm optycznych.

Istnieje kilka rodzajów soczewek wykorzystywanych do budowy okularów przeciwsłonecznych z korekcją.


  • barwione – pochłaniają promieniowanie w zależności od stopnia przyciemnienia, dlatego te naprawdę mocne mogą utrudniać widzenie w słabszym świetle;

  • polaryzacyjne – redukują oślepiające odblaski;

  • fotochromowe – zmieniają swoją jasność w zależności od promieniowania słonecznego, proces ten zajmuje kilka minut, dlatego okulary tego typu uławiają adaptację w przypadku zmiany oświetlenia;

  • fotochromowo-polaryzacyjne – łączą cechy wyżej wymienionych.

  •  

Jeżeli na zakup okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych nie pozwala stan portfela, można się zdecydować na kompromis. Są nim nakładki przeciwsłoneczne na okulary, których używamy na co dzień. W wersji polaryzacyjnej są stosowane przez kierowców, którzy potrzebują okularów do jazdy.

Sprawdź: Fakty i mity: okulary korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne

Wadą wielu modeli okularów przeciwsłonecznych jest to, że nie tłumią w wystarczający sposób odbijanego światła. Dobrze wiedzą o tym w szczególności kierowcy. Dlatego do jazdy samochodem poleca się używanie okularów przeciwsłonecznych polaryzacyjnych. Niwelują one światło odbijające się od jasnych i płaskich powierzchni, takich jak śnieg, czy woda na drodze.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją pomagają zwiększyć kontrast i poprawiają widoczność. Docenią to nie tylko kierowcy, ale też sportowcy – bardzo przydatne są w takich dyscyplinach, jak narciarstwo, wspinaczka, kolarstwo. Tego typu okulary cenią sobie także wędkarze.

Sprawdź: Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Kupując okulary przeciwsłoneczne warto zwracać uwagę na zamieszczone na nich symbole. Oznaczenie UV z dodaną wartością liczbową oznacza, że okulary te nie powinny przepuszczać promieni UV do określonej długości fali. Na przykład filtr UV400 chroni przed promieniowaniem do 400 nanometrów. W praktyce uznaje się, że filtr tej mocy pochłania 100 procent promieniowania słonecznego. Informacji o zastosowanym filtrze należy szukać na naklejkach, które znajdują się na soczewkach, lub oprawkach. Chcąc mieć pewność, że kupujemy okulary przeciwsłoneczne spełniające europejskie normy, warto też poszukać innych oznaczeń, takich jak CE.

Czytaj też: 5 sprawdzonych sposobów na upał

 

Dobre okulary przeciwsłoneczne

Wiele osób zadaje ogólnie sformułowane pytanie: co to są dobre okulary przeciwsłoneczne. Nie ma na nie jednej odpowiedzi, wiele zależy od potrzeb. Pewne jest jedno – najlepiej korzystać z oferty profesjonalnych firm optycznych. Na pewno nie należy używać tanich okularów bez filtra, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń oka. Ich przyciemnione szkła, tak samo jak w przypadku okularów profesjonalnych, ułatwiają patrzenie w stronę słońca, powodują rozszerzenie źrenic i zwiększone absorbowanie światła.

Ponieważ jednak nie zawierają filtra, narażają nasze zdrowie na szwank. Tego, że okulary nie mają filtra, najczęściej możemy się domyślić patrząc na ich... metkę. Niezwykle niska cena zazwyczaj nie idzie w parze ze skuteczną ochroną. Dlatego nie poleca się kupowania okularów przeciwsłonecznych na bazarach, w sklepach z pamiątkami, hipermarketach. Specjaliści ostrzegają, że w przypadku okularów kosztujących kilka albo kilkanaście złotych, nawet naklejka z napisem UV 400 może być jedynie chwytem marketingowym.

Czytaj też: