Praca sezonowa dla seniora

Praca sezonowa dla seniora? Czemu nie! Praca sezonowa za granicą, czy praca sezonowa nad morzem, stereotypowo kojarzą się z ludźmi młodymi. Tymczasem coraz niższe bezrobocie sprawia, że w wielu miejscach, gdzie tradycyjnie można się nająć do pracy sezonowej, zaczyna brakować rąk do pracy, dlatego przedsiębiorcy częściej dają szansę dorobienia również emerytom.
Spis treści

Praca sezonowa

Pojęcia praca sezonowa, nie jest definiowane przez Kodeks Pracy. W praktyce, w Polsce osoby do pracy sezonowej zatrudnia się na podstawie umów okresowych, ewentualnie opierając się o zapisy ustawy o pracownikach tymczasowych, zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej.

Oferty pracy sezonowej

Praca sezonowa dla seniora polega na tym, że świadczona jest tylko w pewnym okresie, ściśle związanym ze specyfiką branży, na przykład w czasie kiedy odbywają się zbiory określonych owoców czy warzyw, w czasie wakacji, ferii, świąt, i tak dalej.

Oferty pracy sezonowej najłatwiej znaleźć w takich branżach, jak:

 • rolnictwo,
 • turystyka,
 • budownictwo,
 • handel,
 • produkcja i przetwórstwo.

Praca na sezon

Praca sezonowa w Polsce może być dla wielu osób wygodna ze względu na bliskość miejsca zamieszkania, trzeba się jednak liczyć z niskimi zarobkami. Dużo więcej zarobić można decydując się na pracę sezonową za granicą.

Praca sezonowa Niemcy

Mimo, że najliczniejsza rzesza Polaków w ostatnich latach wyemigrowała na Wyspy Brytyjskie, największa ilość ofert pracy sezonowej za granicą dotyczy Niemiec. A to z racji zarówno bliskości geograficznej, jak i płytkości tamtejszego rynku, na którym brakuje rąk do pracy, zwłaszcza przy robotach niewymagających wysokich kwalifikacji. Praca sezonowa w Niemczech ma swoją specyfikę. Osoby wyjeżdżające do pracy za zachodnią granicę, powinny pamiętać, że:

 • pracę sezonową w Niemczech Polacy mogą wykonać legalnie i bez żadnych formalności do 4 miesięcy w roku,
 • od 2017 roku w Niemczech wprowadzono minimalną stawkę godzinową, która obowiązuje także w przypadku pracy sezonowej. Podejmując legalne zatrudnienie, nie można pracować za mniej niż 8,84 euro za godzinę. To równowartość około 37 złotych. Dodatkowo jest szereg branż, w których minimalne stawki są jeszcze wyższe, a także – dodatkowo – zróżnicowane w zależności od tego, czy dotyczą landów wschodnich, czy zachodnich. I tak, np. trudniąc się opieką nad osobami starszymi zarabia się minimalnie 9,10 (wschód) lub 10,20 (zachód) euro za godzinę. O kilka centów niższe są stawki dla osób sprzątających budynki. Co ciekawe, w rolnictwie minimalna stawka wynosi 8,60 euro, czyli mniej niż stawka ogólna w Niemczech, ale już od listopada ma ona zostać podniesiona do minimum 9,10 euro za godzinę.
 • najłatwiej pracę sezonową w Niemczech można znaleźć w rolnictwie, hotelarstwie i gastronomii,
 • aby uniknąć problemów prawnych i formalnych, lepiej jest skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji zajmującej się organizacją pracy sezonowej w Niemczech,
 • aby nie dać się oszukać, należy sprawdzić, czy dana agencja działa legalnie, można to zrobić na stronie stor.praca.gov.pl,
 • wyjeżdżając na własna rękę i podpisując umowę z niemieckim pracodawcą, bezwzględnie należy się upewnić, czy zrozumieliśmy dokładnie treść umowy, na podstawie której będziemy świadczyć pracę sezonową.

Praca sezonowa dla seniora Norwegia

Mityczne zarobki w Norwegii kuszą. Zatrudnieni przy zbiorach truskawek mogą liczyć na stawki rzędu 110-160 koron za godzinę. To nawet około 70 zł za 60 minut pracy. Jednak ze względu na odległość i bardzo wysokie koszty życia, w poszukiwaniu pracy sezonowej w Norwegii, należy zachować rozwagę.


 • Zainteresowanym podjęciem pracy sezonowej w Norwegii, zazwyczaj radzi się, aby w pierwszej kolejności skorzystali z pomocy tamtejszego urzędu ds. zatrudnienia - ofert można szukać poprzez stronę www.nav.no. Jest prowadzona w języku angielskim. Można też korzystać z usług prywatnych agencji pracy.

 • Językiem, którego znajomości bezwzględnie wymaga się w Norwegii od szukających pracy sezonowej, jest angielski - i to w przypadku nawet najprostszych prac. Coraz częściej pracodawcy są zainteresowani znajomością choćby podstaw języka norweskiego, także wtedy, jeśli chodzi o prostą pracę fizyczną.

 • To trzeba pamiętać: Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej. Szukając pracy sezonowej w Norwegii musimy mieć ważny paszport.

 • Jeżeli planujemy pobyt dłuższy niż trzy miesiące, należy się zarejestrować. Można to zrobić na posterunku policji.

 • W lokalnym urzędzie podatkowym Skattetaten musimy uzyskać tzw. D-nummer, odpowiednik polskiego numeru PESEL.

 • Osoby trudniące się pracą sezonową w Norwegii płacą preferencyjny podatek w wysokości 10 proc.

Praca sezonowa dla seniora Holandia

Przyjeżdżając do pracy sezonowej w Holandii należy zarejestrować swój pobyt, można to zrobić w lokalnym urzędzie gminy.  Otrzyma się wówczas numer BSN, czyli nasz PESEL. Z tego powodu trzeba mieć ze sobą dowód osobisty albo paszport.

 • W Holandii obowiązują minimalne stawki godzinowe, także w przypadku pracy sezonowej. W zależności od wieku, są one zróżnicowane.
 • Średnie zarobki w przypadku pracy sezonowej w Holandii są znacznie wyższe niż w Polsce, za godzinę pracy w rolnictwie można zarobić około 9 euro, czyli 37 zł. Za dzień pracy zainkasujemy około 300 zł.
 • Pracy można szukać na miejscu, ale także w Polsce portale ogłoszeniowe są pełne ofert pracy sezonowej dla Polaków wybierających się do Holandii.

Zobacz też: 

 

Więcej z kategorii Praca
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Praca dodatkowa - w domu i przez internet
Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli – czym jest?
Powiązane artykuły
Nagroda jubileuszowa (jubileuszówka) - jak obliczyć?
Nagroda jubileuszowa nauczyciela - wysokość. Jak liczyć?
Starszy mężczyzna zażywa leki
Wysokość zasiłku chorobowego - kalkulator 2020. Kwota
Badania okresowe kierowców - kiedy zrobić i kto za nie płaci?
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa