Proteza akrylowa – całkowita, częściowa, górna i dolna

Proteza akrylowa to rodzaj protezy ruchomej, stosowanej w przypadku ubytków w uzębieniu lub całkowitego braku zębów. Jest powszechnie stosowana, dość tania i z reguły refundowana przez NFZ. W protetyce występuje proteza akrylowa całkowita oraz proteza akrylowa częściowa. Jej minusem jest dyskomfort podczas stosowania, ryzyko przesuwania się oraz wypadania w trakcie użytkowania.
Spis treści

Proteza akrylowa – co to jest?

Proteza akrylowa należy do protez zębowych ruchomych, osiadających. Protezy akrylowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • proteza akrylowa całkowita,
  • proteza akrylowa częściowa.

Ten typ uzupełnienia protetycznego jest stosowany w przypadku utraty dużej ilości zębów lub bezzębia. Proteza ta w całości jest wykonana z akrylu: tak zęby jak i podniebienie (kolor protezy dobiera się do naturalnej barwy dziąseł i szkliwa pacjenta).

Podczas użytkowania zębów akrylowych (głównie podczas przeżuwania, rozgniatania pokarmu) cały ciężar spoczywa na wyrostkach zębodołowych (kościach), które przez to mocno cierpią.

Cena protezy akrylowej nie jest wysoka w stosunku do innych typów protez, poza tym można ubiegać się o refundację kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia (koszt dochodzi maksymalnie do 1500 zł). Przysługuje ona pacjentowi co pięć lat. Co taki okres czasu należy też wymieniać protezę akrylową ze względu na jej zużycie.

Proteza akrylowa całkowita

Proteza akrylowa całkowita to uzupełnienie protetyczne całościowe, stosowane w sytuacji kiedy pacjent nie posiada ani jednego własnego zęba. Przylega ona do podniebienia (jeśli mocowana jest też na górnej szczęce) oraz do wyrostków zębodołowych. Sprawia to, że podczas gryzienia jedzenia cały ciężar dźwigają śluzówki zębów.

Proteza tego typu powstaje w przeciągu około dwóch tygodni, co powoduje, że pacjent w szybkim czasie odzyskuje utracone uzębienie, jednak bardzo często trudno mu się do niej przyzwyczaić. Jest sztywna, duża, ciężka, dociska i upija podniebienie tworząc niekiedy ranki i odleżyny. Ponadto zmienia smak i zapach potraw. A co gorsza, może się przesunąć, a nawet wypaść podczas jedzenia, czy mówienia.

Przeważnie pacjentom łatwiej zaadaptować się do noszenia protez całkowitych górnych. Kości nie są aż tak obciążone bo proteza dociska też podniebienie. Zwykle gorzej odbierana jest proteza akrylowa całkowita dolna. Mięśnie, więzadła i język mogą przesuwać tę protezę wywołując otarcia i inne nieprzyjemne dolegliwości.

 

Proteza akrylowa częściowa

Proteza akrylowa częściowa może być górna i dolna. Montuje się ją w przypadku gdy pacjent posiada jakieś własne zęby, jednak nie dają one zbyt wielkiej nadziei na dłuższe przetrwanie w jamie ustnej. Być może wymieni się ją z czasem na protezę całościową. Taki rodzaj protezy zazwyczaj jest mniejszy od protezy akrylowej całościowej.

Takie zęby akrylowe są mocowane za pomocą klamer. Ta proteza nie dotyka ściśle do śluzówki zęba więc może wywoływać, szczególnie na początku użytkowania, dyskomfort oraz trudności z przyjmowaniem pokarmów.

Proteza akrylowa – jak się ją wykonuje?

Proteza zębowa akrylowa jest wykonywana na zamówienie konkretnego pacjenta. Po wyleczeniu naturalnych zębów (jeśli pacjent je posiada), można przystąpić do oceny szczęki pod kątem założenia odpowiedniej protezy. Czas oczekiwania na protezę wynosi od 12 godzin do około 14 dni.

Stomatolog zajmujący się wykonaniem protezy akrylowej robi odciski górnej i dolnej szczęki pacjenta (być może będzie do tego potrzebował zdjęć rentgenowskich szczęki). Następnie dopasowuje kolor zębów akrylowych. Kiedy próbna proteza jest gotowa, pacjent pojawia się w gabinecie protetycznym aby ją przymierzyć. Po wspólnym uzgodnieniu poprawek i zmian, proteza zostaje udoskonalona i powtórnie przymierzona przez pacjenta, jeśli pasuje, można zacząć ją użytkować.

Należy pamiętać o wizytach kontrolnych u dentysty, także po zamontowaniu protezy.

 

Proteza akrylowa – higiena

Pielęgnacja protezy akrylowej nie należy do najprostszych. Zapewne trzeba pamiętać o codziennym bardzo starannym czyszczeniu protezy przed założeniem jej rano oraz wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Niektórzy zalecają mycie protezy oraz własnych zębów (jeśli jeszcze są) po każdym posiłku.

Do czyszczenia zębów akrylowych używa się specjalnych środków, nie zwykłych past do zębów.

Niestety, nie sposób usunąć wszelkich nieczystości z protezy. Bakterie, pleśnie, grzyby i inne groźne drobnoustroje czają się w protezie, przenosząc się czasem do jamy ustnej. Wywołuje to kandydozę i inne schorzenia. Stąd potrzeba regularnych wizyt u stomatologa także po założeniu protezy oraz wymiana protezy po pięciu latach.

Z pewnością ładnemu i estetycznemu wyglądowi protezy akrylowej nie służy palenie papierosów, a także picie dużej ilości kawy oraz mocnej, czarnej herbaty.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów