Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej

Proteza acetalowa (szkieletowa) wykonana jest z termoplastycznego tworzywa, czyli acetylu. Jest odporna na zginanie, a także jest lekka, elastyczna, ma dobrą przyczepność oraz nie uczula. Główną jej wadą jest jej cena.
Spis treści

Czym jest proteza acetalowa?

Proteza acetalowa to rodzaj termoplastycznego uzupełnienia protetycznego, który ma wypełnić braki w uzębieniu pacjenta.

Ten rodzaj jest wykonany z tworzywa o nazwie acetal, który w przeciwieństwie do metalu, z którego zbudowana jest proteza szkieletowa, czy akrylu – elementu składającego się na protezę akrylową, charakteryzuje się:

  • elastycznością,
  • gibkością,
  • odpornością na zginanie,

a także działanie wysokich temperatur (można spokojnie przyjmować gorące potrawy oraz płyny). Proteza szkieletowa acetalowa dopasowuje się do kształtu jamy ustnej. Jest mocowana klamrami do zębów lub dziąseł.

Wyróżnić należy dwa typy tego rodzaju uzupełnienia:

  • acetalowa całkowita,
  •  acetalowa częściowa.

Zalety protezy acetalowej

Protezy acetalowe posiadają cały wachlarz zalet. Przede wszystkim nie uczulają pacjentów, ponieważ bazowy materiał, z którego są wykonane nie stanowi problemu alergologicznego. Zatem jest to ratunek dla osób, które nie mogą używać metalowych ani akrylowych protez, z uwagi na alergię na metal.

Druga korzyść to zadowalający efekt estetyczny. Klamry, na których są mocowane protezy, mają kolor dziąseł lub zębów, zatem odróżnienie jej od naturalnego uzębienia jest bardzo trudne.

Ponadto protezy zębowe acetalowe są lekkie w stosunku do konkurencji z metalu, czy akrylu oraz nie pokrywają całości podniebienia, przez co zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, pacjentowi łatwiej się do nich przyzwyczaić i nie zabijają zmysłu smaku. Kolejny walor to dużo mniejszy wpływ na zanikanie wyrostka zębodołowego (kości pod zębem, nawet takiego, którego już nie ma). Acetal nie dociska tak dziąsła jak metal, czy akryl.

Następną mocną stronę stanowi jej pewna przyczepność, co gwarantuje trzymanie się uzupełnienia na właściwym miejscu, bez przesuwania oraz wypadania. Jako ostatni atut należy wymienić brak podatności na złamania.

Wady protezy acetalowej

Wytrzymałość, elastyczność, dopasowanie, komfort użytkowania, estetyka – to z pewnością cechy dodatnie, które posiada proteza acetalowa. Wady tego uzupełnienia też się, niestety, znajdą. Na prowadzenie wysuwają się koszty. Cena waha się między 1200 a 1700 zł, co przekracza o 500 zł wydatki, jakie trzeba ponieść kupując protezę szkieletową metalową, czy akrylową. Kolejnym aspektem, który możemy zaliczyć do wad jest opuszczanie się kości oraz dziąseł przez docisk uzupełnienia do tych powierzchni. W tej kategorii przewagę zyskuje proteza szkieletowa metalowa.

Kolejnym minusem są przebarwienia, które mogą się pojawić zwłaszcza przy nieprawidłowym użytkowaniu oraz pielęgnacji.

Jak zakładać protezę acetalową?

Proces zakładania jej u dentysty zajmuje kilka wizyt (z reguły cztery).


  • Podczas pierwszej wizyty dentysta pobiera od pacjenta z wyleczonymi zębami, które pozostaną w jamie ustnej, wycisk szczęki i żuchwy, by odwzorować układ i kształt jego jamy ustnej.
  • Podczas drugiej wizyty następuje ocena zgryzu zębów pacjenta oraz ich wysokości.
  • Trzecia wizyta jest poświęcona przymiarce próbnej protezy woskowej wraz z doborem koloru zębów.
  • Czwarta - najczęściej ostatnia - wizyta to ostateczne mierzenie właściwej protezy. Jeśli jest taka potrzeba, dentysta dokonuje poprawek, korekt, ulepszeń, tak by pacjent wyszedł z gabinetu zadowolony. Lekarz udziela pacjentowi wskazówek odnośnie jej użytkowania oraz wytycznych dotyczących częstotliwości wizyt kontrolnych.

Jak dbać o protezę acetalową?

Proteza acetalowa, by jak najdłużej satysfakcjonowała użytkownika, powinna być właściwie czyszczona i pielęgnowana. Myje się ją co najmniej raz dziennie, pod bieżącą, ciepłą wodą. Uzupełnienie tego typu należy zdejmować na noc, a po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu przechowywać w odpowiednim pojemniku. Pielęgnacja polega też na regularnym stosowaniu przeznaczonych do tego środków antybakteryjnych, kiedy stan protezy tego wymaga. Konieczne są także systematyczne wizyty u stomatologa, który wykonał i założył protezę, po to by ocenić prawidłowość funkcjonowania uzupełnienia, a w razie potrzeby, je ulepszyć.

Dowiedz się więcej: 

 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Proteza akrylowa – całkowita, częściowa, górna i dolna
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów