Jak dbać o zdrowie jamy ustnej w starszym wieku?

Dzięki prawidłowej trosce o zęby w domu oraz regularnym wizytom kontrolnym u stomatologa Twoje zęby mogą Ci służyć przez całe życie.

Niezależnie od wieku zachowanie zdrowych zębów i dziąseł jest możliwe dzięki ich szczotkowaniu dwa razy dziennie przy użyciu pasty zawierającej fluor, codziennemu stosowaniu nici dentystycznej oraz regularnym wizytom u stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów czyszczenia i przeglądów.

O jakich kwestiach dotyczących zdrowia jamy ustnej powinna wiedzieć szczególnie osoba starsza?

Nawet jeżeli regularnie czyścisz zęby, szczotkując je i używając nici dentystycznej, mogą pojawić się problemy, które nabierają szczególnego znaczenia w bardziej zaawansowanym wieku. Ich źródłem jest najczęściej noszenie protez zębowych, przyjmowanie leków lub ogólny stan zdrowia. Na szczęście, wizyta u stomatologa i lekarza może pomóc w pomyślnym rozwiązaniu większości podobnych problemów.

• U starszych osób dorosłych wraz z wiekiem rośnie ryzyko ubytków tkanki zęba oraz próchnicy korzeni zębów. Dlatego też ważne jest mycie zębów pastą zwierającą fluor, codzienne stosowanie nici dentystycznej oraz regularne odwiedzanie stomatologa.

• Wraz z wiekiem coraz większym problemem może być także nadwrażliwość zębów. Upływ czasu powoduje naturalne cofanie się dziąseł, co prowadzi do odsłaniania powierzchni zębów pozbawionej ochronnej warstwy szkliwa. Są to miejsca szczególnie narażone na ból spowodowany kontaktem z gorącymi lub zimnymi pokarmami i napojami. W poważnych przypadkach może pojawić się zwiększona wrażliwość na zimne powietrze, a także na słodkie i kwaśne pokarmy i napoje. Jeżeli zauważysz u siebie oznaki nadwrażliwości, spróbuj stosować pastę do zębów zawierającą środki znoszące nadwrażliwość. Jeżeli problem nie ustąpi, umów się na wizytę u stomatologa, gdyż nadwrażliwość może być oznaką znacznie poważniejszych stanów, takich jak ubytki albo pęknięcia lub złamania zębów.

• Powszechną dolegliwością występującą u osób starszych jest suchość jamy ustnej, której przyczyną mogą być zażywane lekarstwa lub niektóre zaburzenia zdrowotne. Nieleczona suchość jamy ustnej może spowodować uszkodzenie zębów. Skontaktuj się z dentystą, który może wskazać różne metody przywrócenia odpowiedniej wilgoci w jamie ustnej, a także zalecić odpowiednie zabiegi lub leki zapobiegające problemom związanym z suchością jamy ustnej.

• Wpływ na zdrowie jamy ustnej mogą mieć istniejące choroby, takie jak cukrzyca, choroba serca lub nowotwory. Koniecznie poinformuj stomatologa o wszelkich dolegliwościach związanych z ogólnym stanem zdrowia, co pozwoli mu uzyskać pełny obraz sytuacji i pomóc Ci w zaspokojeniu szczególnych wymagań.

Protezy zębowe ułatwiają życie wielu osobom w starszym wieku, ale należy o nie odpowiednio dbać. Uważnie stosuj się do wskazówek stomatologa i kontaktuj się z nim w przypadku wszelkich problemów. Zaleca się, aby osoby, które korzystają z protez zębowych przez długi czas, raz w roku zgłaszały się na ogólną kontrolę.

• Potencjalnie poważnym stanem chorobowym jest choroba dziąseł, która może dotknąć osoby w każdym wieku, ale w szczególności ludzi powyżej 40. roku życia. Na ciężkość choroby dziąseł wpływa szereg czynników, w tym:

- niewłaściwa dieta
- zaniedbywanie higieny jamy ustnej
- choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroba serca lub nowotwory
- czynniki środowiskowe, takie jak stres, palenie tytoniu
- niektóre leki przyczyniające się do dolegliwości związanych z dziąsłami

Ponieważ najwcześniejsze stadia choroby dziąseł są odwracalne, ważne jest jej wczesne wykrycie. Wczesne wykrycie i leczenie choroby dziąseł jest możliwe dzięki regularnym przeglądom stanu zębów przez stomatologa. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest uniemożliwienie rozwoju choroby dziąseł. Łatwo to uczynić dzięki dbaniu o właściwą higienę jamy ustnej.

• W celu wzmocnienia uszkodzonych zębów lub zastąpienia brakujących zębów stosuje się korony i mosty. Korona całkowicie przykrywa uszkodzony ząb lub jest nań nakładana niczym czapka. Korona nie tylko wzmacnia uszkodzony ząb, ale także przyczynia się do poprawy jego wyglądu, kształtu lub ułożenia. Mosty są powszechnie stosowane do uzupełnienia jednego lub więcej brakujących zębów. Wypełniają one przestrzeń, w której doszło do utraty zębów. Mosty cementuje się do naturalnych zębów lub wszczepów otaczających pustą przestrzeń.

Więcej na temat zdrowia i zdrowych zębów w serwisie Medme.pl

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Proteza akrylowa – całkowita, częściowa, górna i dolna
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?