Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów

Ubytki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Brak nawet jednego zęba może spowodować poważne problemy ze zgryzem lub przemieszczaniem zębów. Dlatego utracone zęby trzeba jak najszybciej uzupełniać sztucznymi. Ile kosztuje wstawienie zęba? Czy różni się koszt wstawienia zęba przedniego i trzonowego? Co jest refundowane?
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
źródło:123RF
Spis treści

Metody wstawiania zębów 

Metody wstawiania zębów sztucznych są różne: 

 • implanty– jest to metoda najbardziej kosztowna, ale też dająca najlepsze efekty estetyczne i pełen komfort użytkowania. Implanty to sztuczne zęby mocowane na stałe, składają się z trzech elementów: śruby wkręcanej w tkankę kostną, łącznika oraz korony protetycznej; 
 • most– proteza stała zastępująca jeden lub kilka zębów, mocowana na zębach naturalnych sąsiadujących z ubytkiem lub na implantach. Mosty porcelanowe są wygodne, trwałe i wyglądają bardzo naturalnie, niestety mają jedną wadę - ich cena jest dość wysoka; 
 • proteza ruchoma – może być częściowa (kiedy pacjent ma własne zęby) lub całkowita (przy braku uzębienia własnego). Protezy częściowe dzielą się na: szkieletowe – posiadają metalową konstrukcję i klamry lub zatrzaski, którymi mocowane są do naturalnych zębów pacjenta oraz nakładowe – z klamrami do mocowania na zębach własnych pacjenta. 

Ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba? Cena implantu 

Najdoskonalszą metodą uzupełniania ubytków w uzębieniu są implanty. Dają one największy komfort (uczucie zębów naturalnych), wyglądem nie różnią się od prawdziwych zębów, są trwałe, odporne na ścieranie i mechaniczne uszkodzenia. 

Każdy sztuczny ząb wstawiony metodą implantologiczną składa się z trzech części: 

 • śruby (implantu) wkręconej w tkankę kostną – szczękę lub żuchwę, pełniącej funkcję sztucznego korzenia zębowego; śruba może być wykonana z tytanu lub cyrkonu – ta druga jest bardziej estetyczna, ponieważ kolorem zbliżona jest do barwy zębów i w przypadku jej odsłonięcia pozostaje niezauważalna, 
 • łącznika – małego elementu łączącego implant z koroną; łącznik, podobnie jak śruba, może być tytanowy lub cyrkonowy, 
 • korony protetycznej – imitacji zęba, porcelanowej lub ceramicznej. 

Ile kosztuje wstawienie implantu jednego zęba?Cena zależy od tego, na jaki system implantologiczny zdecyduje się pacjent, czyli z użyciem jakich materiałów zostanie przeprowadzona procedura. Pacjenci przeważnie najbardziej dbają o estetykę zębów najlepiej widocznych, stąd częste pytanie, ile kosztuje wstawienie zęba 1 (jedynki) lub 2 przedniej, jednak w szacowaniu kosztów nie ma znaczenia, czy do wstawienia są siekacze, kły (3), zęby przedtrzonowe (4, 5) czy trzonowe (6, 7). Na cenę mają wpływ: 

 • materiały użyte do wykonania implantu, łącznika i korony, 
 • rodzaj wykorzystanych technologii, 
 • koszty badań i zabiegów przed procedurą implantologiczną, 
 • indywidualny cennik lekarza lub gabinetu. 

Ile kosztuje wstawienie zębów – most 

Most zębowy to kosztowna forma uzupełniania ubytków w uzębieniu. Przeważnie stosuje się go u pacjentów, którzy nie mają kilku zębów, czyli jako protezę częściową mocowaną na stałe. Most można osadzić na pozostałych, naturalnych zębach lub na implantach, choć tę drugą metodę stosuje się przeważnie przy całkowitym braku uzębienia własnego. Wówczas most górny mocuje się na czterech, a dolny – na dwóch śrubach tytanowych lub cyrkonowych. Implanty cyrkonowe są bardziej estetyczne niż tytanowe i mają wyższą biozgodność, ale również są od nich droższe. 

Kiedy mocuje się most na zębach własnych, do kosztów dochodzi cena szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Zatem ile kosztuje wstawienie zęba na mostku? Pojedynczy element mostu porcelanowego na metalowej podbudowie to kwota ok. 700 zł, natomiast na podbudowie cyrkonowej – 1500 zł. 

Jeśli do zamocowania mostu konieczne jest wstawienie implantów, należy doliczyć kwotę w wysokości ok. 2000 zł za jeden implant tytanowy lub aż do 4000 zł za cyrkonowy. 

Ile kosztuje wyrwanie i wstawienie wszystkich zębów?Wyrwanie jednego zęba kosztuje ok. 100 – 200 zł, więc cena całego zabiegu zależy od tego, ile zębów jest do usunięcia. Wstawienie protez całościowych wymaga zamocowanie dwóch implantów w żuchwie (na dole) i czterech w szczęce (na górze). Do tego dochodzi oczywiście koszt mostów. To, ile kosztuje wstawienie korony zębazależy, z czego będzie ona wykonana. Za całościową protezę porcelanową trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Ile kosztuje wstawienie zębów – proteza ruchoma 

Protezy ruchome to najtańsza forma wstawiania sztucznych zębów. Protezy takie najczęściej wykonuje się z akrylu, który jest materiałem znacznie mniej kosztownym niż porcelana czy ceramika. 

Protezy ruchome częściowe (uzupełniające brak jednego lub kilku zębów) dzielą się na: 

 • szkieletowe– posiadają metalową konstrukcję, klamry i podparcia; klamry modelowane są i odlewane do zębów własnych pacjenta, co zapewnia idealne dopasowanie, 
 • protezy nakładowe – nie posiadają podparć, a jedynie system klamer wykonanych z drutu, przez co ich dopasowanie może być gorsze niż w protezach szkieletowych. 

Mechanizm utrzymujący protezę całościową oparty jest natomiast na zasadzie działania przyssawek, ponieważ klamry nie miałyby się na czym oprzeć. 

Ile kosztuje wstawienie jednego zęba do protezyruchomej? Za jeden punkt protezy akrylowej (jeden ząb z mocowaniem) trzeba zapłacić od 60 do 150 zł. Ile kosztuje zatem wstawienie wszystkich zębów?Jeśli chodzi o ten typ uzupełnienia ubytków, jest to koszt rzędu 3000 – 4000 zł. 

Warto jednak pamiętać, że protezy ruchome akrylowe są refundowane przez NFZ. Refundacja taka przysługuje pacjentowi raz na pięć lat. Jest to jednak jedyne możliwe wstawienie zębów na kasę chorych

Czytaj również
Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Proteza akrylowa – całkowita, częściowa, górna i dolna
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?