Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej

Proteza nylonowa stanowi rodzaj ruchomej, termoplastycznej protezy zębowej, którą zakłada się pacjentowi, posiadającemu chociaż jeden własny ząb. Ten rodzaj uzupełniania protetycznego, wypełniającego braki w uzębieniu, jest chętnie wybierany przez pacjentów z uwagi na jego elastyczność, niedużą powierzchnię, wytrzymałość i dobrą przyczepność.
Spis treści

Co to jest proteza nylonowa?

Proteza zębowa nylonowa należy do protez zębowych termoplastycznych, które zastępują braki w uzębieniu. Jest zbudowana z elastycznego, odpornego na złamania i zniszczenia tworzywa – nylonu.

Można ją założyć pacjentowi pod warunkiem, że posiada on chociaż jednego własnego zęba. Protezy nylonowe są ruchome, tzn. że nie są przymocowane do dziąseł na stałe, można je wyjmować, a nawet należy to robić na noc po całym dniu użytkowania.

Ten rodzaj uzupełnienia jest dość nowoczesnym „wynalazkiem” protetyki, którym pacjenci z chęcią zastępują ciężkie, duże i sztywne protezy akrylowe.

Zalety protezy nylonowej

Jako pierwszą jej zaletę należy wymienić lekkość, a także niewielki rozmiar (w porównaniu ze standardową protezą akrylową zajmuje niewiele miejsca w jamie ustnej) oraz cienkość. Protezy nylonowe nie uczulają, co ma istotne znaczenie dla alergików uczulonych na metal (wyklucza to wówczas możliwość stosowania protez akrylowych).

Ten typ uzupełnienia protetycznego wykazuje dużą wytrzymałość na ewentualne zniszczenia i złamania.

Kolejną zaletą jest materiał, z jakiego są wykonane klamry utrzymujące protezę. Protetycy robią je w kolorze dziąsła, co wzmacnia efekt estetyczny, a także komfort pacjenta, który nie musi się obawiać, że proteza będzie widoczna podczas mówienia, czy jedzenia.

Ten rodzaj protez dobrze trzyma się podłoża, co również ugruntowuje pewność w pacjencie, że proteza nie wypadnie oraz nie przesunie się w najmniej oczekiwanym momencie.

Wszystko to sprawia, że pacjenci szybciej i łatwiej przyzwyczajają się do noszenia protezy nylonowej w porównaniu do adaptacji do protez akrylowych.

Wady protez nylonowych

Oprócz wspomnianych wyżej zalet wskazać można także kilka wad protez nylonowych, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Na pierwszy rzut wyłania się kwestia przebarwień, które mogą dość szybko pojawić się na tej protezie, zwłaszcza jeśli jest ona niewłaściwie użytkowana, a pielęgnacja – niewystarczająca.

Cena protezy z pewnością stanowi czynnik, który odstraszy sporą grupę pacjentów. Niestety, tę odmianę protez dość wysoko się ceni. Może ona kosztować od 900 zł do nawet 2 000 zł. Ta duża rozpiętość cenowa jest uzależniona od wielkości miejscowości, w której wykonuje się protezę oraz od renomy i doświadczenia stomatologa podejmującego się tego zadania.

Jak się ją zakłada protezę nylonową?

Protezę nylonową zakłada się oczywiście w gabinecie stomatologicznym. Proces tworzenia i dopasowywania jej do konkretnego pacjenta trwa od 7 do około 14 dni, z reguły z lekarzem trzeba się spotkać 3-4 razy.

Podczas pierwszej wizyty protetyk ocenia stan naturalnego uzębienia oraz dziąseł i podniebienia pacjenta. Jeśli własne zęby pacjenta są wyleczone, medyk wykonuje odcisk górnej i dolnej szczęki pacjenta.

Na drugiej wizycie dentysta powtarza czynność robienia odcisków, ale tym razem na specjalnych łyżkach, które powstały w oparciu o poprzednie wyciski. Ponadto lekarz pobiera od pacjenta wysokość zgryzu oraz ustala długość zębów.

Trzecia wizyta mija na przymierzaniu próbnej protezy z wosku, dopasowywany jest też kolor zębów. Ostatnia, zwykle – czwarta – wizyta polega na przekazaniu pacjentowi gotowego produktu do użytkowania. Jeśli proteza nie satysfakcjonuje użytkownika, dentysta dokonuje poprawek i protezę można już założyć do jamy ustnej.

Higiena i pielęgnacja

W przypadku protezy nylonowej niezmiernie ważna jest uważna pielęgnacja protezy. Aby pacjenta nie irytowały przebarwienia powstałe na tym uzupełnieniu, protezę należy systematycznie czyścić, chociaż jeden raz dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Poza starannym myciem protezy pod ciepłą wodą (przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do tego), powinno się ponadto tyleż często szczotkować własne zęby.

Na noc trzeba ściągać protezę i po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu jej, schować ją do specjalnego, zamykanego pojemnika. Nie mniej ważka wydaje się także dieta osoby używającej tej protezy. Warto wykluczyć z jadłospisu kawę, mocną herbatę, alkohol (szczególnie ten wysokoprocentowy), słodycze i cukier.

Dowiedz się więcej: 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Protezy zębowe – rodzaje: częściowa, na zatrzaskach, na stałe
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?