Protezy zębowe - podstawowe rodzaje i produkty do pielęgnacji

Spis treści

Według statystyk ponad 40 proc. Polaków w wieku 65-74 lat nie ma ani jednego naturalnego zęba. Oznacza to, że technicy dentystyczni i stomatolodzy mają ręce pełne pracy. Mimo wszystko wielu z nas nie wie, jakie są podstawowe rodzaje protez zębowych i jak o nie prawidłowo dbać. Oto najważniejsze pojęcia, terminy i produkty do pielęgnacji.

Artykuł partnera

 

Protezy zębowe – rodzaje


Warto wiedzieć, jakie możliwości ma pacjent z ubytkami. Wybór i zastosowanie danego rozwiązania zależy od wielu czynników. Trzeba mieć na względzie problem, z jakim przychodzi dana osoba, a nawet jego sytuację finansową. Jeśli chodzi o typy protez zębowych, podstawowy podział wyróżnia stałe i ruchome. Stałe to np. licówki, implanty czy wkłady koronowe. W tych drugich (ruchomych) możemy wyróżnić całkowite, częściowe, nakładkowe czy szkieletowe w zależności od tego, z jakim ubytkiem mamy do czynienia. Więcej o rodzajach protez zębów znajdziesz też tutaj: protefix.pl/wiedza-i-porady/jakie-sa-rodzaje-protez-zebowych/.

Ubytki można korygować na różne sposoby. Mogą to być na przykład implanty, jednak duże koszty często odstraszają pacjentów. Protezy ruchome (częściowe lub całkowite) zwykle używane są przy większych ubytkach ze względu na niższą cenę, niestety wykazują mniejszą trwałość. Decyzję, jak wyglądać będzie dalsze leczenie, podejmuje stomatolog, który współpracuje również z technikiem dentystycznym.

 

 

Protetyk – kim on jest i co on robi?


Jego praca polega na głównie tworzeniu i naprawianiu protez, jednak nie tylko. Aparaty ortodontyczne, retencyjne, szyny, wkłady uzupełniające to kilka z zajęć technika dentystycznego. Nie pracuje on z pacjentem, ale zwykle za pośrednictwem stomatologa. W zawodzie tym szczególnie ważne są umiejętności manualne, cierpliwość i dokładność ze względu na pracę na małych elementach.

 

 

Krem do protez


Jeden z najpotrzebniejszych produktów dla posiadaczy protez wyjmowanych, którego zadaniem jest odpowiednie mocowanie i sprawienie, aby proteza była unieruchomiona przez dłuższy czas. Można aplikować go na kilka sposobów, ważne jednak, aby na początku nie używać kremu nie za blisko krawędzi i w małej ilości, aby nie wypływał na zewnątrz.

Na umytą i suchą protezę należy nanieść krem i założyć ją lekko dociskając. Warto również delikatnie przygryźć protezę, by mieć pewność, że będzie dobrze się trzymać przez wiele godzin. Na rynku jest duży wybór produktów tego typu choćby ze względu na czas działania. Można również zaopatrzyć się w wersję hipoalergiczną, jeśli z jakiegoś powodu inne kremy wywoływały reakcję.

 

 

Pasty, proszki i tabletki


Do codziennego czyszczenia protez nie używa się zwyczajnej pasty do zębów. Może ona uszkodzić powierzchnię i spowodować powstanie rys. Trzeba stosować specjalnie do tego przeznaczoną pastę oraz szczotkować protezę po każdym posiłku.

 

 


  • Należy czyścić całą powierzchnię przez kilka minut.

  • W szczególności ważne są miejsca mające kontakt z dziąsłami.

  • Nie stosuje się zwyczajnych szczoteczek, ale przeznaczone do tego z dwoma główkami.

  • Całość należy dokładnie wypłukać i odstawić do suchego pojemnika.

  • Dziąsła trzeba wymasować zwyczajną szczoteczką lub palcami.

  • Przed ponownym użyciem protezy należy przepłukać usta np. płukanką z rumianku.


  •  


Warto pamiętać, aby (oprócz codziennego czyszczenia po posiłkach) mniej więcej co dwa tygodnie przeprowadzić dezynfekcję protezy, w czym pomagają m.in. tabletki czy proszki. Należy rozpuścić tego typu preparat w wodzie, a następnie włożyć do niego protezę. Czas, jaki podają producenci, może różnić się, ale jest to od kilkunastu do kilku minut. Po wyjęciu protezy należy ją dokładnie opłukać.

 

 

Podściółki do protez


Stosuje się je wyłącznie w przypadku noszenia protez całkowitych, a ich zadaniem jest m.in. zmniejszenie ucisku protezy, co jest istotne zwłaszcza na początku. Można je również stosować, gdy u pacjenta występują trudności w zamocowaniu protezy lub przy podawaniu leków przeciwgrzybicznych. Nasącza się wówczas podściółkę takim preparatem.

 

 

Żele do dziąseł


Noszenie protezy może spowodować pewien dyskomfort czy podrażnienia, zwłaszcza na początku, kiedy pacjent nie jest przyzwyczajony do ciała obcego w jamie ustnej. W takich przypadkach można stosować specjalne żele kojące, które zmniejszają tego typu objawy. Dostępne są zarówno w aptekach, jak i w sklepach online. Wszystkie wątpliwości należy jednak skonsultować najpierw ze stomatologiem, który najpierw znajdzie przyczynę danych objawów.

Źródło: http://dentonet.pl/komu-przysluguje-proteza-zebowa/