Praca spowalnia starzenie się mózgu

Praca wymagająca wysiłku intelektualnego sprawia, że mózg starzeje się znacznie wolniej – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, których wyniki zostały opublikowane z czasopiśmie „Neurology”.

By dojść do takich wniosków, naukowcy porównali wyniki testu IQ tysiąca Szkotów uzyskane w wieku 11 lat z wynikami osiągniętymi w wieku 70 lat. Badania pokazały, że osoby pracujące intelektualnie do 70. roku życia zachowują świetną pamięć, potrafią dłużej się skoncentrować, a ich mózg starzeje się znacznie wolniej, niż osób, których IQ było nieco niższe.

Nowością w przeprowadzanych badaniach była możliwość skorzystania z wyników poziomu inteligencji osiągniętych w dzieciństwie. Ich zestawienie z późniejszymi wynikami IQ udowodniły wcześniej wysuwaną tezę – a mianowicie, że u osób pracujących dłużej, na stanowiskach wymagających logicznego myślenia, mózg starzeje się znacznie wolniej i pozostaje sprawny jeszcze długo po przejściu na emeryturę.

Obserwacje te mogą posłużyć naukowcom do badań nad chorobą Alzheimera. Wnioski sugerują bowiem, że im więcej wykonywany zawód wymaga analitycznego myślenia, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych następstw choroby Alzheimera.

Badania trwają – naukowcy wciąż przyglądają się przebywającym na emeryturze 70-latkom, którzy przez kolejne sześć lat będą sprawdzać sprawność swojego umysłu przy pomocy testów logicznych oraz pamięciowych.

Zobacz: Ile można dorobić do renty? Renta a praca
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Praca z ludźmi zapobiega demencji!
Przeczytaj artykuł
Jak napisać CV i list motywacyjny? Wzór i przykłady
Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej
Przeczytaj artykuł
Zwolnienia elektroniczne - czym jest e zwolnienie?
Senior na zwolnieniu lekarskim
Powiązane artykuły
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa
Lekarz szczepi kobietę
Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące
Grupa ludzi w koszulach i marynarkach
Przywileje dla pracujących seniorów? Trwają negocjacje