Wcierki na porost włosów – pomoc w leczeniu łysienia

Wcierki na porost włosów to sposób na odżywienie włosów, pobudzenie ich do wzrostu, zregenerowanie zniszczonych końcówek oraz ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Z pewnością wcierki na wypadanie włosów mogą stanowić pomoc w likwidowaniu problemu z wypadającymi włosami. Co kryje się w składzie wcierek do włosów, jak je stosować i w jaki sposób przygotować je samodzielnie?
Olejek z bursztynu na porost włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Co przyspiesza porost włosów?

Na pytanie: „Co przyspiesza porost włosów” można uzyskać wiele odpowiedzi. Dlatego, że dużo czynników zewnętrznych i wewnętrznych przyczynia się do tego by włosy rosły zdrowo i szybko. 

W ciągu roku włosy naturalnie wydłużają się o około 18-19 cm, zakładając, że co miesiąc wzrastają o 1-1,5 cm. Jeśli jednak włosy rosną w wolniejszym tempie, albo nawet zaczęły się przerzedzać, warto przyjrzeć się swojej diecie. Włosom służy jadłospis obfitujący w witaminy C, E, z grupy B, biotynę, cynk, żelazo, krzem, magnez i inne substancje odżywcze.

Co jest dobre na porost włosów poza kwestią kulinarną? Z pewnością dobra pielęgnacja włosów i skóry głowy oraz używanie skutecznych preparatów, takich jak choćby wcierki na porost włosów, odżywki, maski, czy szampony do wypadających włosów.

Aby przyspieszyć wzrost włosa powinno się także zadbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Jeśli organizm jest wypoczęty, dotleniony i wyspany, prawidłowo funkcjonuje. W takich warunkach włosy mają doskonałe podłoże do wzrastania.

Pogłębianie się problemu z wypadaniem włosów może mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków, zaburzeniami hormonalnymi, czy chorobami. Dlatego powinno się trzymać rękę na pulsie i, w razie braku poprawy sytuacji, udać się do lekarza.

Jak działają wcierki na porost włosów?

Wcierki na porost włosów są to kosmetyki służące do odbudowy włosów. Można je kupić gotowe w aptece, czy drogerii, można też przygotować je samodzielnie w domu. Występują np. w postaci ampułek oraz spray’ów z atomizerem. 

Wcierki na wypadanie włosów regenerują cebulki włosowe, stymulują mieszki włosowe do rośnięcia i odżywiają końcówki włosów. Co więcej regulują wydzielanie sebum, chroniąc włosy przed przetłuszczaniem się, które może prowadzić do wypadania włosów. Ponadto walczą z łupieżem.

Wcierki do włosów na porost mają w składzie m.in. ekstrakty roślinne, ziołowe, oleje i olejki naturalne, witaminy oraz alkohol (nie wszystkie). 

Najlepsza wcierka na porost włosów to taka, która została wybrana do konkretnego rodzaju włosów, z uwzględnieniem posiadania ewentualnych alergii na dany składnik. W tym przypadku należy wybrać taki środek, który nie będzie podrażniał skóry głowy.

Te swoiste toniki wciera się w skórę głowy kolistymi ruchami i pozostawia na głowie przez wskazany przez producenta kosmetyku okres czasu.

Jakie są wcierki na porost włosów?

Jedną z najbardziej znanych wcierek na porost włosów jest wcierka z kozieradki. Ma ona charakterystyczny, według wielu osób, nieprzyjemny zapach. Dlatego warto zastosować ją na noc, a rano dokładnie spłukać i umyć włosy. Aby przyrządzić taką wcierkę należy zaopatrzyć się w ziarna kozieradki, następnie zmielić je i zaparzyć w szklance wrzątku. Po 15 minutach mikstura jest gotowa do użycia, lepiej jednak poczekać aż przestygnie. 

Inna propozycja to wcierka z czarnej rzepy, która wzmacnia cebulki i stymuluje tworzenie się tzw. baby hair, czyli nowych włosków. Podobnie działa też woda brzozowa. Efekty w postaci mocniejszych i szybciej rosnących włosów przynosi także wcierka z ekstraktu z korzenia łopianu. Roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Inne toniki wspierające wzrost włosa to m.in. wcierka z pokrzywy, a także toniki zawierające np. melisę, ekstrakt z zielonej herbaty, czy oleje (np. olej lniany na włosy, olej z owoców dzikiej róży, olej rycynowy, oliwę z oliwek). 

Nalewka z bursztynu na włosy może być użyta przez osoby, które nie mają tendencji do przesuszania się skóry głowy oraz włosów, a alkohol ich nie podrażnia. 

Jak stosować wcierki przeciw wypadaniu włosów?

Wcierki przeciw wypadaniu włosów stosuje się na skórę głowy. Włosy nie powinny być mokre. Jeśli wcierka jest nakładana po myciu włosów, najpierw należy je podsuszyć. 

Wcierki na wypadające włosy używa się w ten sposób, że przy pomocy pipety, atomizera, czy strzykawki bez igły (można też użyć pędzelka lub wacika) nakłada się produkt na przedziałek, przekłada kolejny kosmyk i powtarza tę czynność aż tonik znajdzie się na całej skórze głowy. Potem skórę głowy delikatnie masuje się opuszkami palców, poczynając od czoła a kończąc z tyłu głowy.

Taki tonik trzyma się na włosach tyle czasu, ile wskazuje instrukcja dołączona do produktu. Niektóre wcierki zmywa się po 15-30 minutach, inne po kilku godzinach, jeszcze innych nie zmywa się z włosów wcale.

Skuteczne wcierki na wypadanie włosów to takie, które stosuje się regularnie, np. 2-3 razy w tygodniu (niektóre wcierki powinny być aplikowane nawet codziennie) przez kilka tygodni. 

Jakie są domowe wcierki na porost włosów?

Nie trzeba jednak kupować gotowej wcierki na porost włosów. Domowe receptury toników pobudzających włos do wzrostu znały już nasze babcie. Czemu nie skorzystać z tej wiedzy, zwłaszcza jeśli przygotowanie takich własnoręcznie wykonanych wcierek nie stanowi większego problemu?

Jedną z nich jest wcierka do skóry głowyz cebuli. Robi się ją w ten sposób, że ściera się ją na tarce, aż puści sok, następnie nakłada się na skórę głowy, a po ok 2 godzinach zmywa szamponem.

Drugą domową wcierką na porost włosów jest tonik amolowy, składający się z Amolu (w którego składzie znajdziemy alkohol, olejki i zioła) oraz z wody. Na 2 porcje wody używamy 1 porcję Amolu i wylewamy mieszankę na skórę głowy.

Wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego to kolejna propozycja dla miłośników domowych receptur kosmetycznych. Do jej przygotowania potrzeba pół łyżeczki każdego ziela oraz szklankę wody, w której parzy się rośliny przez 20 minut. Pod odcedzeniu i ostudzeniu wciera się w skórę głowy.

Czytaj też:

Bibliografia

  • https://www.blondhairaffair.pl/2017/10/metody-walki-z-wypadaniem-wosow-czesc-i.html
  • https://www.blondhaircare.com/2018/03/wypadaja-wlosy-co-robic-mediceuticals.html
Więcej z kategorii Uroda
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Łysiejący mężczyzna
Zioła na wypadanie i porost włosów – naturalne leczenie
Pokrzywa na wypadanie włosów
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Łysiejący mężczyzna
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna w trakcie badania trychologicznego
Co to jest badanie trychologiczne i kto je wykonuje?