Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka

Protezy zębowe nieraz ulegają rozmaitym uszkodzeniom. Proteza lub jeden z jej zębów może pęknąć na skutek upadku, nagryzienia czegoś twardego itd. Wiele osób staje więc przed dylematem, czym przykleić sztucznego zęba do protezy? Czy można to zrobić samemu, czy konieczna jest wizyta u protetyka?
Protetyk używa kleju do zębów
źródło:123RF
Spis treści

Klej do zębów 

Zęby narażone są na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powstać w wyniku gryzienia (np. nagryzania twardych rzeczy. np. orzechów, sztućców) lub uderzenia o coś twardego (np. podczas upadku). Szczególnie narażone na pęknięcia i złamania są protezy zębowe, jako element ruchomy. Proteza może upaść podczas jej zakładania lub wyjmowania i zostać w ten sposób uszkodzona. Czym przykleić zęba, który oderwał się od protezy lub pękł? Istnieją rozmaite preparaty dostępne np. w sklepach internetowych, które mogą doraźnie pomóc w rozwiązaniu takiego problemu. 

Klej do sztucznych zębów a klej do protez zębowych 

Należy jednak pamiętać, że klej do sztucznych zębów klej do protez zębowych to nie to samo. Pod tą drugą nazwą kryją się preparaty, które pomagają w szczelnym mocowaniu protezy w jamie ustnej. Klej, czy też krem mocujący tworzy swoistą amortyzację między protezą zębową a dziąsłami, zapewniając większy komfort i pozwalając uniknąć podrażnień.

Klej do zębów natomiast umożliwia klejenie zęba sztucznego, który uległ uszkodzeniu (pęknięciu, załamaniu) lub oderwał się od reszty protezy zębowej. Czy każda apteka ma w swojej ofercie klej do zęba? Raczej nie. Apteki oferują szeroką gamę klejów do mocowania protez, natomiast dentystyczny klej do zębów to produkt specjalistyczny, używany głównie w gabinetach stomatologicznych i protetycznych. Klej taki można dostać w sklepach i aptekach internetowych z preparatami specjalistycznymi. 

Klej do koron zębowych 

Korony zębów zakłada się w przypadku, gdy ząb został złamany lub zniszczony przez próchnicę.Koronę protetycznąmożna zamocować na oszlifowanej koronie zęba żywego (wówczas stanowi ona niejako uzupełnienie brakującej części zęba) lub na implancie, kiedy zęba brakuje w całości. Poznaj rodzaje stosowanych współcześnie koron. 

 • Korony porcelanowe (mogą mieć podbudowę z metalu szlachetnego lub zwykłego – te drugie są formą najpopularniejszą). 
 • Korony ceramiczne (ich podbudowa wykonana jest z tlenku cyrkonu). 
 • Korony akrylowe – pełnią funkcję koron tymczasowych. 

Aby zamocować koronę protetyczną, potrzebny jest klej do korony zęba, tzw. cement. Istnieją cementy tymczasowe, które uszkodzoną lub oderwaną koronę mogą przymocować doraźnie, na pewien czas. Przez stomatologów i protetyków cementy tymczasowe wykorzystywane są w okresie między opracowywaniem zębów, a ich ostatecznym uzupełnianiem. 

Cement tymczasowy dostępny jest również na rynku w małych, jednorazowych tubkach do samodzielnego stosowania. Jego czas roboczy wynosi zwykle około 5 minut, by pacjent zdążył wykonać mocowanie przed zastygnięciem kleju. Produkt nie wymaga rozrabiania, jest gotowy do użycia po wyciśnięciu z tubki. 

Cement taki stosowany jest również jako klej do mocowania mostków dentystycznych, a nie tylko pojedynczych koron. 

Klej do plomb zębowych – apteka 

Apteki oferują preparat do tymczasowego, samodzielnego wypełnienia zęba przeznaczony do samodzielnej aplikacji. Zabezpiecza on ubytki w zębach przed szkodliwym lub drażniącym działaniem czynników zewnętrznych takich jak resztki jedzenia lub drobnoustroje, które mogą powodować infekcje. Jest gotowy do użycia po wyciśnięciu z tubki, twardnieje, wchodząc w reakcję ze śliną. Nakłada się go bezpośrednio na powstały ubytek lub miejsce, z którego wypadła plomba. Po nałożeniu należy chwilę odczekać, a następnie przepłukać jamę ustną ciepłą wodą. Po nałożeniu preparatu należy przez kilkanaście minut unikać jedzenia i nagryzania. W przypadku powstania ubytku bezwzględnie trzeba zgłosić się do stomatologa. Apteczny preparat do wypełnień do rozwiązanie chwilowe, nie można używać go stale dłużej niż przez 28 dni. 

Należy również pamiętać, że preparat ten to nie stomatologiczny klej do zębów i nie rozwiąże problemu czym skleić zęba, który uległ pęknięciu lub złamaniu. 

Klejenie zęba u stomatologa 

Stomatolodzy i protetycy są zgodni co do tego, że klejenie zęba powinno odbyć się w gabinecie specjalistycznym. Sztucznych zębów ani uszkodzonych protez nie powinno kleić się samodzielnie w warunkach domowych, ponieważ: 

 • kolejne pęknięcia mogą spowodować powstanie drobnych odłamków grożących np. zakrztuszeniem,
 • sklejona „chałupniczo” proteza może nie pasować już dokładnie do dziąseł, przesuwać się, wypadać, powodować podrażnienia, 
 • sklejony ząb lub proteza może znów pęknąć, a po takim ponownym pęknięciu naprawa u stomatologa lub technika dentystycznego może okazać się sporo droższa, niż po pierwotnym uszkodzeniu. 

Jak wygląda naprawa zęba lub protezy przez specjalistę? Zostaje pobrany nowy wycisk. Proteza wraz z wyciskiem zostaje przekazana technikowi dentystycznemu, który dokonuje naprawy, następnie lekarz ponownie dopasowuje protezę, dokonując ewentualnych korekt. 

Rodzaje sztucznych zębów 

Sztuczne zęby dzielą się na: 

 • protezy stałe – implanty mocowane na stałe do kości szczękowych za pomocą tytanowych śrub, 
 • protezy ruchome – takie, które można wkładać i wyjmować z jamy ustnej w dowolnym momencie (zaleca się ich wymienianie minimum co 5 lat). 

Ze względu na zakres, jaki obejmują w szczęce, wyróżnia się: 

 • protezy całościowe – przy całkowitym braku zdrowych zębów, 
 • protezy częściowe – stosowane w przypadku jednego lub kilku ubytków w uzębieniu. 

Sztuczne zęby wykonuje się też z różnych materiałów. Stałe implanty mogą być porcelanowe lub ceramiczne, natomiast protezy ruchome robi się z akrylu. Do klejenia uszkodzonych protez ruchomych służy technikom dentystycznym specjalny klej do zębów akrylowych, ponieważ profesjonalnie zęby klei się tym samym materiałem, z którego zostały one wykonane. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Maria Młyniec, Anna Gmerek, Mariusz Lipski, Jakich materiałów używa się obecnie do osadzania czasowych uzupełnień protetycznych, Magazyn Stomatologiczny, nr 7-8/2017
Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Protezy zębowe – rodzaje: częściowa, na zatrzaskach, na stałe
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej