Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa

Proteza elastyczna stanowi konkurencję dla tradycyjnej protezy akrylowej. Jest wygodna w użyciu, lekka, niewidoczna, praktycznie nie da się jej zepsuć. Niewątpliwym minusem jest jednak jej cena. Jak się ją zakłada i czy dbanie o jej higienę jest trudne?
Spis treści

Co to jest proteza elastyczna?

Proteza elastyczna wykonana jest z surowców termoplastycznych. Stanowi ona alternatywę dla szkieletowych i akrylowych.

Ma liczne zalety, które ciężko przebić innym rodzajami. Protezy elastyczne są przede wszystkim:

 • lekkie,
 • bardzo wytrzymałe (wystarczają na długi okres, znacznie dłuższy niż akrylowe),
 • są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Mocowanie protez elastycznych bazuje na klamrach osadzonych na dziąsłach bądź zębach. Ich kolor zlewa się z barwą zęba lub dziąsła, co czyni je estetycznymi i komfortowymi gdyż nie są widoczne dla rozmówcy.

Ponadto protezy termoplastyczne:

 • nie uczulają pacjentów,
 • nie powodują utraty smaku,
 • nie wydzielają specyficznych zapachów,
 • nie odkształcają się,
 • rzadko odbarwiają (zazwyczaj nie ma problemu z przebarwieniami, jednak wysokoprocentowy alkohol może wpłynąć na zmianę jej barwy)

Co więcej, utrzymanie tych protez w czystości nie sprawia trudności.

Rodzaje protez elastycznych

Protezy zębowe elastyczne występują w kilku rodzajach jako:

 • acetalowe – charakteryzują się sprężystością oraz wysoką elastycznością,
 • nylonowe – bazujące na specjalnych tworzywach, takich jak valplast. Są one bardzo giętkie i odporne na zginanie,
 • zawierające polyamidy – są bez domieszki metalu, bardzo wytrzymałe i estetyczne.

Wybór odpowiedniego rodzaju leży po stronie pacjenta, który dokonuje go po konsultacji z dentystą. Uprzednio należy wykonać badanie stomatologiczne zębów oraz zakończyć ewentualne leczenie istniejących w jamie ustnej zębów. Elastyczne protezy zębowe są odporne na działanie wysokich temperatur, ponadto nie sprawiają bólu osobie je noszącej gdyż nie naciskają na dziąsła i podniebienie. Aby ją założyć pacjent powinien posiadać chociaż trzy naturalne zęby.

Co to jest proteza hybrydowa?

Jeszcze innym rozwiązaniem protetycznym jest proteza hybrydowa, która stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością, a zatem konkretnie rzecz ujmując łączy się tutaj akryl z tworzywem termoplastycznym. Bazę tego uzupełnienia czyni proteza akrylowa, a część dośluzówkowa jest wyłożona specjalnym elastycznym tworzywem.

Ten rodzaj stosowany jest w przypadku zupełnego braku uzębienia, jako proteza elastyczna całkowita.

Jak się zakłada protezę elastyczną?

Kiedy pacjent stanie przed faktem konieczności założenia protezy zębowej, zgłasza się do wybranego gabinetu protetycznego. Na pierwszych dwóch wizytach lekarz wykonuje odciski górnej i dolnej szczęki (zacisku górnych zębów i dolnych) w różnych ustawieniach. Z reguły podczas trzeciej wizyty następuje wstępna przymiarka, by zweryfikować wszelkie nieprawidłowości, niewygodę, itp., jeśli takie wystąpią.

Poprawiona przez lekarza proteza zostaje przekazana pacjentowi na kolejnej wizycie. Jeśli nadal nie będzie ona dobrze dopasowana, protetyk poprawi niedogodności.

Cena protezy elastycznej

Koszt protezy elastycznej nie należy do najniższych, najczęściej jest dwa-trzy razy wyższa od kosztów akrylowej i nie ma możliwości zwrotu poniesionych nakładów z Narodowego Funduszu Zdrowia. W zależności od tego, gdzie wykonuje się usługę protetyczną (w jak dużym mieście, w gabinecie z jaką renomą i doświadczeniem, itp.), proteza elastyczna może kosztować od 1500 zł wzwyż (z reguły do około 2 tysięcy złotych).

Higiena protezy elastycznej

Pomimo tego, że elastyczna proteza nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji, należy ją codziennie (najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem) dokładnie wyczyścić pastą o niskiej zawartości utleniaczy (dobrze aby wcale ich nie było). Zwykła pasta do zębów może porysować jej powierzchnię w krótkim czasie, a standardowe płyny do płukania jamy ustnej ją odbarwić. Protezę elastyczną można nosić całą dobę, a jeśli ściąga się ją na noc, najlepiej umieszczać ją czystą i wysuszoną w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku (nie w szklance z wodą), przed ponownym założeniem warto opłukać ją pod ciepłym strumieniem wody.

Poza tym należy uważać na alkohol, zwłaszcza ten wysokoprocentowy. Wino i piwo nie stanowią aż tak ogromnego zagrożenia dla estetyki, natomiast wódka już tak.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Stomatologia i protetyka
Proteza zębowa - refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?
Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe
Protezy zębowe – rodzaje: częściowa, na zatrzaskach, na stałe
Powiązane artykuły
Protetyk używa kleju do zębów
Klej do zębów – czym przykleić sztucznego zęba? Apteka
Uśmiech z widocznym ubytkiem zęba
Ile kosztuje wstawienie zęba? Jedynki i reszty zębów
Mostek zębowy – most protetyczny: opinie, rodzaje, ile kosztuje?
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej