Proteza szkieletowa – górna, dolna, na zatrzaskach, bezklamrowa

Proteza szkieletowa to jeden z najczęściej stosowanych przez pacjentów typ uzupełnienia brakującego uzębienia. Proteza ta wyróżnia się m.in. odpornością na przesuwanie, bezpieczeństwem użytkowania oraz komfortem stosowania. Ten rodzaj protezy może być mocowany na klamrach bądź bezklamrowo. Jego cena uzależniona jest np. od materiału, jaki wykorzystuje się do ukształtowania protezy.
Spis treści

Proteza szkieletowa – co to jest?

Proteza szkieletowa to rodzaj protezy zębowej ruchomej, którą mocuje się w szczęce pacjenta posiadającego jeszcze chociaż kilka własnych zębów. Zatem jest to proteza częściowa, którą można zastosować kiedy wykorzystanie koronek lub mostów protetycznych nie jest możliwe.

Protezy szkieletowe zbudowane są z metalowej konstrukcji oraz klamer, bądź zaczepów, czy zatrzasków trzymających ją solidnie na zębach, zabezpieczających przed przesuwaniem się protezy podczas jedzenia oraz mówienia. Te protezy są wytrzymałe, łatwe i wygodne w użytkowaniu, a także w czyszczeniu i pielęgnacji. Poza tym nie osiadają i właściwie rozkładają siły zgryzowe, jak w przypadku prawdziwych zębów. Stanowią jeden z najczęściej używanych rodzajów uzupełnienia uzębienia.

Ceny protez szkieletowych zaczynają się od około 1200 złotych, a kończą na około 3 000 złotych. Niestety, powyższe koszty pacjent musi ponieść samodzielnie, gdyż tego rodzaju protezy zębowej NFZ nie refunduje.

Minusem tego rodzaju uzupełnienia brakujących zębów jest też wygląd protezy na zatrzaskach, która częściowo jest widoczna, przez co traci na estetyczności. Alternatywne rozwiązanie stanowi proteza szkieletowa bezklamrowa, gdyż nie da się jej dostrzec przez osobę postronną.

Proteza szkieletowa – dlaczego warto ją zamontować?

W razie wystąpienia ubytku zębowego w szczęce (jako konsekwencja próchnicy czy chorób przyzębia), należy jak najszybciej udać się do lekarza protetyka by ową lukę uzupełnił uzgodnionym przez obie strony (lekarza i pacjenta) materiałem, takim jak proteza.

Nie należy zostawiać choćby jednego braku w uzębieniu losowi, ponieważ będzie to miało konsekwencje dla zdrowia oraz stanu pozostałego w jamie ustnej uzębienia. Nie zastosowanie protezy zębowej może doprowadzić m.in. do przesuwania się sąsiadujących zębów, wysuwania naprzeciwnych zębów, wypadania i ścierania się ich oraz do bólu głowy (spowodowanego zaburzeniami w stawach skroniowo-żuchwowych), a także komplikacji trawiennych (wywołanych niewłaściwym rozgryzaniem pokarmów).

Proteza szkieletowa – jak się ją zakłada?

Protezy szkieletowe są wykonywane pod konkretne zamówienie, stosownie do warunków panujących w jamie ustnej poszczególnego pacjenta. Odlewane są ze specjalnego wosku, który łatwo uformować do oczekiwanych rezultatów. Szkielet może być wykonany z różnych surowców, takich jak tytan, chrom, złoto, molibden, kobalt, czy platyna.

Przeważnie aby cieszyć się dopasowaną protezą szkieletową, potrzeba kilku wizyt u protetyka, zakładając że pozostałe zęby są zdrowe (jeśli nie, należy je wcześniej wyleczyć). Na pierwszym spotkaniu z lekarzem specjalistą sporządza się wyciski wewnętrznej jamy ustnej pacjenta (na specjalnych łyżkach), które stanowią podstawę odlewów gipsowych. Podczas drugiej wizyty z reguły następuje przymiarka metalowej konstrukcji i docisku górnej i dolnej szczęki oraz dobór koloru zębów protezy. Kolejna wizyta to mierzenie protezy, natomiast na następnej wizycie odbiera się gotową do użytku protezę. Dalsze wizyty w gabinecie dentystycznym mają na celu kontrolę nowego uzupełnienia protetycznego.

Proteza szkieletowa – rodzaje

Występują różne rodzaje protez szkieletowych. Do najczęściej stosowanych należą protezy szkieletowe metalowo-akrylowe, które mocowane są do szczęki za pomocą klamer (czasem zamiast nich używa się zapinek, zatrzasków lub teleskopów, jednak wówczas należy okoronować prawdziwe zęby).

Innym rozwiązaniem są bezklamrowe protezy szkieletowe, które nie są widoczne, przez co zwiększają komfort psychiczny i estetyczny użytkownika.

Szynoprotezy to następny typ protez szkieletowych, stosowanych w przypadku paradontozy u pacjenta. Poprzez szerszą budowę klamer proces „gubienia” zębów zostaje zatrzymany lub chociaż zminimalizowany.

Proteza szkieletowa – jak o nią dbać?

Oprócz regularnego szczotkowania własnych zębów oraz wypłukiwania bakterii z jamy ustnej przy użyciu specjalnych płynów, szczególną uwagę należy zwrócić na higienę protezy szkieletowej.

Powinna być ona systematycznie myta (po każdym posiłku) w paście przeznaczonej do czyszczenia protez oraz starannie opłukiwana ciepłą wodą. Na noc należy protezę zdejmować i przechowywać ją na sucho (po uprzednim umyciu i osuszeniu) w zamykanym pojemniku. Rano, przed założeniem protezy trzeba ją dokładnie obmyć.

Czytaj też: 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa