Proteza elastyczna stanowi konkurencję dla tradycyjnej protezy akrylowej. Jest wygodna w użyciu, lekka, niewidoczna, praktycznie nie da się jej zepsuć. Niewątpliwym minusem jest jednak cena protezy zębowej elastycznej.

Proteza elastyczna – co to jest?

Proteza elastyczna to rodzaj protezy zębowej wykonanej z surowców termoplastycznych. Stanowi ona alternatywę dla protez szkieletowych i protez akrylowych.

Protezy zębowe elastyczne mają liczne zalety, które ciężko przebić innym typem protez. Są przede wszystkim lekkie, bardzo wytrzymałe (starczają na długi okres czasu, znacznie dłuższy niż protezy akrylowe) oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Mocowanie protez elastycznych bazuje na klamrach osadzonych na dziąsłach bądź zębach. Kolor protez zlewa się z barwą zęba lub dziąsła, co czyni je estetycznymi i komfortowymi gdyż nie są widoczne dla rozmówcy osoby posiadającej protezę.

Ponadto protezy termoplastyczne nie uczulają pacjentów, nie powodują utraty smaku, nie wydzielają specyficznych zapachów, nie odkształcają się oraz rzadko odbarwiają (zazwyczaj nie ma problemu z przebarwieniami tych protez, jednak wysokoprocentowy alkohol może wpłynąć na zmianę barwy protezy). Co więcej, utrzymanie tych protez w czystości nie sprawia trudności.

Dowiedz się więcej: Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe

Proteza elastyczna – rodzaje

Protezy zębowe elastyczne występują w kilku rodzajach jako:

  • protezy elastyczne acetalowe – charakteryzują się sprężystością oraz wysoką elastycznością;
  • protezy nylonowe – bazujące na specjalnych tworzywach, takich jak valplast; są one bardzo giętkie i odporne na zginanie;
  • protezy zawierające polyamidy – są bez domieszki metalu, bardzo wytrzymałe i estetyczne.

Wybór odpowiedniej protezy leży po stronie pacjenta, który dokonuje go po konsultacji z dentystą. Uprzednio należy wykonać badanie stomatologiczne zębów oraz zakończyć ewentualne leczenie istniejących w jamie ustnej zębów.

Elastyczne protezy zębowe są odporne na działanie wysokich temperatur, ponadto nie sprawiają bólu osobie je noszącej gdyż nie naciskają na dziąsła i podniebienie.

Aby założyć protezę elastyczną pacjent powinien posiadać chociaż trzy naturalne zęby.

Zobacz również: Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej

Proteza hybrydowa – co to jest?

Jeszcze innym rozwiązaniem protetycznym jest proteza hybrydowa, która stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością, a zatem konkretnie rzecz ujmując łączy się tutaj akryl z tworzywem termoplastycznym. Bazę tego uzupełnienia protetycznego czyni proteza akrylowa, a część dośluzówkowa jest wyłożona specjalnym elastycznym tworzywem.

Proteza elastyczna hybrydowa stosowana jest w przypadku zupełnego braku uzębienia jako proteza elastyczna całkowita.

Proteza elastyczna – jak się zakłada?

Kiedy pacjent stanie przed faktem konieczności założenia protezy zębowej, zgłasza się do wybranego gabinetu protetycznego. Na pierwszych dwóch wizytach lekarz wykonuje odciski górnej i dolnej szczęki (zacisku górnych zębów i dolnych) w różnych ustawieniach. Z reguły podczas trzeciej wizyty następuje wstępna przymiarka protezy elastycznej by zweryfikować wszelkie nieprawidłowości, niewygodę, itp., jeśli takie wystąpią.

Poprawiona przez lekarza proteza zostaje przekazana pacjentowi na kolejnej wizycie. Jeśli nadal nie będzie ona dobrze dopasowana, protetyk poprawi niedogodności.

Czytaj również: Zapalenie jamy ustnej – choroby, objawy, leczenie i domowe sposoby

Proteza elastyczna – cena

Cena protezy elastycznej nie należy do najniższych, najczęściej jest dwa-trzy razy wyższa od kosztów protezy akrylowej i nie ma możliwości zwrotu poniesionych nakładów z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W zależności od tego, gdzie wykonuje się usługę protetyczną (w jak dużym mieście, w gabinecie z jaką renomą i doświadczeniem, itp.), proteza elastyczna może kosztować od 1500 zł wzwyż (z reguły do około 2 tysięcy złotych).

Zobacz: Proteza zębowa – refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?

Proteza elastyczna – higiena

Pomimo tego, że elastyczna proteza nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji, należy ją codziennie (najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem) dokładnie wyczyścić pastą o niskiej zawartości utleniaczy (dobrze aby wcale ich nie było).

Zwykła pasta do zębów może porysować powierzchnię protezy w krótkim czasie, a standardowe płyny do płukania jamy ustnej ją odbarwić.

Protezę elastyczną można nosić całą dobę, a jeśli ściąga się ją na noc, najlepiej umieszczać ją czystą i wysuszoną w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku (nie w szklance z wodą), przed ponownym założeniem warto opłukać ją pod ciepłym strumieniem wody.

Poza tym należy uważać na alkohol, zwłaszcza ten wysokoprocentowy. Wino i piwo nie stanowią aż tak ogromnego zagrożenia dla estetyki protezy, natomiast wódka już tak. Najlepiej powstrzymać się od jej picia lub jeśli potrzeba skosztowania wyskokowego trunku jest silna, zdjąć protezę.

To może cię zainteresować: Szczoteczka do protez, pasta, tabletki i domowe sposoby na czyszczenie protezy