Wypadanie włosów u seniorów

Wraz z wiekiem nasze włosy stają się dużo słabsze. Największe zmiany zachodzą po 50. roku życia. Włosy tracą blask, ich kolor zbliża się do siwizny, stają się łamliwe i cienkie. Wypadanie włosów, a nawet łysienie, to problem większości seniorów. Jak sobie z nim radzić?
Spis treści

Wypadanie włosów

Włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji w każdym wieku. Jednak o włosy seniorów, gdy są wyraźnie słabsze, należy zadbać szczególnie. Za stan włosów, skóry i paznokci odpowiadają hormony. Wraz z wiekiem zmniejsza się ich poziomu w organizmie, co wywiera negatywny wpływ na kondycję kosmyków i w konsekwencji powoduje wypadanie włosów.

Wypadanie włosów przyczyny

Jednak nie za wszystko odpowiedzialna jest gospodarka hormonalna. Na wypadanie włosów wpływ mogą mieć także:

 • zmiana czynności gruczołów łojowych i skórnych,
 • zmniejszenie aktywności mieszków włosowych,
 • schorzenia dermatologiczne,
 • przyjmowane leki,
 • palenie papierosów,
 • liczne zabiegi kosmetyczne (farbowanie, suszenie, trwała ondulacja)
 • stres,
 • geny,
 • niezdrowa dieta.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to rodzaj łysienia, które ma uwarunkowania genetyczne. Stopniowo postępujący proces łysienia może pojawić się już w młodości. Tego typu schorzenie to najczęstsza zdiagnozowana przyczyna łysienia. Włosy wypadają ponieważ cebulki są bardzo wrażliwe na działanie DHT, czyli pochodną testosteronu.

Łysienie androgenowe to proces trwały i nieodwracalny. Zmiany w postaci łysiny można usunąć jedynie poddając się zabiegowi.

Łysienie u kobiet

Choć łysienie androgenowe najczęściej dotyka mężczyzn i nazywane jest „łysieniem typu męskiego”, to zdarza się, że choroba ta dotyka również kobiety. Panie narażone są na ten rodzaj łysienia zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy w organizmie wzrasta poziom męskich hormonów.

Sposoby na wypadanie włosów

Włosy osłabione ze względu na wiek, warto wesprzeć odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi. Specjalne preparaty wzmocnią włosy. Jednak równie ważna jest codzienna pielęgnacja, która pozwoli utrzymać fryzurę w dobrej kondycji. Należy:

 • regularnie myć włosy (co 2-3 dni),
 • nie spłukiwać włosów gorącą wodą,
 • delikatnie osuszać włosy ręcznikiem (unikać tarcia),
 • rozczesywać włosy delikatnie, grzebieniem z rzadkimi zębami,
 • unikać gorącego powietrza z suszarki.

Tabletki na wypadanie włosów

Jeśli kondycja naszych włosów jest niezadowalająca warto sięgnąć po preparaty witaminowo – mineralne. Są to produkty dostępne w aptece bez recepty. Zawsze też można zapytać farmaceutę o tabletki na wypadanie włosów.

Szampon na wypadanie włosów

Szampon na wypadanie włosów musi być delikatny, a jego skład powinien być jak najbardziej naturalny. Wszelkiego rodzaju preparaty, odżywki czy szampony, które mają zapobiegać nadmiernemu łysieniu, warto zakupić w aptece.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Prócz środków farmakologicznych istnieją także domowe sposoby na wypadanie włosów. Na pewno wypróbowanie kilku z nich nie zaszkodzi naszej fryzurze. Można w skórę głowy wcierać rozgnieciony czosnek, żółtka jajek, wyciąg z pokrzywy czy sok z czarnej rzodkiewki.

Wypadanie włosów dieta

W przypadku wypadanie włosów niezwykle ważna jest dieta. Prócz zmiany środków kosmetycznych na bardziej delikatne, musimy też zadbać o to, by dostarczać organizmowi, jak najwięcej wartości odżywczych. W codziennych posiłkach nie może zabraknąć witaminy A, B i E, ale także minerałów: selenu i cynku.

Zioła na wypadanie włosów

Zioła wzmocnią włosy i ograniczą wypadanie włosów. Warto pić napar z: pokrzywy, wierzbownicy i skrzypu polnego. Oprócz przyjmowanie ziół doustnie można także stosować płukanki na włosy. Najlepiej przygotować mikstury z pokrzywy, brzozy lub czarnej rzepy.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Uroda
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
1001 sposobów na użycie fusów po kawie
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Stopy: jak o nie dbać?