Mezoterapia skóry głowy w leczeniu łysienia u mężczyzn

Mezoterapia skóry głowy to zabieg niechirurgiczny, przeprowadzany miejscowo, w celu pobudzenia mieszków włosowych do wzrostu. Z mezoterapii igłowej lub bezigłowej korzysta coraz więcej mężczyzn, którzy chcą w ten sposób przerwać proces łysienia. Zanim panowie zdecydują się na tego typu procedurę, powinni najpierw skonsultować się z trychologiem. Trzeba zdawać sobie sprawę ze wskazań i przeciwwskazań do wykonania mezoterapii skóry głowy.
Mężczyzna poddawany jest zabiegowi mezoterapii skóry głowy
Źródło:123RF
Spis treści

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn

Szacuje się, że co trzeci mężczyzna cierpi na nadmierne wypadanie włosów. Jeszcze niedawno panowie po prostu godzili się z taką sytuacją sądząc, że gubienie włosów stanowi normę w pewnym wieku. Obecnie coraz więcej mężczyzn stara się walczyć z łysieniem wynajdując sposoby na wypadanie włosów.

Pierwsze, co należy zrobić w przypadku zaobserwowania u siebie procesu łysienia to zdiagnozowanie przyczyny takiego stanu u lekarza, który zajmuje się chorobami włosów, czyli u trychologa. Najczęściej za wypadanie włosów u mężczyzn odpowiadają geny oraz hormony. Szczególnie często powtarzającym się u panów typem łysienia jest łysienie androgenowe (spowodowane działaniem androgenów – męskich hormonów płciowych). Drugim rodzajem wypadania włosów, które pojawia się u mężczyzn jest łysienie plackowate. Zarówno jeden jak i drugi wariant męskiego łysienia można leczyć. W kuracji stosuje się m.in. takie zabiegi jak: 

  • mezoterapia skóry głowy, 
  • fototerapia, 
  • laseroterapia 
  • oraz farmakoterapię i pielęgnację włosów specjalistycznymi produktami.

Co to jest jest mezoterapia skóry głowy?

Co to jest mezoterapia? Mezoterapia stanowiła niegdyś kurację wykorzystywaną w walce z migreną, żylakami, czy np. schorzeniami neurologicznymi, jednak od lat siedemdziesiątych zawitała do świata medycyny estetycznej i zagościła tam na stałe. 

Mezoterapia igłowa skóry głowy to obecnie popularny i uznany za bardzo skuteczny zabieg o charakterze niechirurgicznym. Polega on na wprowadzeniu pod skórę głowy pacjenta preparatu przy użyciu cienkiej igły, który ma za zadanie pobudzić mieszki włosowe do wzrostu. Podczas tego zabiegu może być wstrzykiwany regenerujący koktajl, składający się m.in. z witamin, minerałów, aminokwasów, czy koenzymów. Inny rodzaj tej procedury to mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która stanowi krew pobraną od pacjenta, a następnie odwirowaną w laboratoryjnej wirówce i wstrzykniętą w skórę jego głowy. Najbardziej innowacyjną odmianą mezoterapii igłowej jest wstrzykiwanie pod skórę głowy komórek macierzystych, uprzednio pobranych od pacjenta, które mają zdolność do nieograniczonego podziału oraz dopasowywania się do tkanki, do której zostały wprowadzone. 

Znana jest też mezoterapia bezigłowa, polegająca na aplikowaniu pod skórę głowy składników odżywczych za pomocą impulsów elektrycznych. Jednak metoda ta słynie z delikatnych rezultatów, zatem można zdecydować się na nią przy niewielkim problemie z wypadaniem włosów. 

Ile kosztuje zabieg mezoterapii skóry głowy?

Ile kosztuje mezoterapia igłowa? Cena jest uzależniona od środka użytego do ostrzykiwania skóry głowy, sprzętu wykorzystanego do tego zabiegu oraz doświadczenia specjalisty, który przeprowadza całą procedurę. 

Za jeden zabieg mezoterapii igłowej, podczas której wprowadza się mieszankę odżywczą (tzw. koktajl witaminowy) trzeba zapłacić od 200-300 zł wzwyż. Osocze bogatopłytkowe jest droższe – kosztuje ok 500 zł za sesję. Takich zabiegów powinno się wykonać kilka, w ustalonych odstępach czasu, aby kuracja przyniosła spodziewane efekty. W wielu klinikach przeprowadzających zabieg mezoterapii skóry głowy klientowi proponuje się łączny pakiet cenowy za serię zabiegów, który wynosi od 1200 zł wzwyż.

Cena mezoterapii igłowej wykorzystującej komórki macierzyste wynosi kilka tysięcy złotych. Natomiast za mezoterapię bezigłową zapłacimy podobnie jak za mezoterapię przy użyciu specjalnej igły.

Kto może skorzystać z zabiegu mezoterapii skóry głowy?

Należy liczyć się z tym, że zabieg jest dość bolesny i mało komfortowy. Jeśli jest się mało odpornym na ból, lepiej zastanowić się nad wyborem mezoterapii bezigłowej lub innej kuracji przeciw wypadaniu włosów.

Dla kogo jest skierowana mezoterapia skóry głowy? Efekty tego rodzaju leczenia łysienia będą najbardziej zadowalające u osób, które borykają się z łysieniem androgenowym, plackowatym oraz rozlanym. Mezoterapię skóry głowy poleca się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Pacjenci korzystający z tej formy terapii cierpią m.in. na wypadanie włosów spowodowane niewłaściwym odżywianiem się, zaburzeniami hormonalnymi, długotrwałym stresem oraz nieprawidłowym krążeniem krwi.

Po mezoterapię skóry głowy, szczególnie bezigłową, sięgają też osoby, które chcą wyprzedzić ewentualny proces łysienia, zatem w tym przypadku będzie to działanie profilaktyczne.

Przeciwwskazania i skutki uboczne mezoterapii skóry głowy

Nie zawsze jednak jest możliwe skorzystanie z takiej terapii niwelującej wypadanie włosów. Leczenie mezoterapią skóry głowy nie jest możliwe u osób, które m.in. cierpią na choroby nowotworowe, przyjmują leki przeciwzakrzepowe, chorują na cukrzycę, mają alergię na jakiś składnik wstrzykiwanego preparatu, na skórze występują infekcje oraz stany zapalne, a także mają gorączkę.

U niektórych pań również nie będzie możliwe przeprowadzenie zabiegu, jakim jest mezoterapia igłowa. Przeciwwskazania dotyczą u nich takich stanów jak ciąża, karmienie piersią oraz menstruacja. 

Trzeba liczyć się z tym, że tego typu kuracje mogą odbić się negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu. Dotyczy to zarówno zabiegu o nazwie mezoterapia bezigłowa, jak i mezoterapia igłowa. Skutki uboczne tych terapii polegają na odczuwaniu bólu podczas przeprowadzania tego procesu, jak i tuż po nim, pojawieniu się krwiaków i siniaków na skórze głowy, a także obrzęków i reakcji alergicznych.

Czytaj:

Bibliografia

  • 1. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/mezoterapia-dla-pieknych-wlosow-dobroczynne-ostrzykiwania-skory-glowy/ar/8538802
  • 2. https://wwwlosy.pl/mezoterapia-skory-glowy-czy-boli/
Więcej z kategorii Uroda
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Szczotka pełna włosów
Łysienie u mężczyzn – leczenie wypadania włosów
Łysiejący mężczyzna
Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak leczyć?
Kobieta stosuje preparat na łysienie androgenowe
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Łysiejący mężczyzna
Łysienie u mężczyzn – przyczyny i sposoby leczenia
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia